Bilgii.net

Baharatlar Nasıl Saklanır?

23.11.2018
Baharatlar Nasıl Saklanır?

Baharatları saklamanın çok büyük bir hilesi veya insanları şaşırtacak bir yöntem yok. Her mutfakta mutlaka onlarca baharat türü bulunur ve saklanır. Baharatlar nasıl saklanır diye yazıp araştırdığınızda, özel bir yöntem bulmanız neredeyse imkânsız olacak, çünkü baharatları saklamanın herhangi özel bir yöntemi yoktur. Baharatları ya kavanozlar veya şişeler içinde saklayabilirsiniz veya poşetlere de koyup buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz. Sıcaktan etkilenebilecek olan bütün baharat türlerini buzdolabında saklayabilirsiniz. Günümüzde birçok baharat kapları ve kavanozları bulunur. İstediğiniz birini kullanıp mutfağınızda tutabilirsiniz. Renkli kavanozlar ve saklama kaplarından tutun ki desenli saklama kaplarına kadar milyonlarca saklama kapları bulunmaktadır. Evinizde birkaç set saklama kabı bulunduruyorsanız, bir tane set kullanın, kirlenip yıkadığınızda da bir başka set kullanabilirsiniz.

Baharatların Özelliklerine Göre Saklama Yöntemleri

Birçok saklama kapları veya kavanozların üzerinde baharatların isimleri yazılır. Baharatları kaplarına göre uygun şekilde saklayabilirsiniz. Eğer saklama kaplarınız yoksa veya baharatlık setleriniz yoksa evinizde bulunan kavanozlara veya herhangi bir kapta baharatlarınızı saklayabilirsiniz. Bu çok zor bir işlem değil. Kullanacağınız kadarını kavanozlara veya saklama kaplarına koyup kalanını buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Biliyorsunuz ki baharatlar ve benzeri besin maddeleri kilo ile ve poşetler içerisinde satıldığından ve çoğu zaman kilolarla aldığımız için, kullanacağımız miktar kavanozda dururken, geri kalan kısmı poşetin içinde buzdolabında durabilir. Poşetin içinde ve dışarıda durursa, baharatların bozulma veya böceklenme ihtimali olabilir, çünkü birçok baharat sıcak ve nemli havaya gelemez.

Doğru Baharat Kabı Seçme Yöntemleri

İnternetten bile baharatlar nasıl saklanır diye araştırabilirsiniz ama bilin ki size aynı yöntemlerden bahsedilecektir, çünkü baharatlar için başka bir yöntem yok. Hatta internetten saklama kaplarını araştırın, karşınıza milyonlarca saklama kabı türü çıkacaktır. Kimisi rahatlıkla dökülebilen, kimisi kaşıklı veya bazıları huni şeklinde ve nice saklama kapları bulunur. Hangisini kullanmak istediğiniz size bağlı. Bazı kadınlar özellikle mutfak eşya alışverişini sevdiğinden, bir alışverişte birkaç tane baharat seti alabiliyor. Renklisinden desenlisine kadar ve birazcık daha özelliği olan bir saklama kabı ise bütçesine bakmasan, affetmeden anında alıyor. Tabii ki alışveriş ne tür bir alışveriş olursa olsun, önce bütçenize ve ne aldığınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

Amma ve lakin kadınlar alışveriş hastası olunca ve özellikle mutfak ve ev eşyaları alışverişini yapmayı sevince bazen kendilerini durduramıyorlar. Özellikle yaptıkları alışverişlerde farklı özellikler buluyorlarsa veya ilginç bir şey buldukları anda, anında almak istiyorlar. Bu sanırız insanlığın doğasında var, çünkü insanoğlu ilginç bulduğu şeye hemen atlamak istiyor. Bu yüzden bir nevi kabul edilir bir durum, fakat geri dönüşü olmayacak şeylerde her zaman hızlı ve ani hareket etmememiz gerekiyor. Baharat saklama kaplarını düşündüğünüzde, evinizde bir baharatlık seti varsa normal yeterli olması gerekiyor, fakat bazı evlerde 3 veya 5, hatta daha fazlasını görebiliyorsunuz.

Ne kadar gerekli veya gereksiz tartışılır ve bu tamamen ev sahibinin düşüncesi olmalı, fakat bir evin içinde 3 veya 5 setten fazla baharatlığın olması da gereksiz olabilir. 5ten fazla saklama kabını ne yapacaksınız? Sonuç itibariyle baharatlar nasıl saklanır; kavanozlarda ve poşetlerin içerisinde, kavanozlarda olan baharatları dışarıda tutabilirsiniz, fakat poşetler içinde olan baharatları mutlaka sıcak ve nemli olmayan bir ortamda, en sağlıklısı ise buzdolabında tutmanız gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net