Bilgii.net

Basur Nedir, Beliritleri ve Tedavisi

23.11.2018
Basur Nedir, Beliritleri ve Tedavisi

Halk tarafından basur olarak bilinen ancak asıl adı hemoroid olan basurun oluşumu genellikle varis hastalığına benzer olarak oluşmaktadır. Halk arasında oldukça acılı bir rahatsızlık olarak bilinen basur özellikle kişilerin oturmasında sıkıntılara neden olan bir durum olmaktadır.

Basur Nedir?

Anüs çevresin de variste olduğu gibi damarların şişmesi ve topaklaşması olarak görülen bir rahatsızlık olmaktadır. Anüsün içinde kalın bağırsağın bittiği yerde oluşan veya anüsün dışında oluşan olmak üzere iki çeşit basur bulunmaktadır. Basura neden olan durumlar genel olarak şöyledir.

-Genel olarak sürekli kabızlık sorunu yaşamak ve özellikle tuvalette uzun süre oturarak zaman geçirmek.

-Tuvaletini yaparken zorlanan kişiler de anüs bölgesinde bulunan damarlara uygulanan aşırı baskı damarları genişleterek büyütmektedir.

-Basur sorunu bayanlar da genellikle doğum sırasında aşırı ıkınma ve baskı uygulamaktan kaynaklı olarak sıklıkla yaşanır.

Basur Belirtileri Nelerdir?

Basurun neden olduğu belirtiler makat kanseri ile benzerlik göstermektedir ve çoğu zamanda karıştırılmaktadır. Genel olarak basur belirtileri şu şekildedir.

-Makatın etrafında sürekli şiddetli kaşıntı ve acı hissi

-Makat yakınında ele gelebilecek büyüklükte şişlik ve yumru

-Otururken o bölgede özellikle ağrı hissi

-Dışkınızı yaparken kanama

-Anüs bölgesinde basurun bir et parçası gibi sarkması ve fazlası ile hissedilmesi

Bu belirtiler ortaya çıktığında kişiler kesinlikle o bölgeyi ellememeli ve dokunmamalıdır. Bu bölgenin daha kötü olmasına ve mikrop kapmasına neden olabilmektedir.

Basurun Tanısı ve Tedavisi

Ülkemiz de basur sorunu yaşayan hastaların büyük çoğunluğu doktora gitmekten kaçınmaktadırlar. Bunun nedeni rahatsızlığın olduğu bölge ve muayene biçimidir. Dış bölgede oluşan basurun muayenesi gözle görülebilir olduğundan sorun olmamakta ancak iç basurun muayenesi parmakla yapılabilmektedir. Bu nedenle ülkemizde çoğu insan özellikle erkekler muayene ve tedavi olmaktan kaçınmaktadırlar. Bir şekilde muayene olan ve tedavisine başlanacak hastalar da da tedavi süreci şu şekildedir. Dış basur genel olarak hastaların hayatını çok fazla etkilemez yalnızca zaman zaman acı hissine neden olur ve bu durumda da buna uygun olarak üretilen ilaçları kullanarak sorundan kurtulurlar. Burada bilinmesi gereken kullanılan ilaçlar basuru yok etmez yalnızca belirtileri kontrol altına alır. İç basur da ise ilaç tedavisinin yanı sıra ameliyat ile iç kısımda yer alan basur alınabilmekte ve hasta genel olarak tamamen bu hastalıktan kurtulmaktadır. Hastaların çoğu da bu yolu tercih etmektedir.

Basurdan Korunmanın Yolları

Basurdan korunmak isteyenlerin yapması gereken en önemli şey, basura neden olan kabızlık rahatsızlığına neden olan şeyleri yapmamaktır. Bunun için de mümkün olduğunca bol su tüketmek, lifli gıdalar tüketmek, tuvaletini uzun süre tutmamak, düzenli olarak azda olsa spor yapmak veya genel olarak hareketli bir yaşam benimsemek ve son olarak özellikle tuvalette ve engel olarak uzun süre oturmaktan kaçınmak alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır. Eğer sürekli oturmak zorunda olduğunuz bir işte çalışıyor iseniz en azından saat başı kalkmanız biraz yürümeniz hareket etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Son olarak basur ile ilgili bilmeniz gereken önemli nokta basur tedavi edilmediği takdir de ileride kanser hücresine dönebilmektedir. Bu nedenle basur şikayetiniz var ise mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net