Bilgii.net

Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

27.11.2018
Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Güzel bahçeler duyularımıza hitap ediyor. Tasarım kombinasyonlarının renkleri, muazzam çeşitliliği, kokuları, tatları, kuşlar ve böceklerden gelen sesler, bitkilere ve doku çeşitliliğine yöneldi.

Komşunuzun etrafında bir gezintiye çıkın ve gözünüze çarpan bahçelerin dikkatini çekin ya da bir dahaki sefere arkadaşınızın bahçesini ziyaret edin, gözlemci olun ve bu konuda sevdiğiniz şeyleri ayarlayın. Sanat, grafik, bina, iç mekan ya da bahçe tasarımında kullanılıp kullanılmadığını uygulayan bazı tasarım ilke ve unsurlarının uygulanacağından kuşku yoktur.

Basit konseptler bahçe alanınızdan zevk almak ve özellikle de bir mikro bahçe olduğunda büyük bir fark yaratabilir. Tasarımcılar, dünyanın her yerinde bu alanların gerçekten göze çarpmasını ve görsel açıdan güzel olmasını sağlamak için kullanıyorlar. Nasıl yapılacağını biliyorsanız daha az gerçekten daha fazla olabilir.

Çiçek veya Çiçekli Bitkiler Ekleyin

Renk sıçraması yeşil, çeşitli, kontrast ve odak noktaları sağlar. Hem yıllıkları hem de çok yıllık çiçekleri ekmeye çalışın. Örneğin. kozmos, ortanca, ay çiçekleri ve marigolds.

Özellikle çiçek dikmek zorunda değilsiniz. Çok çeşitli otlar ve sebzeler de güzel çiçeklere sahiptir. Bunlar şunlardır: frenk soğanı (mor), taze soğan (beyaz), dereotu (sarı), kekik (soluk pembe-mor), fesleğen (beyaz veya mor), ananas ada çayı (kırmızı), biberiye (mor), roka (beyaz), yanı sıra tüm çiçekli sebze ve meyveler.

Faydalı böcekler de bahçenize çekilecek ve sizin için mutlu bir şekilde tozlaşacak ve zararlıları temizleyecektir. Çiçekler herhangi bir bahçede anında karşılıklı fayda sağlayacaktır.

Yabani Ot Kontrolü

Yabani otları tohuma gitmeden önce çıkarın. Bahçenizde gerçekten istediğiniz şeylerle rekabet eden kompost tesisleri. Bitki besinlerinizi ve besin öğelerinizi freeloaders ile paylaşarak neden para harcıyorsunuz? Çekici ve pratik bir malç eklenmesi, yabancı otları tohumdan saptırır.

Bir Temanın Etrafında Grup Bitkileri

Daha fazla etki için aynı yeşillik veya çiçek rengine sahip bitkilerin bir koleksiyonunu oluşturun. Bahçenizin rengini akıllıca kullanarak bir alanın teması, kullanımı kolay bir numaradır. Geri çekil ve bahçenizdeki renklere şimdi bakın. Daha iyi bir etki için onları hareket ettirebilir misin?

Örneğin, kütle dikimi için bir kapta aynı renkli çiçeğin dörde veya altından bir püskül koymak, sadece bir çiçek ekleyerek daha büyük bir etkiye sahiptir.

Bunları başka bir kontrast rengi ile çevrelemek, resmin çerçevesini çizecek.

Bu basit ilke denge ekler ve başka bir tasarım hilesi – tekrarı kullanır.

Bu basit tekniği, bir sınır bitkisi olan bir bahçe yatağının kenarı boyunca dikerek de başarabilirsiniz. Veya tekrarlanan ekimlerle kabın şeklini ve rengini vurgulayın. Beyaz, gümüş veya gri ve mavi diğer renkler ile iyi bir şekilde çalıştıklarında iyi çalışır.

Biraz Bahçe Sanatı Ekleyin

Bahçe sanatı herhangi bir süs, koleksiyon, değerli buluntu veya yaptığınız bir şey olabilir. Bahçenize süs eşyaları eklediğinizde, kişiliğinizi yansıtır ve karakteri küçük alanınıza ekler.

Geri çekil ve mekanın neye ihtiyacı olduğunu gör. Belki de bir pot küçük bir süsle süslenebilir.

Saklaman gereken çıplak bir duvarın var mı? Kiralıyor musunuz ve dış duvarları çizemiyor musunuz? Eğer öyleyse, bitkilerinize bir zemin olarak bir bambu külü takmayı deneyin. Ya da bir kumaşı hafif bir ahşap çerçeveye zıt renkte zımbalayın ve ardından tencere ve mobilyalarınızı öne yerleştirin.

Bu taşınabilir dekorasyon ve gerçekten çok az maliyetle açık alanın keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bu konsepti iç mekanlarda da kullanabilirsiniz.

Renkli Tencereler

Özellik ekiciler, fokal bir bitki veya alana dikkat çekmeye yardımcı olabilir. Renk sıçramalarına sahip bir ekici, basit bir örnektir; daha azı daha fazladır.

Bir açıklama yapan özel bir potun var mı? Ya da ağır bir pot veya içinde güzel bir meyve ağacı ya da en sevdiği bitki mi? Bu öğeyi daha önemli göstermek için tasarım tekniklerini tekrar kullanabilirsiniz.

Çevrenizdeki bitkilerin veya saksıların büyüklüğünün aksine, anahtar özellik olarak vurgulamak istediğiniz pot ile hakimiyet yaratabilirsiniz. Çevrenizdekilerin odak tenceresinden daha küçük olduğundan emin olun. Bu özellik, özellik tencereye ve ardından çevredeki bahçenin geri kalanına odaklandığı için birlik yaratmaya yardımcı olur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net