Bilgii.net

Bebeğin Suyunun Azalması Bebeğe Zarar Verir Mi?

19.10.2018
Bebeğin Suyunun Azalması Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelik dönemi süresince bebek amniyotik sıvı içerisinde bulunur. Bu su bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir. Bebeğin kasları, organları gibi hayati fonksiyonlarının hepsinin gelişmesinde ve oluşmasında bu sıvı çok önemlidir. Gebelik sürecinde bazen bu amniyotik sıvı azalabilir. Bu sıvının azalması çeşitli nedenlere bağlı olabilir.

Bebek Suyunun Azalmasının Nedenleri Nelerdir?

Amniyotik sıvının azalması çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Fakat bu sıvı bebeğin hayati fonksiyonlarının devamı için çok önemlidir. Hamile olan kişi eğer ağır ve sürekli ilaçlar kullanıyor ise bu sıvıda azalma görülebilir. Bebekte bir gelişim problemi var ise bu sıvı azalmaya başlayabilir. Bebekte anne karnında teşhis edilen bazı hastalıklar sıvıda azalmaya sebep olur. Çoklu gebeliklerde yani ikiz, üçüz gibi hamileliklerde bu sıvıda azalma görülür. Hamile olan kişinin böbreklerinde ya da idrar yollarında oluşan bir problem amniyotik sıvının azalmasına neden olabilir. Annede görülen yüksek tansiyon veya şeker hastalığı yine bu sıvıda azalmaya sebep olabilir. Anne adayında ani bir sıvı kaybı amniyotik sıvıyı etkiler ve bu sıvının azalmasına neden olur.

Bebeğin Suyunun Azalması Bebeğe Zarar Verir Mi?

Amniyotik sıvı bebeğin gelişiminde çok etkilidir. Kısaca bebeğin organlarının ve uzuvlarının gelişmesinde bu sıvı çok büyük bir rol oynar ve azalması durumunda bazı sıkıntılar olabilir. Hamilelik süresinin ilk üç ayında eğer böyle bir problem olursa genellikle hamilelik düşük ile son bulur. Fakat eğer hamilelik döneminin son zamanlarında ise genel olarak bebek doğurtulur. Bu sıvının çoğaltılması için hem tıbben hem de günlük yaşamda yapılması gereken bazı şeyler vardır. Böylece hamilelik normal sürecinde devam eder.

Bebeğin Suyunun Artması İçin Ne Yapılmalıdır?

Hamileliğin ilk dönemlerinde amniyotik sıvının azalması genellikle düşük ile sonuçlanır. Çünkü hamileliğin ilk dönemlerinde bebeğin akciğer gelişimi olur ve amniyotik sıvı azaldığı için gelişim olmaz böylelikle bebek düşer. Bu sıvının artırılması için doktorlar çeşitli tavsiyelerde bulunabilirler. Öncelikle eğer böyle bir teşhis doktor tarafından konulmuş ise günde mutlaka almanız gereken suyu içmelisiniz. Su konusu çok önemlidir. Çünkü bir insanın yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi için suya ihtiyaç vardır ve siz hamile olduğunuz için bu konuya ekstra dikkat etmelisiniz. Asitli, kafein içeren ve alkollü sıvılar dışında her türlü sıvıyı tüketebilirsiniz. Çorba, doğal meyve suyu gibi sıvıları tercih etmelisiniz. Salatalık gibi içerisindeki sıvı miktarı yüksek olan gıdalar yemelisiniz. Ispanak, çilek, yeşilbiber gibi besinlerde yine içerisinde bulunan sıvı miktarı fazladır. Böylelikle su ve diğer sıvı gıdaların yanı sıra takviye almış olursunuz. Eğer alkol ve sigara gibi alışkanlıklarınız var ise lütfen bu alışkanlıkları bırakın. Hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için bu çok önemlidir. Hamilelik sırasında dinlenmek çok önemlidir. Aynı anda hem siz hem de bebeğiniz dinlenir ve böylece gelişim süreci daha olumlu bir biçimde devam eder. Eğer bu tavsiyelere dikkat ederseniz düşük olan sıvı yükselmeye başlar ve hamilelik normal seyrinde devam eder. Böylelikle hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı bozulmamış olur ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net