Bilgii.net

Balon Perde Modelleri

03.10.2018
Balon Perde Modelleri

Bir evin dekorasyonu, yaşam kalitesinin yükseltilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu sayede evin görüntüsü, rengi ve aldığı ışık bile dekorasyondan etkilenecektir. Dekorasyonu etkileyen birçok faktör vardır. Duvar boyası rengi, mobilyalar, aksesuarlar. Fakat unutulmaması gereken bir konu da vardır: Perde modeli. Perde modeli sayılan bütün unsurları etkileyecek ve onları tamamlayacak bir unsurdur.

Balon Perde Modeli Nedir?

Balon perde modeli, klasik ev dekorasyonunun en çok kullanılan perdelerindendi. Klasik şekilde dizayn edilmek istenen evlerde, eski zamanlarda tamamen Balon perde modelleri tercih edilirdi. Balon perde modelinde kullanılan tül çeşidi organzedir. Tül arka tarafından ekstrafor şeklinde halkalarla dikilir ve bu ekstrafor perdenin kabarık olmasını sağlar. Dikimin ardından da oluşturulan perdeye, balon şekli verilir. Renk olarak yarı mat veya parlak ipek kumaşları kullanılarak, zıtlık sayesinde klasik bir duruş elde edilmeye çalışılır. Bu sayede Balon perde, ev ile tam olarak uyum yakalamış olur. Balon perde modelinde, isteyen kişiler plastik bir perde rayı kullanarak, perdenin aşağı ve yukarı doğru hareketini kolaylaştırmak için bir mekanizma oluşturur. Rayların hareketi değil, sağa veya sola doğru yapılacak el kontrolü; bu mekanizmanın çalışmasını sağlayacaktır. Balon perde modellerinde, geleneksel tarzda bir dekorasyon isteyen ev sahipleri, evlerinde mekanizmalı olacak şekilde bir tercih yaparlar.

Balon Perde Modelinin Standart Ölçüleri Nasıldır?

Balon perde modelinde belirli standart ölçüler vardır. Bu sayede kornişten itibaren 120 cm ile 130 cm arasındaki aralık, bu standart ölçünün oluşturulacağı alanı belirler. Daha yakın olan alanlarda ise mermer ile kornişin arası 200 cm olduğunda, kalan 80 cm’lik kısım ise içerideki kalan alanın görünmesine sebep olacaktır. Bu kadar geniş alanlarda Balon perde tercihinde bulunmak çok mantıklı bir tercih olmayabilir. Çünkü klasik ve standart ölçülerinin bozulması, Balon perdenin doğasına zarar verecek ve daha kötü bir görüntüye sebep olacaktır. Şıklığını yan fon ile tamamlayan Balon perde, tek başına kullanıldığında bu özelliğini kaybetmiş olacaktır. Tabi ki Balon perde seçilirken, cam ölçüsü alınmadan herhangi bir model belirlenmemelidir. Bu durum perdenin kötü bir duruşa sahip olmasına sebep verebilir.

Balon Perde Hangi Alanlarda Kullanılır?

Balon perde tasarımının amacı, evin içerisine derinlik katması ve evi daha geniş göstermeye yardımcı olmasıdır. Bu yüzden Balon perde yapılan evlerin önünün açık olması gerekmektedir. Manzarası herhangi bir şekilde engellenmemiş evlere yapılacak Balon perde seçimi, başarılı olacak ve eve beklenmedik derecede bir derinlik katacaktır. Fakat evin önü başka bir bina veya benzeri şekilde kapatılmış olan evlerde Balon perde kullanılırsa; bu durumda ev derinlik kazanmak yerine, oldukça dar bir dekorasyona sahip olacaktır. Basık bir görüntü, Balon perdenin yanlış kullanımının bir sonucu olacaktır.

Balon Perde Tasarımı Hakkında

İnşaat sektörünün yanlış planlamaları sonucunda, birçok bina birbirinin önünü kapatmakta ve manzaralarının yok olmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden Balon perde modeli tasarlatmak istediğiniz perde ustasının, öncelikle eve gelip gerekli incelemeleri yapması gerekir. Evin manzarası ve genel özellikleri, Balon perde kullanımı için gerekli olan standartları sağlıyorsa, işte o zaman Balon perdenin kendi özelliklerini seçme aşamasına geçilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net