Bilgii.net

Bebek Egzeması Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

16.10.2018
Bebek Egzeması Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Bebeklerde egzamanın aslında neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Uzmanlar çeşitli araştırmalar sonucunda bunun genetik bir aktarım olduğunu düşünmektedirler. Bebeklerde egzama genellikle kuru cilt yapısına sahip bebeklerde görülür. Bazen bebeklerin tenleri bir şekilde tahriş olur ve sonucunda egzama olurlar. Egzamanın ilk belirtisi ciltte kaşınma ve kızarıklık oluşmasıdır.

Bebeklerde Egzama Neden Olur?

Bebeklerde egzamanın asıl sebebi tam olarak bilinmemektedir. Fakat bebeklerin egzama olmasını tetikleyen bazı durumlar vardır. Bu durumları aşağıda sıraladık.

 • Bebek cildinin çok kuru olması
 • Bebeğin ağzındaki salyanın yanağına, boynuna veya çenesine akması
 • Bebeğin teninin çok hassas olması
 • Bebeğin cildinin alerjen veya tahriş edici maddeler ile temas etmesi
 • Havanın kuru olması
 • Evin içerisinde ki tozlar
 • Bebeğin parfüm gibi kimyasallarla temasta bulunması
 • Bebeğin kıyafetlerinin ağır kimyasallar ile yıkanması

Yukarıdaki maddeler bebeklerin egzama olmasını tetikleyen maddelerdir. Egzama için doktora görünebilirsiniz. Fakat evde de egzamaya karşı kullanabileceğiniz doğal yöntemler vardır.

Bebek Egzamasında Tedavi Yolları

Bebek egzaması tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Bebeğinizi doktora göstermek dışında evde basit doğal yöntemlerle de bebeği tedavi edebilirsiniz. Bebeklerde egzamanın tedavisi için çok fazla yol vardır.

 • Hindistancevizi yağı: Çoğu sağlık problemine hindistancevizi yağı iyi gelmektedir. Çünkü bu yağ yüksek miktarda doymuş yağ içermektedir. Bu tedavi yöntemini kullanmak için çok az şeye ihtiyacınız vardır. Hindistancevizi ve bir miktar pamuk bu tedaviyi gerçekleştirmek için size yeter. Yapmanız gereken bir miktar hindistancevizi yağını alarak bebekte egzama olan bölgeye sürmektir. Sonrasında ise kaşıntı yapacağı için bebeğin kaşımasını önlemek için pamuk ve bant ile o bölgeyi kapatınız. Günde iki kere bu yöntemi kullanınız. Yapılması gereken en iyi şey ise gece uyumadan önce bebeğe bunu sürerek sabaha kadar dinlenmesini sağlamaktır.
 • Bal: Egzamanın en eski tedavi yöntemi baldır. Bal önemli bir anti bakteriyel olduğu için egzemaya karşı kullanılabilecek en mantıklı doğal yöntemlerden bir tanesidir. Balı, hindistancevizi yağını ve shea yağını karıştırıp ısıtarak egzamanın olduğu bölgeye sürünüz. Daha iyi bir sonuç almak günde iki kez bebeğinize bunu sürmelisiniz.
 • Aloe Vera: İçerisinde bulunan anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde bebeğin egzamadan kurtulmasında yardımcı olacaktır. Egzama ciltte kaşıntı ve iltihaplara sebep olabilir. Aloe vera ise içerisindeki özelliklerden dolayı bebeğin iltihaptan ve kaşıntıdan kurtulmasını sağlar. Yapmanız gereken tek şey aloe veranın içerisinde bulunan jeli dışarı çıkartarak bebekte egzama olan bölgeye sürmektir.
 • Zerdeçal: Bebek egzamalarında kullanılan en etkili yöntemlerden biri ise zerdeçaldır. Yapmanız gereken zerdeçal ile hindistancevizi yağını karıştırarak macun kıvamına gelmesini sağlamaktır. Egzamanın olduğu bölgeye sürüp yarım saat bekleyiniz. Sonrasında ise ışık bir su ile temizleyin. Bunu her gün tekrarlayınız.
 • Yulaf ezmesi: Yulaf genellikle insan cildi için çok yararlıdır ve önemlidir. Bebeklerde egzama için ise mükemmel bir çözüm yöntemidir. Ciltte oluşan kaşıntı ve iltihabı giderir. Yapmanız gereken şey küvetinizi ılık bir su ile doldurup bir bardak yulaf ezmesi koymaktır. Suyu iyice bir karıştırarak küvetin beyaz bir renk almasını beklemelisiniz. Bebek bu suyun içerisinde 15 dakikaya yakın bir süre kalmalıdır. Ondan sonra bebeği iyice kurulayın ve nemlendirici sürünüz. Egzama geçene kadar her gün bu işlemi tekrarlayınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net