Bilgii.net

Bebekler Yürüteçe Bindirilir Mi? Faydaları ve Zararları

17.10.2018
Bebekler Yürüteçe Bindirilir Mi? Faydaları ve Zararları

Bebeğiniz neredeyse bir yaşında ve yürümeye başlamasını bekleyemezsiniz. Onlara mümkün olduğunca erken bir kilometre taşı elde etmelerine yardımcı olmak için bir bebek yürüteç almak isteyebilirsiniz.

Ama yürüteçler, bebeğin bazı yürüyüş becerilerini kavramasına gerçekten yardımcı oluyor mu? Eğer evetse, bebeğinize ne zaman sunmalısınız?

Yürüteç Kullanmak İçin Bir Bebek İçin Güvenli midir?

Hayır. Bebek yürüyüşleri bebekler için güvensizdir ve dört yaşın altındaki çocuklarda en önemli yaralanma sebebidir.

Pediatrik uzmanlar bu ekipmanın kullanımını oybirliğiyle kabul etmemektedir. Amerikan Pediatri Akademisi (APA) da, tekerlekli bebek yürüyüşlerine yasak getirilmesi çağrısında bulundu. Bu nedenle, ebeveynler bebeği güvende tutmak için yürüyüşçüler kullanmaktan kaçınmalıdır.

Yürüteçler, Bebekler İçin Zararlı Olarak Ne yapar?

Aşağıdaki sebeplerden dolayı bebek yürüteçleri güvensizdir.

Merdivenlerden düşme riski: Evinizde merdivenleriniz olduğunda bebek yürüyüşü yapmak tehlikelidir. ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu’na (CPSC) göre, bir yürüteçteki bir bebek merdivenin kenarına hareket edip düştüğünde yürüteç ile ilgili yaralanmaların çoğu gerçekleşir.

Bebek dengesini kaybedebilir: Bebekler aynı zamanda bir yürüteçte zeminde kayma yaparken ve dengesini kaybederek dengesini kaybedebilirler. APA’ya göre, bir çocuk yürüteçte saniyede üç feet hızda hareket edebilir. Böyle inanılmaz hızlarda hareket etmek bir bebek için ezici ve denge kaybına yol açabilir.

Bir bebek, yürüteçten düştüğünde kafa en çok incinir: Bir bebek, bir yürüteçte dengeyi kaybettiğinde, düşmanın zaferini alan kafataslarıdır. Bir çalışma, bir bebek bakıcısı tarafından yapılan düşmelerin% 82’sinin bebekte kafa travmasına yol açtığını bulmuştur. Kafaları yumuşak kafatası kemikleri ve gelişen beyinleri nedeniyle bebeklerde ekstra hassastır. Ağır yaralanmalar, bebeğin hayatı üzerinde kalıcı bir etkiye neden olabilir.

Bir yürüteç kaza sonucu ölüm olasılığını artırır: Bebek yürüyüşü sadece düşmeye değil, diğer birçok olaya da yol açabilir. Tıp uzmanları, bir yürüteçteki bebeğin başlarına düşebilecek büyük eşyaları çekebilecekleri üst raflara erişebileceğini belirtmektedir. Kolay erişilebilirlik, bebeğin zehirli maddelere, sıcak yiyecek maddelerine ulaşma riskini artırır ve aynı zamanda düşme, boğulma ve hatta boğulma ihtimali olan yüzme havuzu veya küvet gibi yerlere de ulaşır.

Büyükler etraftayken bile bebek yürüyüşçüleri ile kazalar meydana gelebilir. Ebeveynler, olaya karışan bir olay sırasında çok az şey yapabilir; Bebek yürüyüşü yapanlar sadece riskli olmakla kalmaz, aynı zamanda bebeğin gelişimine de müdahale edebilir.

Bebeğin Gelişiminde Yardımcı Olabilir mi?

Hayır. Popüler inanışın aksine, bebek yürüyüşü yapan kişiler bebeğin fiziksel gelişiminde yardımcı olmazlar ve bebeğin daha iyi yürümesini sağlarlar. Bir bebek ayağa kalktığında ve yürüteç kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın ayakları hazır olduklarında (ayağa kalkarak yürüdüğünüzde) ayağa kalkmaya ve hareket etmeye başlayacaklardır.

Bir bebek yürüteç, bebeğin bacak kaslarını genellikle yaptıklarından farklı bir şekilde kullanmasını sağlayarak fiziksel gelişmeyi geciktirebilir. Çok küçük yaşlarda bebek yürüyüşçülerinde hüzünlendirilen bebekler, daha sonra yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde diğer kilometre taşları üzerinde bir etkiye sahip olan taramayı bile sürmeyebilirler.

Bebek Yürüteci İçin Alternatifler Nelerdir?

Oyun bahçeleri veya kuklalar ve hareketsiz aktivite merkezleri bebek bakıcısı için daha güvenli alternatiflerdir ve herhangi bir riske yol açmadan bebeğin fiziksel gelişimini artırdığı bilinmektedir. Sabit aktivite merkezleri tekerleksiz yürüyüşçüler gibidir ve her gün birkaç saat kullanılabilir.

Bebekler sekiz aylıkken bu aktivite merkezlerini alabilirsiniz. Oyun bahçeleri, her yaştaki bebekler için kullanılabilir, çünkü bebek oturabilir, ayakta durabilir, uzanabilir veya güvenli bir şekilde yürümeye çalışabilir.

Bebek yürüyüşü her yaşta güvenli değildir. Bebeğiniz hazır olduğunda yürümeyi ve yürümeyi öğrenecek. Acele etme, daha önce bir dönüm noktasına ulaşmalarına yardımcı olamaz. Bu nedenle, bir yürüteç kullanmak iyi bir fikir değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net