Bilgii.net

Bebeklerde Ağız İçi Mantar – Belirtileri ve Tedavisi

19.10.2018
Bebeklerde Ağız İçi Mantar – Belirtileri ve Tedavisi

2 yaşından küçük bebeklerde sıklıkla görülen ağız içi mantarlar, tehlikeli bir durum olmasa da ebeveynler için can sıkıcı bir durumdur.

Bebeklerde Ağız Mantarı Belirtileri

Bebeğin ağzında lor peynirini anımsatan beyaz lekeler ya da benekler, bu rahatsızlığın en önemli belirtilerindendir. Bu belirtiler daha çok diş etlerinde, damakta ve yanağın iç kısmında çıkmaktadır. Bu yaralar yerinden kolayca çıkabilir. Çıktığında ise bu yerin altındaki bölgede kırmızı ve derisi soyulmuş bir iz kalır buda az da olsa kanama yapabilir.

Bebeklerde Ağız İçi Mantarı Neden Olur?

  • Antibiyotik kullanımı sırasında, kötü bakterilerle birlikte iyi bakteriler de vücuttan uzaklaştırılıyor. Buda vücutta bakteri dengesinin bozulmasına neden oluyor. Candida gibi birlikte yaşadığımız; ancak çok fazla artmaması gereken bakterilerin artışı da ağız içi mantara neden olmaktadır.
  • Ağız içi mantarın tek sebebi antibiyotik değildir. Candida, hepimizin vücudunda bulunuyor. Ama hamilelik gibi hormonal değişimler mantarın çok fazla üremesi için koşulları iyi hale getiriyor. Anne normal doğum yaptığında Candida, bebeğin sindirim sistemine ve solunum yollarına geçiyor. İşte yeni doğanda ağız içi mantarı çoğunlukla bu nedenle oluyor.
  • İyi dezenfekte edilmemiş emzikler ya da biberonlar da ağız içi mantar oluşumu için tehdittir. Bu yüzden ağız içi mantarı 1 yaşa kadar olan bebeklerde oluşması artıyor.
  • Nadiren bağışıklık sistemindeki bozukluklar da bebeklerde tekrarlayan ağız içi mantarına neden olmaktadır.

Bebeklerde Ağız Mantarı Tedavisi

Bebeklerdeki ağız mantarı vakası, çoğu zaman herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın bir kaç gün içerisinde kurur ve yok olur. Fakat bu iltihaplar geçmiyorsa ve bebeği rahatsız etmeye devam ediyorsa doktora başvurmanız daha iyi olacaktır. Bu tür iltihaplanmalarda kullanılan ağız içi yaralar için birçok marka jeller mevcut; fakat bunlardan herhangi birini kullanmadan önce doktorunuza danışmak size hangi ilacı kullanmada ve dozunu ayarlama konusunda yardımcı olacaktır.

Bebeklerde ağızda mantar, yaklaşık he yirmi bebekte bir sıklıkta görülen bir durumdur. Genellikle 4 hafta ve o yaşlardaki bebekleri etkiliyor olsa da bu yaştan büyük çocukları da etkilediği görülmektedir. Özellikle erken doğan prematüre bebeklerde bu risk çok daha fazladır.

Bebeklerde Ağız Mantarı Nasıl Önlenir?

Çoğu durumda bebeklerdeki ağız mantarının bilinen herhangi bir nedeni yoktur.  Doktorlar, bebeklerde ağız mantarını önlemek adına şu tavsiyelerde bulunuyor:

  • Bebeğiniz emzik kullanıyorsa onu ve ağza alınabilecek ufaklıkta olan tüm oyuncak ve gereçleri sık sık temizleyiniz.
  • Bebeğinizi biberon ile besliyorsanız şişeyi ve onunla beraber tüm ekipmanları, özellikle emzik kısmını temizleyiniz.

Ağız İçi Mantarı Emmeyi Etkiler mi?

Maalesef emmeyi etkilemektedir. Bebeğin emme isteği azalır. Emme ve yutma güçlüğü yaşayabilir. Ancak ağız içi mantarı emzirmeye engel olmaz. Emzirmeye devam edilmelidir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini en çok destekleyen besin olduğuna göre aslında tedavinin bir parçasıdır.

– Ağız İçi Mantarı ağrı yapar mı?

Özellikle beslenme sırasında bebeğin canı yanabilir. Bu yüzden beslenmeye isteksiz görülür. Uzun sürmesi de bebeğin kilo alımını etkiler. Tedavinin bir an önce başlaması gerekir ki geç kalınmadan atlatılabildin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net