Bilgii.net

Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

29.10.2018
Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Baş ağrısı günlük hayatımızda sık sık karşımıza çıkan hastalıklardan bir tanesidir. Genellikle herkes baş ağrısına maruz kalmıştır. Hatta bu ağrı bazen çok şiddetli olmasından kaynaklı çoğumuzun yaşam kalitesini de etkilemiştir. Baş ağrısı bazen genetik olmasından kaynaklı da olabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı olumsuz sebeplerden dolayı da baş ağrısı meydana gelmektedir. Uzmanlara göre baş ağrısını geçirtmek için doğal yöntemleri kullanabiliriz. Çünkü ilaç tedavisi vücudunuz için zararlı olabilmektedir. Eğer baş ağrınız düzenli ve şiddetli bir şekilde ise bu tip ağrılar migrenin veya başka bir hastalıktan dolayı oluşan bir durum olabilmektedir. O yüzden sık sık ve şiddetli bir baş ağrınız varsa doktor kontrolünden geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Baş Ağrısını Tetikleyen Faktörler

Baş ağrısı birçok sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir. Bundan dolayı da günlük yaşantınız olumsuz bir şekilde etkilenebilmektedir. Aşağıda verdiğimiz nedenlerden en az iki tanesini yaşıyorsanız baş ağrınız bu sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Sizi etkileyen olumsuz nedenlerden uzak kalarak bağ ağrınızın meydana gelmesini engelleyebilirsiniz.

1- Yoğun stres
2- Düşük kan şekeri
3- Uyku yoksunluğu
4- Dehidrasyon
5- Sürekli ağrı kesici içmek

Birçok farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan baş ağrınız için iyi gelebilecek pek çok doğal yöntemler bulunmaktadır. Doğal yöntemleri kullanarak da baş ağrınızın azalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece vücudunuza ilaç girmeyerek zararsız maddelerden uzak kalabilirsiniz.

Ağrınız için İyi Gelebilecek Doğal Yöntemler

  • Su miktarını arttırın

Su sağlıklı bir yaşam için hayatımızdaki en önemli doğal kaynaklardan bir tanesidir. Eğer vücudunuz yeteri kadar su almıyorsa bu durum baş ağrınızı tetikleyebilmektedir. Vücudunuzun susuz kalması ile beraber baş ağrınız ve baş dönmeniz ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden baş ağrınızın olduğu zaman ilk olarak vücudunuz için gerekli su miktarını almalısınız daha sonra 1 saat bekleyiniz eğer geçmezse aşağıda vereceğimiz diğer doğal yöntemleri de kullanabilirsiniz.

  • Nane/okaliptüs yağıyla masaj

Baş ağrınızın doğal yollarla geçmesini sağlamak istiyorsanız sizin için önerebileceğimiz bir diğer yöntem ise nane veya okaliptüs yağıdır. Nane yağının ferahlatıcı etkisi sayesinde tansiyon, gerginlik ve baş ağrısı tedavisinde doğal yöntem olarak kullanılmaktadır. Nane veya okaliptüs yağı vücudunuz için çok iyi bir uyarıcıdır. Ağrı olan bölgeyi uyuşturarak , baş ağrısını tamamen ortadan kaldırır.

  • Lavanta Buharı Yapın

Migren ağrıları da dahil diğer tüm ağrılara iyi gelen ve ağrıyı azaltan genellikle ağrılar için kullanılan doğal yöntemler arasında ilk sırada yer almaktadır. Güzel kokusunun yanında çok iyi bir etkiye de sahiptir. Bunun için 2 veya 3 bardak kaynamış suyun içerisine 3 ya da 4 damla lavanta yağı ekleyiniz. Daha sonra bu suyun buharını koklayarak ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

  • Soğuk Buz Kompresi Yapın

Baş ağrılarınız için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de ağrıyan bölgenize soğuk su uygulaması yapmanızdır. Bir bezi soğuk su ile ıslatın veya buzları bir poşetin içerisine koyarak da uygulayabilirsiniz. Daha sonra ensenize ve baş noktanıza buz kompresi yapınız. Bu yöntemi baş ağrınız geçene kadar tekrarlayabilirsiniz.

  • Işıktan Uzaklaşın

Eğer ağrınız hala geçmediyse sessiz ve karanlık bir yer bulunuz. Daha sonra ayaklarınızı uzatarak orada iyi bir şekilde dinlemeye çalışın. Bu yöntem de sizin rahatlamanızı sağlayacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net