Bilgii.net

Bebek Eşyaları Nasıl Temizlenir?

24.11.2018
Bebek Eşyaları Nasıl Temizlenir?

Yeni doğan bebeğiniz için özellikle dünya mikrop ve bakteri açısından son derece tehlikelidir. Bu nedenle bebek eşyaları her daim hijyenik tutulmalı ve doğru temizlenmelidir. Eşyaların temizliğinin yanı sıra evinizde dikkat etmeniz ve uymanız gereken bazı temizlik kuralları bulunmaktadır.

Evde Uyulması Gereken Temizlik Kuralları

Temizlik konusunda yapılacak temel çalışmalar bebeğinizin en fazla vaktinin geçtiği evinizin doğru sterilize edilmesi gerekmektedir. Doğru temizlik için de doğru yöntem ve malzemeler bulunmaktadır. Bu yöntem ve malzemeler şu şekildedir.

-Eviniz de minik bir bebek olsun olmasın temizlik yaparken kimyasal ürünler son derece zararlı olmaktadır. Evinizi mikrop ve bakterilerden arındırırken kimyasal malzemeler kullanmak daha zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle doğaya dost doğal temizlik malzemeleri kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

-Evde zaman zaman ortaya çıkan böcekler hepimizin canını son derece sıkmaktadır. Genel de etkili böcek ilaçları son derece faydalı olmaktadır. Ancak bu böcek ilaçları etkili olduğu kadar kuvvetli ve tesirli ürünler olmaktadır. Bu nedenle bebeğiniz bu ilaçlardan olumsuz etkilenmekte ve sağlığına zararı dokunmaktadır. Buna engel olmak için yine piyasada kolaylık ile bulunan doğal böcek ilaçlarından kullanmanız daha doğru olacaktır.

-Bunların dışında mutlaka evinizi sürekli havalandırmalı ve kesinlikle sigara ve benzeri tütün ürünlerinin kullanımını yasaklamanız gerekmektedir. Evinizi havalandırırken dikkat etmeniz gereken ısısını dengede tutmanız olacaktır aşırı soğutmak bebeğinizin hasta olmasına neden olabilecektir.

Bebek Eşyaları Nasıl Temizlenir?

Eviniz kadar önemli olan bebeğinizin sürekli kullandığı eşyalarını düzenli ve doğru temizlemeniz gerekmektedir. Öncelikle hem evinizde hem de bebeğinizin eşyalarında doğal temizleyici malzemeler kullanmanız son derece önemli olmaktadır. Bebeğinizin en çok kullandığı eşyalar şüphesiz biberon ve emzikleri olmaktadır.

Biberon ve Emzik Nasıl Temizlenmelidir?

Bebeğinizin gün içerisinde sıklıkla kullandığı ve ağzına götürdüğü bu eşyalar hijyen açısından son derece tehlikeli ve mikropların bebeğiniz ile temasa geçtiği eşyalar olmaktadır. Bu nedenle emzik ve biberonlar hem kullanmadan önce hem de kullandıktan sonra mutlaka dezenfekte edilmelidir. Kullanmadan önce güzelce yıkanmalı, kullandıktan sonra da mutlaka bir kaç dakika kaynatılarak temizlenmektedir. Ayrıca biberon ve emziğin temizliğinde su ve karbonat birlikte oldukça iyi temizleme sunmaktadır.

Oyuncaklar Nasıl Temizlenmelidir?

Bebeğinize oyuncak alırken mutlaka öncelikle sağlığa zararlı olmayan materyallerden üretildiğine dikkat edin ve yaşına uygun olarak oyuncaklar tercih edin. Bebeğinizin oyuncaklarını dezenfekte ederken de bir bardak suya sirke ve limon sıkın ve bu karışımı sprey şişesine koyarak oyuncakları bu su ile temizleme işlemi gerçekleştirin. Bu yöntem mikrop ve bakterilerin dezenfekte edilmesinde  oldukça etkili bir yöntem olmaktadır.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Temizlenir?

Yeni doğan bebeklerin ciltleri son derece hassastır ve özellikle alerjik reaksiyonlara karşı savunmasızdır. Bebeğinizin vücuduna en fazla temas eden eşyaları kıyafetleri olduğu için de kıyafetlerinin temizlenmesinde son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken öncelikle bebeğinizin kıyafetlerini makinede yalnız yıkayın diğer kıyafetler ile birlikte yıkamayın. Bununla birlikte çamaşır makinenizin ilaç bölümüne bebekler için özel olarak üretilen deterjanlardan kullanın. Ayrıca deterjan dışından makinenizin ilaç bölümüne 1 bardak da elma sirkesi ekleyin. Bu daha sağlıklı yıkanmasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net