Bilgii.net

Banyo Dekorasyonunda Dikkat Edilecek Unsurlar

25.11.2018
Banyo Dekorasyonunda Dikkat Edilecek Unsurlar

Her gün farkında olarak ya da olmayarak yaptığımız binlerce şey var. Günde bir kaç saniyemizi alan bazı rutin hareketlerin, tüm ömrümüz boyunca toplamda aldığı vakti bilsek belki bir kısmına daha az süre ayırmayı deneriz. Ortalama bir insanın yaşam süresinin “modern” tıp, ilaçlar, yaşam standartları hesap edildiğinde yaklaşık 80 yıl olduğunu varsayarsak, bu 80 yılı neler yaparak harcıyoruz?

Uyumak, çalışmak ve televizyon seyretmek elbette en fazla zaman harcanan faaliyetler olmakla birlikte banyo yapmak da ömrümüzün yaklaşık bir buçuk senesini almaktadır. Bu süre elbette azımsanmayacak bir periyottur. Fakat bizler bunun ne kadar farkındayız ve bu bakış açısı ile banyolarımızın dekorasyonuna ne ölçüde önem veriyoruz?

Banyo Dekorasyonu Neden Önemlidir?

Çok uzun süreli kullanılmadığını düşündüğümüz ancak ömrümüzün yaklaşık bir buçuk senesinin geçtiği banyoların dekorasyonu önemlidir. Çünkü banyolar günün stresini atmak için duş aldığımız, dışarı çıkmak için hazırlık yaptığımız mekanlardır. Bu çerçevede banyolarımızın bize huzur ve ferahlık verecek bir şekilde dekore edilmesi oldukça önemlidir. İş dönüşü küvetimizi doldurarak yakacağınız mumlar ile yapacağımız sakin bir banyo bizi tüm stresimizden kurtaracaktır.

Banyo Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 Seramik ve Aydınlatma

Oldukça dar bir banyoya sahipsek, duvarlar ve yerler için kullanılacak seramiklerin açık renkli ve düz olması daha uygun olabilir. Böylece açık renkler sayesinde daha ferah bir ortama sahip olunacak, daha geniş bir alan algısı oluşturulabilecektir.

Banyo ne kadar aydınlık olursa o kadar iç açıcı ve geniş bir alana sahip olunduğu hissedilir. Ayrıca bayanlar genellikle saçlarını ve makyajlarını banyolarında yaptıkları için iyi bir aydınlatma düzeneği sayesinde çok daha rahat edeceklerdir.

Pencere 

Banyo boyut itibariyle küçükse buna göre bir dekorasyon yapmak hayati önem taşır. Bu noktada ilk bakılması gereken nokta banyoda pencere olup olmadığıdır. Pencere mevcutsa ve güneş alan cephede yer alıyorsa pencereyi kapatmamak akıllıca olacaktır. Pencereden giren ışık banyonun çok daha ferah görünmesini beraberinde getirir.

Dolap, Lavabo ve Küvet

Geniş bir banyoya sahipsek açık renklerde tercih edilecek banyo mobilyaları sade ve rahat bir ortam oluşturacaktır. Banyoda sahip olunacak alan dar ise küvet yerine bir duşa kabin koymak tercih edilebilir. Böylece yer tasarrufu sağlanır. Ayrıca dar banyolarda banyo lavabosunun üzerine duvara monte edilen aynalı kapaklı banyo dolapları kullanılabilir. Böylelikle dolap koymak için ekstra yere gerek kalmaz.

Dar banyolarda seçilecek banyo mobilyalarının açık renklerden seçilmesi zaten dar olan alanın daha da küçülmemesini sağlar. Açık renklerin verdiği ferahlık hissi ile daha geniş bir alan algısı oluşturulabilir. Küvet kullanmak tercih edilecekse, banyoya en uygun olan mini boylardaki küvetler araştırılarak gerekirse özel olarak yaptırılabilir.

Büyük Ayna

Evde herhangi bir oda küçükse büyük bir aynayı odaya yerleştirmek normalden çok daha ferah ve geniş bir görüntünün oluşmasına imkan sağlayacaktır. Aynı durum banyolar için de geçerli olup bu yüzden aynayı mümkün olduğunca büyük seçmekte yarar vardır.

 Renk

Kullanım alanının olduğundan daha dar görünmemesi için renk tercihinde koyu tonlardan uzak durmakta fayda vardır. Bunun yerine beyaz ya da benzeri açık renkler tercih edilmelidir. Açık renkler banyonun çok daha geniş görünmesini sağlayacaktır.

Aynalar İle Banyonuzu Genişletin

 Banyonuzda da Tablo Kullanın

Renkler İle Mekanın Algısını Değiştirebilirsiniz

Zarif Aksesuarlar

Havlupan

Banyo  Paspası

Duş İçin Kabin Ya da Perde

Depolama Alanları

Dekoratif Eşyalar

Modern Seramikler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net