Bilgii.net

Baş Ağrısına Neden Olan Besinler

23.11.2018
Baş Ağrısına Neden Olan Besinler

Baş ağrısı zaman zaman zaman yaşadığımız son derece can sıkıntısı yaratan durumlardan biri olmaktadır. Baş ağrısına neden olan veya baş ağrısı yaşamaya meyilli kişiler de bu durumun artmasına şiddetlenmesine neden olan bazı besin ve gıdalar bulunmaktadır. Bu besinler etkilerini hemen de gösterebilmekte sonra da gösterebilmektedir. Etkisini sonradan gösterme durumuna örnek olarak özellikle sabah uyandığımızda yaşadığımız baş ağrısı sorunun büyük çoğunlukla nedeni gece uyumadan önce yediğimiz ve bu baş ağrısına neden olan gıdalardır. Baş ağrısına neden olduğu bilinen bu gıdalar her insanda aynı reaksiyonu vermemekte bazen değişiklik gösterebilmektedir. Hangi gıdanın size rahatsızlık verdiğini anlamak çok kolay değildir ve biraz süre gerekmektedir. Bunun için uzmanların önerisi 1 ay gibi bir süre ile yediklerini not ederek neyin kendisine zarar verdiğini tespit etmeye çalışmasıdır. Tüm bunların ışığında genel olarak baş ağrısına neden olan veya tetikleyen gıdalar şu şekildedir.

Baş Ağrısına Neden Olan Besinler

Öncelikle baş ağrısına neden olan gıdalardan ziyade içeriklerin de bulunan tiramin, nitrat, monosodyum, aspartam ve kafein ve benzeri maddeler baş ağrısını neden olabilmekte veya tetiklemektedir. Bu nedenle içeriğinde bu maddelerin bulunduğu gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. İçeriğinde bu maddelerin bulunduğu gıdalar şu şekildedir.

Tiramin İçeren Gıdalar

-Genel peynir türleri

-İçerisinde sirke bulunan veya sirkenin direkt kendisi

-Sakatat olarak bilinen et

-Tütsülenerek pişirilmiş balık veya et

-Çikolata çeşitleri ve kakao

-Turunçgiller olarak bilinen meyveler

-Ayrıca muz, erik, incir ve kuru üzüm, fındık

-Bakliyatlardan fasulye

-Alkollü içecekler

-Kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler

-Asitli içecekler kola ve enerji içecekleri gibi

Monosodyumglutamat İçeren Gıdalar

 

-Son yıllar da özellikle ülkemiz de oldukça popüler olan Çin yemekleri

-Marketler de satılan hızlı ve pratik olan hazır çorbalar ve konserveler

-Hepimizin çok sevdiği kavrulmuş fındık

-Yine artık neredeyse küçük çocukların bile elinde gezen patates ve mısır cipsi

Nitrat İçeren Gıdalar

-Sucuk, pastırma, salam ve sosis

-Tütsülenerek pişirilen balık

-Eskiden daha fazla yapılan ve son yıllarda iyice unutulan kurutulmuş et

Aspartam İçeren Gıdalar

-Dondurmalar, sakızlar ve tatlılar da bu grupta yer alır.

Tükettiğimiz Gıdalar Ortalama Ne Kadar Sürede Baş Ağrısı Yapar?

Bazı gıdaların etkisini göstermesi daha uzun veya daha kısa sürebilmektedir. Ancak genel olarak tükettiğimiz gıdaların baş ağrısına neden olma veya tetikleme süresi ortalama 12 saat olmaktadır. Örneğin tiramin maddesi vücudumuz da damarların üzerine etkili olur ve kan basıncını düzenleyen aminoasitlerden biri olmaktadır. Vücudumuzda doğal olarak bulunmakla birlikte genellikle protein içeren besinler ile vücudumuza girer ve etkisini 1 ile 12 saat arasında değişmek ile birlikte gösterebilir. Bunun nedeni maddenin kan damarlarımızı önce kasması ve daha sonra kendini korumak için beynin damarları genişletmesinden kaynaklı olmaktadır. Ayrıca tiramin içeren besinler ile birlikte alkol de tüketmek bu atakların şiddetini ve etkisini arttırmaktadır. İçeriğinde baş ağrısına neden olan gıdaların tüketimini azaltmak ve özellikle gece uyumadan önce bu gıdaları yememek sürekli baş ağrısı sorunu yaşayan insanların bu ağrılarının ve ataklarının azalmasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net