Bilgii.net

Bebekler Neden Hapşırır? İşte Nedenleri ve Öneriler

17.10.2018
Bebekler Neden Hapşırır? İşte Nedenleri ve Öneriler

Yeni bir ebeveyn olduğunuzda, bebeğinizin normal bir bebek gibi davrandığını ve bir şeylerin yanlış gittiğini anlamaya çalışmak tamamen zor olabilir. Her son sniffle, ses ve hapşırma, durup bebeğinizle ilgili bir sorun olup olmadığını merak edebilir. Bebeğim üşüttü mü? Soğuk mu? Bebeğim soğuk algınlığı sebebiyle mi hapşırıyorlar? Gibi sorular hep aklınıza geliyordur.

Bebeklerin Hapşırma Nedenleri

 • Yeni doğan bebeğinizin çok hapşırmasının birkaç nedeni vardır. İlk olarak, hapşırmanın yeni doğan bebek için kesinlikle iyi bir şey olduğunu bilmelisiniz. Bu, sinir sisteminin doğru bir şekilde çalıştığı anlamına gelir, çünkü hapşırma aslında sinir sistemi tarafından kontrol edilen bir reflekstir.
 • Yeni doğan bebeklerde tükürmek kadar esneme, hıçkırık ve geğirmek birlikte bir çok hapşırmak için tamamen ortak olduğunun güvencesini verir.
 • Bebeklerde hapşırma, burun geçişleri tahriş olduğunda ortaya çıkan yetişkinlerde olduğu gibi bir reflekstir. Diğer birçok refleksten farklı olarak, hapşırma refleksi, bebek büyüdükçe ve yetişkinliğe dönüştüğünde yapışan bir şeydir.
 • Öncelikle, yeni doğan bebekler çok fazla hapşırırlar çünkü mecbur kalırlar. Bebeklerin erişkinlerden daha küçük burun pasajları vardır ve burunlarını daha kolay tıkayabildikleri için yetişkinlere göre burunlarını daha sık temizlemek zorunda kalabilirler.
 • Anne sütü ile mukustan, dumana, havadaki toz tavşanlarına kadar her şeyden kurtulmak için hapşırırlar. Zamanının çoğunu geri yaslanıp süt içerken geçirdiğiniz zaman bir burun pasajının ne kadar tahriş olabileceğini düşünün. Bebeğinize, etrafta sigara içmeyerek yardımcı olabilirsiniz.
 • Yeni doğan bebekler, gelişimlerinin bir parçası olarak ağızlarından nefes alırlar, bu da bazen hapşırmaya katkıda bulunur, çünkü hala burun içinden nefes almaya devam ederler.

 • Eğer bebeğiniz çok fazla hapşırırsa, mutlaka soğuk algınlığı ile bir hastalık anlamına gelmez.
 • Bunun yerine, bebekler dünyaya sunuşları sırasında karşılaştıkları milyarlarca mikroplara karşı doğal bir savunma sistemi olarak hapşırmayı kullanıyorlar. Küçük bağışıklık sistemlerinin ne kadar sıkı çalışmak zorunda olduklarını düşünün.
 • Çok kısa bir zaman dilimi içerisinde tanıtılacak çok miktarda mikrop var. Yani hapşırma, yeni doğanların kendilerini mikrop dünyamızda korumaya çalışmanın bir yoludur. Hapşırma, bebeğin sistemini içeri girmeden ve bebeğinizi hasta etmeden önce bebeğin sistemine nazal geçişlere sızmaya çalışan mikropları ve parçacıkları temizler.
 • Bazı durumlarda, yeni doğanlarda aşırı hapşırma, neonatal yoksunluk sendromu (NAS) denen bir durumun belirtisi olabilir. Hapşırmanın yanı sıra sendromun semptomları, burun tıkanıklığı, sürdürülmeyen emmek, titreme ve anormal nipel mandalını içerebilir.
 • Bir bebeğin NAS’si varsa, esas olarak annenin hamileliği sırasında kullandığı ilaç veya ilaçlardan yoksunluk sendromları yaşıyor demektir. En çok suistimal edilen maddelerden bazıları alkol ve zararlı içecekleri içerir. Doktorlar, bir bebek 30 dakikalık zaman dilimi içerisinde bir kerede üç ila dört kez hapşırırsa NAS belirtilerini değerlendirmeyi gösterir.

 • Elbette, yeni doğan bebekler de hasta olabilirler. Yeni doğmuş bir bebekte sık sık hapşırma, bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Eğer yeni doğan bebeğiniz sık sık hapşırıyorsa ve öksürük, nefes almada zorluk gibi başka belirtiler varsa, beslenmeyi reddediyor ya da normalden daha fazla yorgun görünüyorsa ya da ateşi normal değerden az ya da üstünde çıkıyorsa, yeni doğmuş bebeğinizin doktorunuz tarafından kontrol edilmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net