Bilgii.net

Balıkla Süt Ürünleri Yenir Mi? Balık Yedikten Kaç Saat Sonra Yoğurt Yenir?

19.10.2018
Balıkla Süt Ürünleri Yenir Mi? Balık Yedikten Kaç Saat Sonra Yoğurt Yenir?

Balık yedikten sonra süt içilmesi cildin renginin değişmesine, lökodermeye veya vertilusa yol açabilir. Bu, hepimizin işitme duyduğumuz ortak bir kavramdır. Bu, nesillere teslim edilen eski bir teoridir. Annelerimiz, anneannelerimiz ve anneleri, balık yedikten sonra ya da yedikten sonra süt tüketmenin kendine has bir cilt bozukluğu da dahil olmak üzere zararlı yan etkilere sahip olabileceğine inanmışlardır. Tabii ki, hayat için pigmentli ve renksiz bir ciltle yaşamak fikri, çoğu insanın bu teoriyi test etmeye cesaret edemeyeceği kadar korkutucu olduğundan denememek gerekir. Aslında tıbbi bir dayanağı olmayan bir bilgidir. Genel olarak balığınız taze ise süt ürünü, örneğin yoğurt yemenizde bir sakınca yoktur. Hatta uzmanlar sağlık sorunu olmayacağını da belirtmişlerdir.

 

Günümüz biliminde, balık ve sütün vücutta, cilt bozukluklarına ya da başka herhangi bir tıbbi komplikasyona yol açabilecek bir tür toksik reaksiyonu tetikleme potansiyeline sahip olduğu iddiasını destekleyen gerçek bir kanıt yoktur. Aslında birçok geleneksel balık yemeği bir süt ürünü olan lor ile hazırlanır. Kıta mutfağında, her ikisi de süt türevleri olan krem ​​veya krema esaslı soslar, her zaman balıkla birleştirilir. Balıkların süt türevleriyle pişirilmesi güvenli olduğunda, balık yedikten sonra süt veya kaymaklı süt ya da süt bazlı pudingler yemenin yamalı cilt gibi olumsuz yan etkilere yol açmaması güvenli bir şekilde sonuçlanabilir.

Bununla birlikte, eğer balık hazırlığı baharatlar üzerinde ağır veya çok ateşli ise, sütü tortuyla doldurmak asit reflü ve sonuçta hazımsızlığa yol açabilir. Ayrıca, belirli bir balık türüne karşı alerjiniz varsa veya hatta borderline laktoz intoleransından muzdaripseniz, kızarıklık, kaşıntı, mide ağrısı ve bulantı hissedebilirsiniz.

Balık Yedikten Sonra Yoğurt Tüketimi

Belirli bir dermatolojik durumun, balık ve etin karıştırılmasından kaynaklandığına ve bunun sonucunda iki proteinli zengin yiyecekleri karıştırmanın yasak olduğuna inanılıyordu. Birçoğu, balık ve süt karışımlarının deri hastalıklarına karışmasıyla ilgili kavramının kökenini bu teoriye doğru izlediğine inanmaktadır. Bununla birlikte, uzmanlar deri bozukluklarına yol açan balık ve sütlerden doğrudan bahsetmez.

Benzer şekilde, bazı yiyeceklerin birlikte iyi işlediğine ve diğerlerinin yapmadığına inanılmaktadır. Protein bazlı gıdalar olan balık ve süt, kötü bir karışım olarak kabul edilir.

Yıllar geçtikçe, iki yiyeceğin karıştırılmamasının ardındaki mantık geçişte kayboldu, fakat uygulama devam etti ve popüler cilt renk değişikliği efsanesinin yaygınlığına yol açtı.

Günümüzün beslenme uzmanları bile, iki konsantre protein kaynağının tek bir öğünde karıştırılmasının veya birbiri ardına tüketilmesinin iyi bir fikir olmadığı konusunda hemfikirlerdir. Konsantre proteinlerin parçalanması uzun zaman alabilir ve iki veya daha fazla bu tür gıdaları birleştirerek sindirim sistemi üzerinde verim alınabilir ve bu da enerji düzeylerinin tükenmesine neden olabilir.

Balık yedikten sonra yoğurt yediğinizde, bileşim ve karakter bakımından kategorik olarak farklı iki protein açısından zengin gıda tüketiyorsunuz. Bu yiyeceklerin her ikisi de, farklı sindirim suları türlerini gerekli kılarak, bunları birlikte sindirmeyi zorlaştırıyordu. Yemek başına bir protein kural olmalıdır. Süt ve yoğurt tek başına tüketilmelidir. Balığınızı yedikten yarım saat veya bir saat sonra yoğurt tüketebilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net