Bilgii.net

Bebekler Neden Uykuda Ağlar, Ne Yapılmalıdır?

17.10.2018
Bebekler Neden Uykuda Ağlar, Ne Yapılmalıdır?

Ebeveynler olarak, bebeklerimiz ağladığında cevap vermek için kablolu hale geldik. Bizim yatıştırıcı yöntemlerimiz değişir, ancak emziren bir bebeği sakinleştirmek için emzirmeyi, cildi ciltle teması, sakinleştirici sesleri veya nazik hareketi deneyebiliriz.

Ama bebeğiniz gecenin ortasında aniden çığlık atıyor ya da ağlıyorsa ne oluyor, ama hala uyuyor mu? Bebeklerin kabusları olabilir mi? Uyanmadan bile ağlayan bir bebeği nasıl rahatlatabilirsin?

İlk olarak, bebeklerin sıradışı uyku düzenlerine bir göz atalım – bebeğiniz hala uyurken ağlarsa büyük olasılıkla suçludur. Bu gece aksaklıklarının ardındaki neden hakkında daha iyi bir fikre sahip olmak, bunları işlemenin en iyi yolunu bulmayı kolaylaştırır.

Bebek Uyku Kalıpları

Bebekler, özellikle yeni olduklarında huzursuz uyuyanlar olabilirler. Henüz tam olarak çalışmayan küçük iç saatler sayesinde, yeni doğan bebekler her gün 16 ila 20 saat arasında bir yerde uyuyabiliyorlar, ancak bu çok fazla uyuklamaya dönüşüyor.

Uzmanlar, yeni doğmuş bebekleri her üç haftada bir dört saatte bir uyanmayı tavsiye ediyorlar. Bundan sonra, yeni bebekler bir kerede dört veya beş saat uyuyabilir. Bu, bebeklerin genellikle gece sekiz ile dokuz saat arasında uyumaya başladığı 3 ay boyunca, gün boyunca bir avuç dolusu uykuya kadar devam edecektir. Ama o gece esnemede birkaç kesinti olabilir.

Bebekler, özellikle de yeni doğan bebekler uyku saatlerinin yarısını uykudaki hızlı göz hareketi (REM) aşamasında geçirirler. REM uykusu da aktif uyku olarak bilinir ve birkaç ortak özellik ile karakterize edilir:

Bebeğinizin kol ve bacakları sarsılabilir veya seğirebilir.

Bebeğinizin gözleri kapalı göz kapaklarının altında yan yana hareket edebilir.

Bebeğinizin nefesi düzensiz görünebilir ve hızlı bir patlama ile tekrar başlamadan önce, beş ila 10 saniye boyunca tamamen durdurabilir (bu, bebekliğin normal periyodik olarak solunumu olarak adlandırılan bir durumdur).

Derin uyku ya da nonREM uyku, bebeğinizin hiç hareket etmediği ve nefes almanın derin ve düzenli olduğu zamandır.

Yetişkin uyku döngüleri – ışıktan derin uykuya ve tekrar tekrar geçiş – yaklaşık 90 dakika sürerken, bir bebeğin uyku döngüsü 50 ila 60 dakika arasında çok daha kısadır. Bu, bebeğinizin, ağlamak da dahil olmak üzere, o gece seslerini uyandırmadan yapmak için daha fazla fırsat olduğu anlamına gelir.

Bebeğim Hala Uyurken Ağlıyorsa, Nasıl Rahatlatırım?

Bebeğinizin ağlamasına doğal cevabınız onları kucaklamak için uyandırmak olsa da, beklemek ve izlemek en iyisidir.

Sadece bebeğinizin ses çıkardığı için uyanmaya hazır olduklarını gösteren bir işaret değildir. Bebeğiniz, tekrar yerleşmeden önce ışıktan derin uykuya geçiş sırasında anlık olarak yayılabilir. Bebeğini kandırmak için acele etmeyin, çünkü geceleri ağlarlar.

Onların ağladığına dikkat et. Gece ağlayan, ıslak, aç, soğuk ve hatta hasta olduğu için ağlayan bir bebek bir ya da iki dakika uyuyakalmaz. Bu çığlıklar hızla tırmandıracak. Bu cevap verme isteğiniz. Bu gibi durumlarda, uyanışları sessiz ve sakin tutmaya çalışın. Parlak ışıklar veya yüksek sesli sesler gibi gereksiz uyarılar olmadan, bir beslenme veya yeni bir bebek bezi olsun, yapılması gerekenleri yapın. Buradaki fikir, gecenin uyumaya kaldığını açıklığa kavuşturmaktır.

Unutmayın, uykunun aşamalarından geçerken gürültü yapan bir bebek yarı-bilinçli bir halde görünecektir. Uyanık mı yoksa uyuyup uymadıklarını söylemek zor olabilir. Yine, beklemek ve izlemek en iyi eylemdir. Uyanıkken aynı şekilde uyurken bir bebeği ağlamanız gerekmez.

Bebeğim Kabus Mu Görüyor?

Bazı ebeveynler, bebeklerinin gece ağlamasının bir kabus gördükleri anlamına geldiğini düşünüyor. Bu, açık bir cevabı olmayan bir konu, bazı bebekler 8 ila 12 aylık civarında gece terörü geliştirmeye başlayabilir. Bu tarz bir uyku bozukluğu, daha sonra 3 veya 4 yaşlarında başlayacak olan kabuslardan farklıdır.

Gece terörü, derin uyku aşamasında gerçekleşir. Bebeğiniz ağlamaya başlayabilir ya da aniden çığlık atabilir, bu nedenle bu aşama bozulur. Muhtemelen sizin için daha rahatsız edici. Bebeğiniz böyle bir kargaşa çektiğini bilmiyor ve sabah hatırlayacakları bir şey değil. Yapabileceğiniz en iyi şey, bebeğinizin güvende olduğundan emin olmaktır.

Ne Zaman Bir Doktora Gitmeliyim?

Bebeğinizin uyurken ağlamasının başka nedenleri olabilir. Bebeğinizin gündüz rutinini etkiliyor gibi görünüyorsa, doktorunuza danışın. Diş çıkarma veya hastalık gibi bir şey sorunun parçası olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net