Bilgii.net

Banyo Dekorasyonunda Etkili Renk Uyumu

25.11.2018
Banyo Dekorasyonunda Etkili Renk Uyumu

Dekorasyonun en önemli tamamlayıcı unsuru renkler ve renklerin hem birbirleri hem de dekorasyon un diğer unsurları ile doğru uyumu olmaktadır. Evin önemli bölümlerinden biri olan banyolarımız da bazen kısa süre vakit geçirsek de bazen keyif yaptığımız, rahatladığımız ve günün stresini attığımız önemli mekanlardan biri olmaktadır. Banyo dekorasyonunun önemli unsurlarından biri de kullanılacak olan renk veya renkleri uyumudur. Banyolarda kullanılabilecek renk ve renkler şu şekildedir.

Banyo Dekorasyonunda Kullanılabilecek Renkler

Beyaz, Siyah ve Gri

Birbirleri ile uyumları nedeni ile dekorasyonda sıklıkla kullanılan bu üç renk son derece kurtarıcı renkler olmaktadır. Özellikle küçük banyolarda genelinde kullanılacak olan beyaz renk siyah ve gri renk ile detaylandırılarak olduğundan daha büyük ve daha ferah oluşturulabilmektedir. Bu konuda dikkatli olunacak konu, banyonun genel teması beyaz olmalıdır. Aksi halde genel temada siyah veya gri kullanmak banyonuzun kasvetli ve sıkıcı görünecektir. Bu yüzden Bu üç uyumlu rengi kullanırken merkezde beyaz ve detaylarda siyah ve gri tercih edilmektedir.

Turkuaz Mavi ve Yeşil

Bu üç renk genel olarak sakinliğin ve huzurun rengi olmaktadır. Günün yorgunluğunu ve stresini atmak adına vakit geçirmeye girdiğimiz de ihtiyacımız olan huzuru bize sağlayacak olan bu renkler olacaktır. Zaten genel olarak beyaz renkten sonra en fazla tercih edilen renkler mavi ve tonları olmaktadır. Mavi ve tonları genel olarak gökyüzü ve denizi çağrıştırdığından belki de bu nedenle insan da bu huzur hissini uyandırmaktadır. Bu renkler kullanılırken özel bir kıstas bulunmamakta her hangi bir renk merkezde kullanılabilmektedir.

Toprak Rengi ve Tonları

Gökyüzünden sonra insana huzur veren bir başka şey kuşkusuz topraktır. Bunun nedeni toprak tonlarının doğallığın ve natürelliğin simgesi olmasındandır. Banyo dekorasyonunda özellikle merkez de kum renginin kullanılması, toprak tonları da fayans, dolap ve diğer ayrıntılar da kullanıldığında ortaya son derece şık, natürel ve huzurlu bir dekorasyon çıkmaktadır.

Zıt ve Renkli Banyolar

Banyo dekorasyonun da alternatif seçenekler arayanlar için olabilecek bir başka seçenek de farklı renkleri bir arada kullanmaktadır. Merkezde beyaz rengin hakim olduğu bir banyo hayal edin ve onu rengarenk küçük detaylar ile tamamlayın. Ortaya çıkan sonuç etkileyici ve şaşırtıcı olacaktır. Bu renklerin kullanımı duru ve sade renklerden hoşlanmayıp daha renkli olan ve renk cümbüşlerinden hoşlananlar için oldukça hoş bir tasarım ortaya çıkaracaktır.

Banyo Dekorasyonunda Renkleri Destekleyecek Unsurlar

Dekorasyonda renkler temel etkenlerden olsa da bu birbirleri ile uyumlu renklerin farklı unsurlar ile desteklenmesi gerekmektedir. Bunun için kullanılacak bazı yöntemler bulunmaktadır. Şöyle ki özellikle mavi ve tonlarını tercih edecek iseniz dekorasyona ekleyeceğiniz doğal taşlar hem tamamlayıcı hemde daha şık bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Toprak tonlarını tercih edecek olanlar için ise ahşap unsurlar son derece hoş olacaktır. Ayrıca ahşap ile birlikte kullanılacak koyu kahve detaylar yine doğanın mükemmel uyumunu banyonuza taşımanızı sağlayacaktır. Son olarak hangi renk tonunu seçecek olursanız olun dekorasyonunuz mutlaka doğru ve uygun bir ışıklandırma ile desteklenmelidir. Doğru ışıklandırma ancak istediğiniz ferahlığı ve huzuru size sağlayacaktır.

Mor – Pembe

Krem – Altın

Kırmızı –  Siyah – Beyaz

Çimen Yeşili – Beyaz

Mor – Beyaz

Siyah – Beyaz

Lavanta – Gümüş

Pembe – Beyaz Gül

Çikolata – Karamel

Gri – Mavi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net