Bilgii.net

Bebekler Ne Zaman Yürür? Yürümesi İçin Ne Yapılmalı?

19.10.2018
Bebekler Ne Zaman Yürür? Yürümesi İçin Ne Yapılmalı?

Anne ve babalar bebeklerini kucaklarına aldıklarından itibaren her gün yeni bir deneyim yaşarlar. Bebeklerinin gelişimlerini deneyimleyerek gözlemleme fırsatı bulurlar. İlk defa diş çıkarması, ilk defa bir sözcüğü telaffuz etmesi ve ilk adımlarını atmaya başlaması… Tüm bu aşamaların hepsi de sevinç ve heyecan kaynağıdır.

Yürümek konusunda tüm bebekler farklı ve bireyseldir. Aslında gelişim psikolojisine göre bebeklerin yürüme aşamaları ve aralıkları vardır. Ama bu aralıkta her bebek farklı ay ve günde yürümeye başlayabilir. Genetik faktörler, bebeğin bireysel durumu ve kasların gelişimi yürüme zamanını etkileyebilir.

Bebeklerde Yürüme Ne Zaman Başlar?

Bebeklerin yürümesiyle ilgili verilen ay aralığı 12- 15 aylar arasıdır. Bu süreçte pek çok bebek ilk adımlarını çoktan atmıştır. Yavaşça ve tutunarak, her gün yeni deneyimler kazanarak bebeğiniz günden güne daha emin adımlarla yürümeye başlar.

Bebeklerin yürümesiyle ilgili istisnai durumlar da vardır. Kimi bebekler 12 aydan evvel hatta 9 aylıkken bile yürüyebilir. Kimi bebekler ise daha geç yürür. Çoğunluk 12 -15 arası yürümeye başlasa da uzun süre yürüyemeyen bebekler de vardır. Bu durumun temel nedeni genetik faktörlerdir. Ancak ailelerin desteği bebeğin üzerindeki genetik faktör etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bebeğinizin Yürümesine Destek Olun

Bebeklerin yürümesini daha erken zamana taşımak için ona anne ve babalar da destek olabilir.

  • İlk olarak onda yürüme tutkusu oluşturabilirsiniz. Bebeğinizde bu tutkunun oluşması sevdiği şeylere ulaşma arzusundan gelir. Çok sevdiği bir oyuncağı, ilgi çekici bir nesneyi önüne koyarak heyecan uyandırabilirsiniz. Heyecanla hareket etmek isteyecektir.
  • Ona küçük egzersizler yaptırabilirsiniz. Yürümeye başlamanın vücut kaslarının gelişimiyle ilgisi vardır. Doktorunuzdan karın, boyun ve sırt ve bacak kaslarını geliştirme egzersizleri konusunda yardım alabilirsiniz.
  • Bebekler oyun odaklı öğrenirler. Onunla oyun oynayın ve hareketlenmesini sağlayın. Kendi hâline bırakılan bebekle ilgi ile büyütülen bebeğin yürüme zamanları farklı olacaktır. Bu durum dikkat ve konsantrasyon için de önemlidir.
  • Onu ödüllendirin. Hareket ettiğinde ödüllendirirseniz bir sonraki hareketi istekli yapacaktır.
  • Arada çorapsız da yürüme denemeleri yapın. Böylece dengede durması kolaylaşacaktır.
  • Yürüme denemeleri yaparken ilgi çekici unsurların karşıda olmasına dikkat edin. Kendi üzerinde veya ayakkabılarında dikkat çekici unsurlar olursa konsantrasyonu bozulabilir.

Bebeklerin Yürüme Aşamaları

Bebeğinizin yürüme aşamalarını bilirseniz sizi ne zaman neyin beklediğine de hazır olursunuz. Böylelikle bebeğinizin gelişim psikolojisine uygun yaklaşım sergilemeyi başarabilirsiniz.

Oturmaya Başlamak: Yürüme sürecinin başlangıcı aslında oturmaktır. Başlarda dengesini sağlayamayan ve oturamayan bebeğinizin kasları geliştikçe tek başına oturmayı öğrenecektir.

Emeklemeye Başlamak: Bebeklerin denge sağlamada ikinci durağı emeklemektir. Emeklerken kol ve bacak kasları da gelişmeye başlar. Böylelikle yürümek için bir çeşit egzersiz yapmış olurlar.

Ayakta Durmak: Yürümenin bir önceki evresi ayakta durmaktır. Oturmayla başlayan denge serüveni ayağa kalkmakla ciddi bir boyuta ulaşır. Kısa sürede ayakta tek başına durmaya başlar. Bu süreçte onu destekleyerek ayağa kalkıp oturmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Tutunarak Yürümek: Bebeğiniz yürümeye başlarken önce size tutunarak adım atar. Etraftaki eşyalar da bu konuda ona yardımcı olabilir. Bebekler özellikle koltuklara tutunarak tüm odayı dolaşabilir. Fakat ev kazalarının yaşanmaması için bebeğin tutunduğu eşyaların sabit ve yerinde sağlam durmasına dikkat etmelisiniz.

Kendi Başına Kalkması: Bebeğiniz yürümeye başlamadan hemen önce kendi başına ayağa kalkmaya başlar. Bu hareketi belli oranda tekrarlayarak kaslarını güçlendirebilir ve ona güven kazandırabilirsiniz.

Tüm aşamalarda ona destek olarak sürece daha kolay adapte olmasını sağlamak sizin elinizdedir. Bu süreçte uzmanlardan destek almayı da deneyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net