Bilgii.net

Bebek Ulstrasonda Ne Zaman Görülür?

16.10.2018
Bebek Ulstrasonda Ne Zaman Görülür?

Hamilelik dönemi, sağlıklı şartlarda cinsel ilişkiden sonra başarılı bir şekilde döllenme sayesinde gerçekleşir. Bazı belirtilerle birlikte kadınlar, artık bir anne adayı olmaya başlarlar. Böylece gebelik öncesi dönem, artık kendini büyük sorumlulukların barındırdığı hamilelik dönemine geçecektir. Bu andan sonra anne adayların vücutlarında birçok değişim gözlenecektir. Büyük bir sorumluluk dönemi olan hamilelik esnasında, anne adayları en kısa sürede bebeklerini hissetmek ve ultrasonda görmek isterler. Fakat bu hemen mümkün olan bir durum değildir. Önce döllenme sonrası oluşan bebek, gelişmeye başlamalı ve düzenli beslenme ile bedenini büyütmelidir. Artık bu saatten sonra, teknolojinin sağlık sektörüne en büyük katkılarından olan ultrason sayesinde, bebeklerin görünümü kolaylaşacaktır.

Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görülür?

Hamilelik muayenesinde bebeğin görülmesi için, belirli bir sürenin geçmesi gerekecektir. Bebeğin gebelik testi sonrasında hemen görülmesi beklenmez. Elbette meraklı ebeveynler bu sürenin hemen gelmesini iple çekeceklerdir. Gebelik kesesinin oluşması ve tamamen görülmesi için, en azından 5 haftalık bir sürenin geçmiş olması gerekecektir. En erken şekilde transvajinal ultrason yöntemiyle görülecek gebelik kesesi, bu sayede çiftlerin çok mutlu anılarının başlangıcı olacaktır.

Bebek Ultrasonda İlk Defa Ne Zaman Görülmektedir?

Bebek, kesenin içerisinde kendi gelişimini sürdürmeye devam edecektir. Bu sayede bedeni oluşmaya başlayacak ve modern anlamda bir sürece geçilecektir. Bebeklerin oluşma anından, sadece gebelik durumunda salgılanan HCG hormonu vücutta yer bulmaya başlar. Bu sayede bebeğin gelişimi hızlanacaktır. Zamanla HCG hormonunda artış gözlenir. Önce kanda, sonra ise idrarda gözlenecek bu hızlı artış sayesinde 5. hafta itibariyle gebelik kesesi ultrasonda görülmeye başlayacaktır. Hormon değerinin 500- 1000 IU/ml miktarına ulaşması sayesinde bu görüntü ultrasonda çıkmaya başlayacaktır. Karından yapılacak olan ultrasonda görüntü elde edilebilmesi için ise hormon değeri 5000 IU/ml değerinde olmalıdır.

Ultrasonda Kesenin Görülememesi Durumu

Gebelik başladıktan sonra, döllenmenin oluşmasıyla birlikte anne adayının karnında Beta HCG hormonu da salgılanmaya başlayacaktır. Artık bu hormon gün geçtikçe artacak ve daha fazla salgılanmaya başlayacaktır. Adetin gecikmesinin ardından geçen haftanın sonunda yapılacak kan testi ile beraber hamilelik konusunda kesin bir teşhis konulacaktır. Embriyo bu sayede rahme yerleşmiş ve gebelik kesesini oluşturmaya başlamıştır. Bazen ultrasonda bu gebelik kesesi görülmez. Bunun en önemli sebebi, maalesef oluşan gebeliğin dış gebelik olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden incelemelerde gebelik kesesine rastlanılmaz. Fakat durumdan iyice emin olmak isteyen kimseler, bu yüzden doktora başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Bebeğin kalp atışlarının duyulması için, uzmanlar 6. Haftadan itibaren yapılacak kontrollerde belirli bir sonuç beklerler. Tabi ki bebeğin belirli organlarının oluşması ve tam bir vücut formuna oluşması gerekmektedir. Bu sayede bebeğin yaşam fonksiyonları doğacak ve tam bir yaşam alanı oluşacaktır. 6. Hafta 4 günlük olan bebeklerin, ilgili cihazlar sayesinde kalp atışları duyulacak ve böylece ebeveynler bebekleri ile ilk iletişimlerini kuracaklardır. 8. Haftaya gelinen hamilelik döneminde ise ilk defa hareketlenmeler başlayacaktır. Bu süre bazı bebeklerde 6 gün öncesine kadar değişiklik gösterebilir. Bu sayede ultrason anında görüntülemeler yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net