Bilgii.net

Bağırsak Ağrısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

18.10.2018
Bağırsak Ağrısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Karın ağrısı, aşırı duyarlılık ve kabızlık kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürebilecek belirtilerdir. Bu belirtilerin sonucu olarak ortaya çıkan bağırsak ağrılarının ise pek çok sebebi bulunmaktadır.  Özellikle kadınlarda görülen bu bağırsak ağrılarının ise, doğru noktalarda müdahalelerle önlenmesi mümkündür. Yiyecek tüketimindeki düzenlemeler, bitki çaylarının düzenli kullanımı ve hijyene daha çok önem verilmesi gibi noktalar hastalıkların önüne geçilmesini sağlamaktadır. Önlenmeyen ve tedavisi için uğraşılmayan bağırsak rahatsızlıkları, ileride kolon kanseri boyutuna ulaşabilecek hastalıklara yol açabilmektedir. Dünya genelindeki erişkin bireylerin %10-20’sinde bağırsak sendromuna uyan semptomlar görülmektedir. Ülkemizde ise bu oran %6.3 ile %19.1 arasında seyretmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda ise, kilolu bireylerdeki rahatsızlığın normal kilolu bireylerdekilerden fazla veya farklı olmadığına dikkat çekilmiştir.

Bağırsak Ağrısı Neden Olur?

 

Bağırsakta meydana gelen ağrılar, genellikle bağırsak hastalıklarının bir belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bağırsak hastalıklarının temel nedeni ise, mikroplardan dolayı meydana gelen iltihaplanmalardır. İltihaplanmalar sonucunda bağırsak görevini yapamaz hale gelmektedir. Bunun sonucunda hazımsızlık problemleri yaşanabilir. Bu ağrıların en sık yaşandığı hastalıkların başında ise apandisit, bağırsak iltihaplanması ve dizanteri gibi sorunlar gelmektedir. Hastalığa bağı olarak oluşan ağrılara, ishal sorununun yaşanması sebep olabilir. Bağırsak düğümlenmesi, tıkanmalar, aşırı gaz birikimi, bağırsaklardaki zarın iltihaplanması, hemoroit sorunları da ağrıların oluşmasında rol oynamaktadır.

Bağırsak Ağrısının Belirtileri

Uzun sürelerdir bağırsak ağrısı çekiyorsanız, bazı diğer semptomlar eşliğinde hastalığınızın boyutunu öğrenebilirsiniz. Bağırsak sendromu kabızlık ya da ishal, şişkinlik, kramp ve mide ağrılarına sebep olabilmektedir. Bu sendromun bilinen yapısal bir bozukluk olmadığını, yemekler, stres ve kullanılan bazı ilaçların yan etkileriyle ortaya çıkabildiği bilinmelidir. Uzun süreli aşırı gaz ve şişkinlik, bağırsaklara baskı yapmakta ve ağrıya sebep olmaktadır. Öte yandan ishal veya kabızlık gibi boşaltım sistemindeki aksamalar da bağırsak ağrısının belirtileri arasında yer almaktadır. Ağrının yanı sıra bağırsak hareketlerindeki değişiklikler ve mukus içeren dışkı da bağırsak sendromunun habercilerinden olabilmektedir.

Bağırsak Ağrısına Bitkisel Tedaviler

 

Yaşanan sorunlara çözüm olarak ilk başta evde tedavi denenebilir. Tüketilebilecek çeşitli meyve ve sebzeler, bol su tüketimi ve sıcak içecekler bulundurulmalıdır. Kahve ve kola gibi hem kafein içerikli hem de asit içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Gluten tüketimini azaltmaya yönelik girişimlerde bulunulmalıdır. Probiyotik tüketimi yani fermente sütler, yoğurtlar ve diğer probiyotik yiyecekler bağırsak hareketlerinizin rahatlamasına yardım etmektedir. Karın bölgesine yapılacak soğuk kompresler de rahatlamaya yardımcı olmaktadır. Ağrı hissedildiğinde ağrı kesici kullanılmamalıdır. Ağrı kesici belirtileri ortadan kaldıracağından, teşhis sırasında yanıltıcı olabilmektedir. Çünkü ağrının olduğu bölgenin yeri ve şiddeti teşhiste önemli bir rol oynamaktadır. Öte yandan ilaç kullanmadan tüketeceğiniz çeşitli özel yiyeceklerle bağırsak ağrısını önleyebilirsiniz.

  • Bamya: Bağırsakların yumuşamasına yardımcı olacağından, tedavide rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
  • Elma: Bağırsaklar üzerinde çalışmayı düzenleyici bir etkiye sahip olduğundan, her zaman tüketilmesinde fayda vardır.
  • Semizotu: Salata içerisinde çiğ olarak veya pişirilip yemek olarak tüketilmesi bağırsakların çalışmasına rahatlatıcı olarak katkı sağlayacaktır.
  • Melisa Oğul Otu: Çay şeklinde tüketilmesi ve düzenli hale getirilmesi, bağırsak hareketlerine yardımcı niteliktedir.
  • Keten Tohumu: Öğüterek veya balla karıştırıp tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra suyla karıştırıp içilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net