Bilgii.net

Bebekler neden terler, nasıl geçer? Pedagog Tavsiyeleri

17.10.2018
Bebekler neden terler, nasıl geçer? Pedagog Tavsiyeleri

Terleme özünde yararlı, vücut sıcaklığımızı dengeleyen ve zararlı maddeleri vücuttan atmakta yardımcı bir bedensel aktivitedir. Terleme olmaması durumunda vücudumuz aşırı ısındığında buharlaşıp bizi soğutacak olan bir ter sıvısı ve cildin altında biriken üreyi atamazdık. Ancak her şeyin azının kötü olduğu gibi çoğu da zararlıdır. Her ne kadar bebeklerin santimetre kareye düşen ter bezi yetişkinlerden daha yüksek olup yetişkinlere kıyasla birazcık daha çok terleseler de aşırı terleme bebeklerin narin ciltleri için oldukça sakıncalıdır.

Aşırı terleme neden olur

Bizim için normal gibi görünen aktiviteler bebekler ve onların ufak bedenleri için oldukça yorucu olabilir. Ayaklarını sallamak, vücüduna oranla çok daha büyük olan kafasını çevirirken hatta süt emerken bile yorulup kan ter içinde kalabilir. Aşırı terleme bu dönemlerde tek başına bir sorun arz etmese de dolaylı yoldan bebeğe zararlı durumlara neden olabilir.

Aşırı terlemenin neden olabileceği riskli durumlar

Aşırı terleme bebeklerde tek başına bir tehlike arz etmese de vereceği dolaylı zararlar sıvı kaybı, tuz kaybı, temizlenmemesi durumlarında isilik, enfeksiyon ve terde mikrop üremesinden kaynaklı alerjen reaksiyonlardır. Bu tip bir rahatsızlıkla karşılaşmanız durumunda öncelikle hangisi olduğunu belirlemeli ve ona göre tedavi adımlarını atmalısınız.

Rahatsızlığın ne olduğunun belirlenmesi

İsilik her ne kadar yetişkinlerde de görülebilen bir rahatsızlık olsa da en sık olarak bebeklerde görülür. Özellikle kıyafet ve bebek bezi gibi üstü kapalı durumdaki dokunun yeterince hava almaması sebebiyle sıcak ve nemli ortamda uzun süre kalması ve yeterince terleyememesinden ötürü ter bezlerinin ter ile dolarak tıkanması durumudur. Kimi zaman dokuya yayılmış kızarıklık olarak bazen de deri altında hapsolmuş temiz ise su damlası gibi irinli ise süt gibi görünür. İsilik bazen alerjik reaksiyon dan ötürü döküntü veya enfeksiyonla karıştırılabilir ve bunlara göre yanlış tedaviler uygulanabilir. Bu tip bir rahatsızlıkla karşılaşıldığında ilk önce ılık bir banyo yaptırılması ve bebeğin tekrardan terlememesi için serin bir odaya alınması gerekmektedir. Sorunun cilt enfeksiyonu olması durumu genellikle terin uzun süre cilt üzerinde kalmasıyla oluşur. Her ne kadar ter ilk salgılandığında cildi mikroplardan temizleyici bir kimyasal etki oluştursa da zamanla etkisini kaybeder ve mikropların üremesi ve enfeksiyona neden olması için oldukça ideal bir ortama dönüşür. Annelerin sırta havlu koyması bu durum için pratik ve etkili olsa da teri emmesi için koyulan kumaş veya kıyafetin gereğinden uzun kalması cilt üzerinde enfeksiyona davetiye çıkarır. Alerjen reaksiyonlar da enfeksiyonlar gibi oluşur ancak ciltte enfeksiyon yerine ter üzerinde mikrop her üremeye başladığında şişme yerine döküntüye neden olur.

Aşırı terleme ve neden olduğu rahatsızlıklar nasıl giderilir.

Terleme sadece aktivite sırasında veya sıcak alanda kalındığında oluyorsa bebeğinizin bulunduğu odaları özellikle aktivite zamanlarında serinleterek terlemeyi azaltın, terlediğinde teri emen kıyafetleri veya havluyu değiştirin, terlemeden sonra ılık suyla yıkayın. Eğer terleme bu önlemlere rağmen geçmiyorsa doktorunuza terlemenin altında şeker, troid, gribal bir enfeksiyon bir hastalık olup olmadığı konusunda danışın.

Sonuç olarak, bebeğinizin uzun süre terli kalmasına izin vermeyin ancak hiç terlememesinin de kötü olabileceğini unutmayın. Aşırı terleme olduğu durumlar ise su ve mineral takviyesi yapın, terleme anormal zamanlarda oluyorsa hemen doktorunuza başvurmayı unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net