Bilgii.net

Bebekler İçin Zekâ Testi Nedir? Ne Zaman Yaptırılır?

19.10.2018
Bebekler İçin Zekâ Testi Nedir? Ne Zaman Yaptırılır?

Bebekler için zekâ testi yaptırılabilir mi? Hangi dönemlerde yaptırılır? Bebeklerde zekâ testi doğum öncesinde yaptırılabilir. Halk arasında zekâ testi diye bilinen testlerin doğru ismi tarama testidir. Doğum öncesinde ikili, üçlü ve dörtlü testlerden söz edilebilir. Bu testlere yaygın olarak bilinen adı zekâ testi denmesinin çeşitli sebepleri vardır. Bu tarama testlerine down sendromu tarama testi demek de doğru bir ifadedir.

Doğum öncesinde uygulanan tarama testleri doğrudan zekâ düzeyini belirlemek amacıyla yapılmaz. Ancak bu testlerin sonucu bazı anormal durumların meydana gelip gelmeyeceği saptanabilir. Kromozomlarda anormallik olup olmadığı ortaya çıkarılır. Bu durum zekâ ile de ilgili olduğundan zekâ ölçme testi gibi algılanmasına yol açmıştır. Bunun dışında doğrudan doğum öncesinde bir bebeğin zekâ durumunu ölçme şeklinde bir testin varlığından söz edilemez. Bu nedenle zekâ testi değil tarama testlerinin yapıldığı bilinmelidir.

Bu konuda dikkate değer başka bir durumu da açıklığa kavuşturmak gerekir. Tarama testleri zekâ geriliği ile ilgili olan hastalıklardan birkaçını ortaya çıkarabilir. Ama aynı sorunlu ilişkili başka hastalıklar da vardır. Zekâ ile ilişkili başka hastalıkları teşhis etmeye yetmez. Bu durumda tarama testinin sonucu olumlu çıksa da bebeğin başka hastalıklar sebebiyle zekâ geriliği yaşamayacağını göstermez. Yani bu testler bebeğin zekâsı ile ilgili tüm sonuçları vermeye yetmez. Bu nedenle testin amacı ve kapsamı iyi bilinmeli ve değerlendirilmelidir.

Zekâ Testleri Ne Zaman Yapılır?

Zekâ testlerinin ikili, üçlü ve dörtlü formatlarının olduğundan bahsetmiştik. Bu testlerin her birinin yapılma süresi farklıdır. İkili olan 11 ile 14. Hafta arasında yapılır. Diğer testler ise gebeliğin 16 ile 20. Haftası arasında yapılır. İlk olarak yapılan ikili testlerde NT ölçümleri yani fetus ense kalınlık ölçümü de yapılmaktadır.

Yapılan testler sonucunda elde edilen veriler yüzde yüz bir sonucu içermez. Yani testlerin normal çıkması bebeğin kesinlikle normal bir durumda olduğunun göstergesi değildir. Anormallik de olabilir. Ya da bebek anormal gözükse de normal bir durum ortaya çıkabilir. Testlerin yanılma payı her zaman vardır. Burada dikkate alınan doğruluk payının yanılma payından yüksek olması ve testlerin sonucunun farklı yöntemlerle kesinleştirilmesidir. Test sonucunu kesinleştirmek için CVS yöntemi veya amniosentez yöntemi kullanılır.

Çoğul Gebeliklerde Tarama Testlerinin Durumu Nedir?

Anne tek çocuğa değil de ikiz veya daha fazla bebeğe gebeyse bu bebeklerin tarama testleri yapılmaz. Sonuçların başarılı olmaması nedeniyle böyle bir uygulama mevcut değildir. Ölçülen yalnızca NT yani ense kalınlığıdır.

Gebelikte Zekâ Testleri ile Doğru Bilinen Yanlışlar

Aslında ortada bir zekâ testi yoktur. Ancak zekâ testi olarak kalıplaşan tarama testlerinden bahsedilebilir.

Tarama testleri zekâ ile de ilgili olan bazı anormallikleri ortaya çıkarmaya yarar. Ama zekâ ile ilgili tüm anormallikleri ortaya çıkarmaya yetmez. Bu nedenle çıkan sonuç her ne olursa olsun zekâ konusunda kesin yargıya varılamaz. Testlerin olumlu sonuçları da olumsuz bazı durumları değiştirmez. Bu testlerle açıklanamayan zekâ problemleri de vardır. Bu testler belir aralıklarla yapılır. Her testin kendine uygun bir süresi vardır. Verilen aralık boyunca testler yapılıp bir sonuca varılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net