Bilgii.net

Banyo Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

26.11.2018
Banyo Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Evlerimiz bizim yaşam alanımızdır. İyi dekore edilmiş, konfor ve rahatlığa önem verilmiş bir ev bu yüzden önemlidir. Zamanının büyük bir çoğunluğunu evde geçirenler ve yaşadıkları mekâna önem verenler için ev dekorasyonu, doğru boya seçimi, yeterli ışık sistemi ve düzenleme elzemdir. Yine de ne kadar özenirseniz özenin zamanla evinizin bir köşesinden sıkılıp orada değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Duvarların rengini ve mobilyaları değiştirmeyi düşünebilir, eski oturma grubunuzdan vazgeçip daha modern bir tercih yapabilirsiniz ya da yaşadığınız alandan küçük dokunuşlarla daha farklı bir atmosfer yaratabilirsiniz. Mesela bu işe mutfak ve banyonun fayanslarını boyayarak başlayabilirsiniz…

Fayans Nedir?

Fayans; mutfak, banyo ve tuvalette duvar ve yerleri kaplayan önceden işlem görmüş ve birçok kez pişirilmiş seramiğe denir. Bugün tercih ettiğiniz fayanslar yıllar sonra demode olabilir veyahut siz onlardan sıkılabilirsiniz. Güzel haber şu; bunun için fayansları değiştirmeye ihtiyacınız yok. Yapacağınız küçük dokunuşlar ile mutfak, tuvalet ya da banyonuzu yepyeni bir hale sokabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; fayansları boyayabilirsiniz. Üstelik bu işlem sandığınızdan daha kolay.

Fayans Boyamada Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

İster fayans boyayın ister duvar, renk seçimi yaparken kendi zevkinizi göz önünde bulundurarak bir renk tercih edin. Ama boyamayı düşündüğünüz alan küçük ve dar bir alan ise tercihinizi pastel tonlarından yana kullanın. Mavi ve yeşil rengin pastel tonlarını; dar alanları daha geniş ve ferah göstereceğinden sebep tercih edebilirsiniz. Banyonuz ciddi anlamda küçükse sarı ve sarının tonlarını kullanmaktan kaçının. Çünkü bu sıcak renk, orayı olduğundan daha dar ve kasvetli gösterecektir. Bunun yanında sıcak renklerden kırmızı ve turuncu da küçük bir alanı olduğundan daha küçük ve basık gösterecektir. Lafın özü; bu iki renk de tıpkı sarı gibi tercih etmemeniz gereken renkler arasında. Tavan renginde ise beyazı tercih edin, böylece tavanlarınız daha yüksek görünecektir. Tüm bu renk kombinasyonunu yaptıktan sonra fazla ışık almayan odanız, mutfağınız ya da banyonuz daha canlı, parlak ve göz alıcı görünecektir.

Fayans Boyama Ne İle Yapılır?

Fayans boyamak için fayans boyası kullanılır. Yapı marketlerde birçok markanın fayans. Boyalarını bulabilirsiniz. 2 Litre fayans boyası küçük bir banyo için idealdir. Ayrıca düşünürseniz kendinden yapışkanlı fayans kaplama folyosu da yapı marketlerde bulunmaktadır…

Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

  • Boya öncesinde duvarı yıkayıp durulayın,
  • Sonra banyo fayans boyamasında ilk kat için 10 ölçü fayans boyası bir ölçü su olacak şekilde karışımınızı hazırlayın.
  • İpek uçlu bir fırça ile hazırladığınız karışımı karıştırın
  • Elinizde hazır bulunan sünger ruloya boyanızı yedirin,
  • Önce sünger rulonun ulaşamadığı yerleri fırça yardımı ile boyayın,
  • Ulaşılamayan yerleri boyadıktan sonra sünger rulo ile fayansların tamamını boyamaya başlayın,
  • İlk kat fayans boyamanızı bitirdikten sonra en az 24 saat olacak şekilde kurumasını bekleyin,
  • Yaklaşık bir 36 saat sonra ikinci katı boyamaya girişebilirsiniz.
  • İşleminiz bittikten sonra boyadığınız kısma; yer fayansları için iki kat, duvar fayansları için bir kat olacak şekilde taş vernik uygulayın.

Gölgeli Fayans Modelleri

Beyaz ve Siyahın Uyumu

Desenli Fayanslar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net