Bilgii.net

Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

28.11.2018
Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon, bir evin kullanımının bile amacını değiştirecek etkiyi bünyesinde barındırmaktadır. Bu sayede odaların ilk başta tasarlanan amaçları bile değiştirilebilecek ve farklı kullanım amaçlarına hizmet edecektir. Dekorasyon sayesinde eve birçok farklı işlevsel özellik kazandırılabilir ve bu sayede kişiler farklı seçeneklerde opsiyon sahibi olurlar. Böylece yapılan değişiklikler, evin tarzına ve dizaynına etki edebilecektir. Dekorasyon sayesinde eskiden oturma odası olarak kullanılan bir oda, rahatlıkla hobi odasına dönüştürülebilir. Başka bir açıdan bakılacak olunursa, önceden farklı bir mimari amaçla tasarlanmış odaların kullanım özellikleri, dekorasyonun ince dokunuşları sayesinde değişik özelliklere sahip olabilir. Bu yazıda verilecek olan bebek odası dekorasyonu da, işte bu sayede ortaya çıkmıştır.

Bebek Odasının Önemi

Evli çiftlerin bebek sahibi olacakları haberini aldıktan sonra yapacakları ilk iş, onun dünyaya geleceği tarihe kadar özel bir oda oluşturmaktır. Tabi ki bunun en önemli yolu, iyi dekorasyon kurallarını uygulamaktan geçecektir. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve en iyi verimde uyuyabilmeleri için, odanın dekorasyonunda uyulması gerekilen bazı kurallar vardır. Cinsiyetin öğrenildiği andan itibaren kişiler, bu odaları hazırlamaya başlayacak ve genel hatlarıyla ilgili kararlar verilecektir. Elbette duvar boyasından yatağına, yerdeki halısından perdesine kadar birçok farklı konuda tasarım detaylarının düşünülmesi ve doğru şekilde uygulanması gerekmektedir. Fakat her türlü konudan önce dikkat edilmesi ve her zaman listenin en başında bulundurulması gereken bir konu vardır: Sağlıklı ürün seçimi. Odanın dekorasyonu ne kadar başarılı olursa olsun, sağlıklı olmayan ürünler tercih edildiği zaman; bu durum uzun vadede bebek sağlığını etkileyecek ve belki de bozulmasına sebep olacaktır. Bundan dolayı her zaman ilk öncelik bebek odalarının dekorasyonlarında kullanılacak bütün malzemelerin, sağlık onaylarından geçmiş olması gerektiğidir.

Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Bebek odası dekore edilecek ve sıfırdan kurulacakken önemli olan, ilk aylarda anneye yakın olarak kurulması olacaktır. Dikkat edilmesi gerekilen konulardan bir tanesi de, odanın güneş alması ve bu ısıyı içerisinde barındıracak teknik özelliklere sahip olmasıdır. Odanın seçimi bittikten sonra genelden özele doğru bir yöntem izlenmelidir. Öncelikle odanın duvar boyasında ve temasında kullanılacak renkler belirlenmelidir. Bu renk seçimi ilerleyen aşamalarda odadaki eşyaların genel ahengine yol gösterecektir. Bu yüzde seçilecek rengin kombinasyonlara rahatlıkla tamamlanacak şekilde olması gerekir. Bebek dünyaya gelmeden boya işinin tamamen bitmesi gerekir. Çünkü bebek boya kokusundan etkilenebilir derecede hassas bir yapıya sahip olacaktır. Teknik boya işlerinden sonra, dekorasyona devam etmek için mobilya seçimleri başlamalıdır. Bu sayede odanın fiziki özelliklerinden faydalanılarak, çok kullanışlı ve kullanım alanlarını arttırıcı bir dekorasyona sahip olunabilir. Bebek odasında yerleştirilecek olan mobilyalar, kapı ve pencere önlerine konulmamalıdır. Böylelikle odanın içerisinde hareket imkanı sağlanacaktır. Ayrıca ısı kaynağının önüne konulacak mobilya ve eşyalar da, odanın ısınma problemi yaşamasına sebep olacaktır. Aydınlatmanın çok iyi bir ölçüde ayarlanması gerekmektedir. Bu sayede göz almayacak bir sistem kurulmalıdır. Kişiler bu sayede bebeklerinin göz hassasiyetlerine uygun şekilde tercihlerde bulunacaklardır. Bebek odasının dekorasyonunda ahşap malzemelerin kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca nevresim takımı ve bütünleşik eşyalarda ise terletmeyen ve sentetik olmayan doğal kumaşlar tercih edilmelidir.

Bebek Odasında Aydınlatma

Bebek Odasında Duvar Rengi

Bebek Odasında Duvar Kağıdı

Bebek Odası Yatakları

Bebek Odası Dolapları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net