Bilgii.net

Balık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

23.11.2018
Balık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Balık  tüketilen en sağlıklı besinlerden biridir ve mümkün olduğu kadar sık ve doğru tüketilmelidir. Özellikle çocukların gelişim çağında haftada en az 2 veya 3 kez tüketmesi gerekmektedir. Hala balığın sağlık açısından faydalarını bilmeyenler için balığın sağlığa faydaları şu şekildedir.

Balığın Faydaları

Ülkemizde balık konusunda oldukça zengin ülkelerden biridir. Ancak tüketim konusunda genel olarak bir alışkanlığımız bulunmaktadır. Bazı yöreler de sıklık ile tüketilse de çoğu yerde insanların önceliği arasında bulunmamaktadır. Ancak balığı alışkanlık haline getirmemiz için oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Bu sebepler ve dolayısı ile balığın faydaları şu şekildedir.

-Özellikle kış aylarında tüketilen balık bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur.

-İçeriğinde bulunan omega 3 ile kalp ve damar sağlığını korur ve özellikle kan şekerinde ki dengesizliklerin düzenlenmesini sağlar.

-Zeka gelişiminde son derece etkili bir gıda olmaktadır. Özellikle çocuklarda, bebeklerde ve hamilelikte bol bol tüketilmesi zekalarının gelişmesinde çok önemli rol oynamaktadır.

-Kılçıkları birlikte yenebilen balıklar kalsiyum açısından zengin olduğundan dolayı kemikleri güçlendirir ve özellikle kemik erimesinin önüne geçer.

-Protein deposu olan balıklar bu özelliği ile de hücrelerin ve vücudumuzun kendini yenilenmesinde oldukça etkili olmaktadır.

-Balığın kendisi ve yağı özellikle alzhemier hastalığına karşı koruyucu ve hastalığın oluşumunu engeller.

Balıktan tüm bu faydaları ve daha fazlasını alabilmek için doğru ve sağlıklı bir biçimde tüketmek gerekmektedir.

Balık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Balıktan maksimum seviyede fayda almak hatta zarar görmemek için mutlaka balığın taze tüketilmesi gerekmektedir. Bayat olarak tüketilen balıktan faydadan çok zarar görülmektedir. Çünkü  balığı bayat tüketmenin zehirlenmeye neden olma durumu bulunmaktadır. Aldığımız balığın taze olup olmadığını anlamak için dikkat edilmesi gerekenle şunlar olmaktadır.

Balığın Tazeliği

-Balığın taze olduğunu anlamanın en basit yolu dış derisini incelemektir. Taze balığın dış derisi her zaman daha parlak görünmektedir. Parlaklığının yanı sıra balığın derisi ne kadar gergin ise o kadar taze olduğunu göstermektedir. Balığın derisinin gergin olup olmadığını anlamak için de yapılması gereken biraz üzerine bastırdığınızda parmağınız üzerinde iz bırakıyor ve bu iz gitmiyor ise bu balık taze olmamaktadır.

-Balığın kokusu da taze olup olmadığı konusunda dikkat edilecek bir başka noktadır. Balık kokusu genel olarak kötü bir koku olsa da genel olarak bayat olan balık aşırı kötü kokabilmektedir.

-Sadece balığın derisi değil ayrıca pulları ve gözleri de parlak olmalıdır. Eğer parlak değil ise bu balığın bayat olduğu anlamına gelmektedir.

-Balığınızı aldığınız yer de son derece önemlidir. Mümkün olduğunca marketlerden almamaya özen gösterin oralar da balığın raflar da kalma süresi biraz daha uzamaktadır. Bunun yerine balık pazarlarından balık almaya çalışın ve mümkün olduğunca müşterisi fazla olan satıcıları tercih edin. Bunun nedeni balığın tezgahta kalması süresi kısa olduğundan daha taze balıklar bulunacaktır.

-Aldığınız balığın solungaçları da tazeliğini anlama da önemli bir faktör olmaktadır. Eğer alacağınız balığın solungaçları açık kırmızı ise bu balığın taze olduğunu göstermektedir.

-Eğer dondurulmuş balık alacaksanız ise de üzerinde leke olup olmadığına dikkat edin eğer leke var ise bu balığın dondurulurken bozulmuş olabileceğini göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net