Bilgii.net

Balın Cilde Faydaları

23.11.2018
Balın Cilde Faydaları

Sofraların her zaman en dikkat çeken ve en enerji veren besinlerinden olan bal, faydasını sadece vücudun enerji alanında göstermez. Balın cilde olan faydaları sayesinde, artık kozmetik ürünlerinde bile bal, içerikte kullanılmaktadır. Sadece cilt problemlerinde değil, birçok farklı rahatsızlıkların giderilmesinde de yine, bal kullanılmaktadır. Aslında milattan önceki zamanlarda balın mumyalama işlemlerinde kullanılması, cildin üzerindeki etkinin anlaşılması açısından bilime bir yol göstermiştir. Bu sayede cildin üzerinde kırışıklık ve bozulmaları önlemeye başlayan bal, birçok farklı faydasını da zamanla insanlık tarihine kazandırmıştır. Yunan ve Roma tarihinde de baldan, öksürük tedavisinde ve dudaklardaki çatlakları kapatması konusunda yararlanılmıştır. İçerisinde anti mikrobiyal bileşenleri bulunduran bal, bu sayede açık yaraların tedavisinde kullanılır. Sadece cilde uygulanmasıyla değil, ağız yoluyla tüketilince de birçok açıdan kan düzeyini korumaya yardımcı olur. Kolesterolün düşürülmesine de fazlaca katkısı bulunan bal, bu sayede birçok alandaki işlevini bizlere göstermiştir.

Balın Ciltteki Kullanımı

Bal, cilt üzerindeki birçok ölü hücreyi temizler. Sigaranın cilde verdiği zararları engeller. Aynı zamanda güneşli ortamlarda sıkça vücuda temas eden UV ışınlarının zararlarının, deri altında işlevini kaybetmesini sağlar. Alkolden dolayı yıpranan cildin, tekrar onarılarak daha parlak bir görüntüye sahip olmasını başarır. Mantar ve egzama tedavilerinde, bal cilde uygulanır ve yarım saat bekletilir. Bu sayede kaşıntı ve enfeksiyonlar, yıkama sırasında kaybolacaktır. Yüz çevresinde oluşan akneler ve sivilceler de, yine balın iyileştirme anlamında hedef alanındadır. Bu sayede yüzdeki bütün iltihaplar ve aknelerden kurtulma başarısı sağlanır. Bal, polene alerjisi olan kişilerin de kullanımına uygundur. Bu sayede faydasını göstereceği yeni bir alan da bulunmuş olur. Dikkat edilmesi gerekilen konu, balın şeker hastaları tarafından tüketilmemesi olduğudur. Bunun sebebi balın içerisindeki maddelerin, şeker hastalarının kullandığı ilaçların etkisini hafifletmesinden kaynaklanmalarıdır.

Gözenek Temizleyici Ballı Maske

Balın içerisinde bulunan enzimler, cildin arındırılmasını ve gözeneklerin her zaman açık olmasını sağlar. Böylece bakteriden kaynaklı cilt dengesizlikleri ortaya çıkmayacaktır. 1 yemek kaşığının 2 yemek kaşığı jojoba balı ile karıştırılması sayesinde ortaya çıkan karışım, temizlenmiş ve kurulanmış cilde sürülür. Bu sayede ılık suyla yıkanılan cildin bütün gözenekleri açılmış olacaktır.

Peeling Etkisi İçin Bal

Cildin temizlenmesini ve nemlendirilmesini sağlamak için kullanılan peeling çeşitlerine, bir de balla oluşturulan bir tarif eklenmelidir. Sadece karbonat ve balla oluşturulan bu peelingte, cildin ıslak halde olduğu bir zamanda, peeling dağıtılarak uygulanmalıdır. Bir süre ciltte kalacak bu peeling, ılık su ile yıkanmak zorundadır. Bu sayede ciltteki gözenekler nemlenmeye başlayacak ve temizlenmiş bir şekilde ferahlayacaktır.

Bal ve Tarçınlı Tarif

Kadınların en çok istediği doğal bakım etkilerinden bir tanesi de, ciltlerinde bulunan ölü hücrelerden tamamen kurtulmaktır. Bu sayede kadınların yaşlanma süresi gecikecek ve yüzlerindeki canlılık her zaman korunmuş olacaktır. Tarçın kokusundan rahatsız olmayan kadınlar, ciltlerine uygulamak için tarçın ve baldan oluşan bir maske yapabilirler. Bu maske için iki yemek kaşığı bal ve üç yemek kaşığı toz tarçın gerekir. Hazırlanan karışım, cilde tamamen uygulanır ve bundan sonra ılık suyla ovalanarak çıkartılır. Bu sayede ciltteki ölü hücrelerden kurtulmuş olacaksınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net