Bilgii.net

Bebekler Neden Emmeyi Reddeder, Ne Yapılmalıdır?

17.10.2018
Bebekler Neden Emmeyi Reddeder, Ne Yapılmalıdır?

Emzirmeyi reddeden bir bebek, bir anne için çok üzücü olabilir. Bebeğinizin anne sütünüzü istemediği zaman kişisel olarak almamak zor olabilir. İyi haber şu ki, çoğu meme reddi vakası geçicidir. Genellikle bebeğinizin göğsünüzü reddetmesinin ve neden olduğunu öğrenmenin iyi bir nedeni vardır. Bebeğinizi tekrar göğsünüze teşvik etmek ve desteklemek için neler yapabileceğinizi bilmek çok önemlidir.

Bebekler Neden Emmeyi Reddeder?

Bebeklerin emme redlerinin yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Ağrı veya rahatsızlık; Diş çıkarma, pamukçuk veya soğuk algınlığı, emzirme sırasında ağız ağrısına neden olabilir ve kulak enfeksiyonu emme sırasında ağrıya neden olabilir. Bir bağışıklamadan kaynaklanan bir yaralanma veya ağrı belirli bir emzirme pozisyonunda rahatsızlığa neden olabilir.
 • Hastalık; Soğuk veya tıkalı bir burun bebeğinizin emzirme sırasında nefes almasını zorlaştırabilir.
 • Stres veya dikkat dağıtıcı; Aşırı uyarım, gecikmiş beslemeler veya sizden uzun bir ayrılma, karışıklığa ve emzirmeye neden olabilir. Emzirme sırasında ısırılmaya karşı güçlü bir tepki aynı etkiye sahip olabilir. Bazen bir bebek emzirmeye çok fazla dikkat eder.
 • Olağandışı kokular veya tatlar; Yeni bir sabun, parfüm, losyon veya deodorant nedeniyle kokunuzdaki değişiklikler bebeğinizin emzirmeye olan ilgisini kaybedebilir. Anne sütünün tadındaki değişiklikler, yediğiniz yiyecek veya tekrar hamile kalmak gibi faktörler tarafından tetiklenir. Ayrıca bir emzirme saldırısını tetikleyebilir.
 • Azaltılmış süt beslemesi; Formülle takviye etmek veya emziği çok fazla kullanmak süt tedarikinizi azaltabilir. Bazen azaltılmış süt tedariği hamilelik belirtisidir.
 • Bebeğinizin emmeyi reddetmeye devam ederse, bunu bilerek hazır yaptığı anlamına gelmez. Emzirme grevleri genellikle kısa ömürlüdür.

Bebeklerin Emmeyi Reddetmemesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Bebeğinizin beslenme alışkanlıklarında bu değişimi yönetirken sabırlı olun. Süt oluşumunu önlemek ve süt sağlığınızı korumak için, bebeğinizi emzirmek için kullandığı aynı programa süt koyun. Sunulan sütü bebeğinize bir kaşık, damlalık veya şişe ile besleyebilirsiniz. Ayrıca şunları da yapabilirsiniz:

 • Denemeye devam et. Onu emzirmeye teşvik etmek için nipelinize veya bebeğinizin ağzına süt verin. Bebeğiniz hayal kırıklığına uğramışsa, durun ve daha sonra tekrar deneyin.
 • Pozisyonları değiştir. Farklı emzirme pozisyonlarını deneyin. Bebeğiniz sıkışıksa, emzirme sırasında onu dik pozisyonda tutun. Ayrıca bebeğinizin burnunu okşamanız beslemeden önce emmeye yardımcı olabilir.
 • Dikkat dağıtıcı etkenlerden uzak durun. Bebeğinizi karanlık ve sessiz bir odada, dikkat dağıtıcı olmadan beslemeyi deneyin. Ya da zıt yaklaşımı düşünün, vücudunuzu çevirin, böylece bebeğiniz aktiviteye katılabilir.
 • Bebeğinizi kucaklayın. Siz ve bebeğiniz arasındaki cilt teması bebeğinizin emzirme konusundaki ilgisini artırabilir.
 • Diş çıkarma sorunları da olabilir. Bebeğiniz diş çıkartıyorsa, dişlerini bir bezeden önce soğuk bir bez veya parmağınızla ovun. Bebeğiniz emzirme sırasında sizi ısırırsa, çok güçlü tepki göstermemeye çalışın. Emişi hızlı bir şekilde kırmak için parmağınızı bebeğinizin ağzına sokun.
 • Rutininizdeki değişiklikleri değerlendirin. Rutinin bebeğinizi üzen herhangi bir değişiklik hakkında düşünün. Stresli misin? Yeni ilaçlar alıyor musun? Diyetiniz değişti mi? Yeni bir parfüm veya parfümlü sabun kullanıyor musunuz? Hamile olabilir misin? Kendinize iyi bakmaya odaklanın.
 • Bir bebeğin emme reddi birkaç günden fazla sürüyorsa, bebeğinizin normalden daha az ıslak bezleri vardır veya bebeğinizin emzirme zorluğuyla ilgili endişeleriniz varsa, bebeğinizin doktoruna danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net