Bilgii.net

Battaniye Çeşitleri Nelerdir?

23.11.2018
Battaniye Çeşitleri Nelerdir?

Kış aylarında daha çok kullandığımız battaniyelerin üretildiği malzemeye göre birçok çeşidi bulunmaktadır. İster yatak odasında ister kanepede televizyon izlerken çok rahatlıkla kullanabileceğimiz battaniyelerin çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pamuklu Battaniye: Pamuklu battaniyeler yumuşak dokulu ve rahat bir kumaşa sahiptir. Hafif olmaları sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca günümüzde televizyon keyfi sırasında kullanılabilecek özel pamuklu battaniyeler de üretilmektedir.

 • Yün Battaniyeler: Sağlığımız açısından faydalı olması sebebiyle yün battaniyeler daha çok tercih edilmektedir. Angora, kuzu, kaşmir, deve tüyü gibi yünler kullanılarak üretilmektedir. Sıcaklığı kontrol etme ve su buharını emme gibi özelliklere sahip olan yün battaniyeler daha dinlendirici bir uyku imkanı sağlamaktadır. Ayrıca yün battaniyeler düzenli kalp atışını da sağlamaktadır.

 • Polar Battaniye: Elyaf kullanılarak üretilen polar battaniyelerde yuvarlak örgü sistemi kullanılmaktadır. Günümüzde hafif, yumuşak ve kolay yıkanıp kurutulabilir olması sebebiyle polar battaniyeler tercih edilen battaniye türleri arasında yer almaktadır.
 • Vizon Battaniye: Vizon battaniyeler genellikle akrilik ve polyester kullanılarak üretilmektedir. Üretiminde yumuşak bir doku ve sıcaklık sağlayan akrilik %85 oranında polyester ise %15 oranında kullanılmaktadır. Kaliteli bir akrilik ile üretilen vizon battaniyeler yumuşak ve sıcak tutma özelliğinin yanı sıra elektriklenme de yapmamaktadır.

 • Dokuma Battaniyeler: Birçok örneği bulunan bu battaniyeler amürlü ve jakarlı tezgahlarda dokunarak üretilmektedir. Genellikle ekose desenler ile üretilen dokuma battaniyeler tek ya da çift kat olarak üretilirler.
 • Elektrikli Battaniyeler: Eski dönemlerde daha çok kullanılan bu battaniyeler genellikle alta serilerek kullanılmaktadır. Battaniye içerisinde elektrik ile çalışan ve kumanda ile ayarlanabilen ısıtıcı bir tertibat bulunmaktadır. Elektrikli battaniye kullanılırken doğrudan temas etmemek üzerine mutlaka bir çarşaf sermek gerekmektedir. Ayrıca uyku esnasında battaniyenin elektriğe takılı olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu battaniye sıvı ortamlar ile teması sırasında sorunlar yaratabileceğinden bebek, çocuk ve idrarını tutamayan yaşlılar için uygun değildir.

 • Giyilebilir Battaniye: Son yıllarda modası artan bu ürünü battaniye kumaşından üretilen kıyafetler olarak tanımlayabiliriz.

Battaniye Nasıl Yıkanır?

Battaniyeler kullanırken genellikle nevresim kullanılmamakta bu durum da yorganlara nazaran daha çabuk kirlenmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple battaniyeler düzenli olarak temizlenmelidir.

 • Battaniyeler türüne göre ve yıkama talimatlarına dikkat edilerek yıkanmalıdır. Ayrıca mevsim şartları da battaniyeler yıkanırken göz önünde bulundurmalıdır. Geç kuruması veya nemli kalması sebebiyle kış aylarına girmeden battaniyelerinizi ve yaz aylarına girilmesiyle rafa kaldıracağınız battaniyenizi temizlemelisiniz. Kış aylarında yapılan bir temizlik kurutma açısından canınızı sıkabilmektedir.
 • Hangi programda yıkanacağına karar verdikten sonra battaniyenizi çamaşır makinenizde yıkayabilirsiniz.
 • Bazı kışlık battaniyeler büyüklüğü sebebiyle makinenize sığmayabilir. Bu sebeple battaniyenizi elde yıkamanız gerekebilir. Battaniye elde yıkanırken banyo küveti veya büyük bir leğen kullanılabilir. Küvet veya leğenin için el yakmayacak sıcaklıkta bir su ile doldurulur. Su ağartıcı olmayan bir deterjan yardımıyla köpürtülür ve battaniye su içerisine konularak bastırılır. 1-2 saat aralığında köpüklü su içerisinde bekletilir ve küvet içindeki su berraklaşıncaya kadar işlemler tekrarlanır. Su içerisindeki battaniye çitilenebilir veya çiğnenebilir. Battaniyenin daha hijyenik olması için az miktar amonyak kullanılabilir. Ayrıca battaniyenizde lekeler var ise sirke kullanarak lekeleri çıkarabilirsiniz.
 • Elektrikli battaniyeler ise kesinlikle su ile temas etmemeli veya kuru temizlemeye verilmemelidir. Elektrikli battaniyelerin temizleme işlemi havalandırılarak yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net