Bilgii.net

Bal Kabağının Cilde Faydaları

23.11.2018
Bal Kabağının Cilde Faydaları

Bal kabağı cilt bakımında pek çok gıda gibi sıkça tercih edilen bir ürün değildir. Bu bitkinin faydaları ve cilde katkısı adım adım açıklanmakta ve uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Güzellik ve bakım için tercih edebileceğiniz yeni seçenekler yaratan bal kabağının potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, çinko, sodyum, B vitamini, A vitamini ve fosfor içermesi dikkat çekiyor.

İçerdiği bu özellikler nedeniyle cildi koruyor, yaşlanmasını önlüyor. Hücre yenileyici içeriğe sahip olduğundan yaşlanma belirtilerini azalttığı dile getiriliyor. Bal kabağını tüketerek veya cildinize uygulayarak çeşitli şekillerde fayda sağlayabilirsiniz.

Bal Kabağının Faydaları

Bal kabağının cilt için faydalı yüze yakın bileşeni olduğu uzmanlar tarafından açıklanıyor.

  • Cildinize uyguladığınızda doğal nemlendirici etkisi görür. Cildin yumuşacık görünmesini sağlar. Nem oranını dengede tutar.
  • Çok iyi bir kırışıklık maskesi olabilir. Yaşlanmaya karşı savaş açar. Cildi sıkılaştırır ve yeniler. Ölü deriyi cildinizden atmaya yarar. Bal kabağında beta karoten bulunur. Bu madde cildi yeniler ve gençleştirmeye yarar.
  • Ciltte çeşitli nedenlerle oluşan lekelenmeleri azaltır.
  • En önemli cilt sorunlarından biri olan siyah noktalara karşı etkilidir. Siyah noktadan yakınanlar tercih edebilir.
  • Bal kabağında beta karoten bulunur. Cildi gençleştirir.
  • Bal kabağında A, E vitaminleri vardır. Bu vitaminler sayesinde cildi besler. Aynı zamanda sivilce oluşumunu da önlemektedir. Sivilcelerden şikâyet ediyorsanız bal kabağı tüketebilir ve aynı zamanda cildinize uygulayabilirsiniz.
  • Güneşten kaynaklanan yıpranmaları ve lekeleri onarmaya yarar. Zararı güneş ışığına karşı koruyucudur.
  • Bal kabağının cildi beyazlatma etkisi vardır.
  • Ayrıca içeriğindeki çinko sayesinde yaraları iyileştirme sürecinde etkilidir.

Bal Kabağı Maskeleri

Balkabağını çeşitli maskelerde kullanabilirsiniz. Böylece yukarıda saydığımız etkileri yavaşça görmeye başlarsınız. Düzenli olarak uyguladığınızda cildinizdeki değişikliği fark edebilirsiniz.

Yumurta ile Bal Kabağı Maskesi

Yumurta cilt bakımının vazgeçilmez parçalarından biridir. Sarısı doğal bir nemlendiricidir. Beyazı ise doğal bir kolajen destekçisidir. Malzemeler aşağıda sıralanmıştır.

1 adet yumurta akı

2 kaşık bal kabağı

Malzemeler oldukça basit ve uygulaması kolaydır. Bir yumurtanın beyazını ayırın ve karışım kabınızda karıştırın. İyice çırptıktan sonra iki yemek kaşığı bal kabağını koyun. Bu arada bal kabağını eklemeden önce başka bir yerde püre kıvamına getirin. İkisini karıştırıp krem hâlini alınca yüzünüze sürebilirsiniz. yüzünüzde yaklaşık 10, 15 dakika bekleyen maskeyi ılık suyla yıkayarak kolayca çıkartırsınız. Hazırlaması son derece kolay olduğundan maske yapmaya üşenenler için de rahat bir çalışma olacaktır.

Süt ve Bal Kabağı Maskesi

Sütün cilde inanılmaz faydaları vardır. Pek çok maskenin içinde yer alır. Kalsiyum deposudur. İşte malzemeler:

1 çay kaşığı süt

1 tatlı kaşığı bal kabağı

Yarım çay kaşığı bal

Bu üçünü birlikte karıştırın ve krem şeklini almasını bekleyin. Karışımı yüzünüze sürün ve beklemeye koyulun. Yaklaşın 15 dakika sonra yüzünüzden ılık su yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ilık su alın cildinizden kolay çıkmasını sağlar. Ayrıca tüm maskeleri kolayca atmaya yarar. Son olarak soğuk su ile de yıkadığınızda sıkılaştırıcı bir etki yapmış olursunuz.

Bu maske cildin nemlenmesini ve canlılık kazanmasını sağlar. Düzenli olarak yapıldığında genç bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur.

Bal kabağının cilde ve vücuda etkileri sizin de ilginizi çektiyse yukarıdaki maskelerden birini deneyebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net