Bilgii.net

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

23.11.2018
Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Yapılması gereken en önemli temizliklerden bir tanesi bahar temizliğidir. Hatta en eğlenceli olan temizliklerden bir tanesi, çünkü yaz geliyor, hava ısınıyor ve ne kadar ıslansanız da, yorulsanız da bahar temizliğinde bu yorgunluğu çok fazla hissetmiyorsunuz. Bahar temizliğinde evinizi veya iş yerinizi baştan aşağı temizlemeniz gerekiyor. Bahar temizliği nasıl yapılır? Bütün görünen yüzeysel silinmeli, zeminler silinmeli, bunun haricinde perdeleri çıkarıp yıkamanız gerekir, halıların silkelenmesi ve yıkanması gerekiyor. Koltuklarınız ve yataklarınız temizlenmeli. Eğer aklınızdaysa mobilyaların yerini değiştirebilirsiniz ya da odaların bile şeklini ve yerlerini değiştirebilirsiniz. Temizlik boyunca pencereleri açık tutmayı unutmayın. Bahar temizliğinde gerçekten bir şeyler yaptığınızı hissediyorsunuz. Hatta bahar temizliğinde, bayram temizliği gibi dolapları bile hareket ettirip arkalarını siliyorsunuz.

Bahar Temizliğinin Detayları

Gardırobunuzdaki elbiselerinizi tekrardan çıkarıp katlayıp yerleştiriyorsunuz. Tuvaletleri baştan aşağı temizliyorsunuz. Lavabolar ve su giderlerine lavabo açıcıları dökülüp görünmeyen borular temizleniyor. Odalar baştan aşağı temizleniyor. Yastıklar ve yorganlar değişiyor. Kışlıklar yavaş yavaş kaldırılıp yazlıklar çıkarılıyor. Bunların hepsi aslında bahar temizliğidir. Bahara girdikten sonra ve yaz aylarına girmeden önce yaptığınız temizliklerdir. Bu yüzden zaten bahar temizliği denir. Bahar temizliği evinizde ferah hissetmeniz için çok önemlidir. Televizyonlardan tutun da telefonlara kadar her şey silinir. Evinizde bilgisayar varsa, bilgisayarların tuşları baştan sonra kadar silinir. Bütün dolaplarınız düzenlenir. Mutfak dolaplarınız düzenlenir, buzdolabını tamamen temizlersiniz. Bahar temizliği zor görünüyor, fakat temizliği yaparken ferahlamaya başlıyorsunuz, çünkü eviniz gitgide temizleniyor.

Bahar Temizliğinde Ferahlık

Bir nevi bahar temizliği, temizliğin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Temizlik gerçekten önemli ve sadece bahar temizliği için değil, her zaman ve düzenli olarak yapılması gerekiyor. Sonuçta temiz ve ferah bir evde oturmak istersiniz değil mi? Her köşesinde tozun olduğu, temizlenmediğini anladığınız bir yerde oturmak istemezsiniz. Evinizde yemek yiyeceksiniz, aileniz ile oturup salonda sohbet edeceksiniz ya da eşiniz ile yatak odasında sohbet edecek ya da film izleyeceksiniz ve bir bakıyorsunuz ve adım attığınız her köşede kir ve toz var. Herhalde o odaya girmek istemezsiniz. Bu yüzden sadece bahar temizliği değil, temizlik her zaman önemlidir. Bahar temizliği nasıl yapılır? Öyle büyük ve şaşırtacak bir hilesi yok.

Evinizi sadece baştan aşağı temizliyorsunuz, ama her köşesini. Temizlenmedik yer bırakmıyorsunuz ve bu şekilde yaz ayına giriyorsunuz. Temizlik aslında keyifli bir faaliyet, çünkü yaşadığınız veya bulunduğunuz alanı temizliyorsunuz. Temizlendikçe de elbette seviniyorsunuz. Kimse pis bir yerde durmak istemez sonuçta. Her gün temizlik yapamayabilirsiniz, ama en azından haftada bir evinizin temizlenmesi gerekir. Hadi detaylı temizlik yapamıyorsanız bile pencerenizi açın, eviniz havalansın. Yerleri elektrik süpürgesi ile alıp sonra paspas ile silin. Görünen zeminleri bez ile önce tozunu alıp sonra deterjan ve su ile silin. Bunlar sadece bahar temizliği için değil, her zaman için önemli olan bir durumdur. Bahar temizliğine temizlik denilmesinin tek sebebi, bahara girilirken yaza girmeden önce yapıldığı içindir.

Yoksa çok büyük bir sebebi yoktur. Bahar temizliği nasıl yapılır sorusuna eşit olarak, temizlik nasıl yapılır diye sorabilirsiniz. Nasıl ki bayram temizliği deniliyorsa, bahar temizliği de aynı mantığı taşıyor. Bayram temizliğinde, bayrama girmeden önce misafirleriniz ağırlamadan önce evinizi baştan aşağı temizliyorsunuz. Bahar temizliğinde ise, bahara girerken ve yaza girmeden önce evinizi baştan aşağı temizliyorsunuz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net