Bilgii.net

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir? Hemen Kurtulun!

12.10.2018
Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir? Hemen Kurtulun!

Boğazın her iki tarafında bulunan mikropların vücut içerisine girmesini engelleyen organa bademcik denir. Şekil olarak bademe benzediği için ismine bademcik denmiştir. Virüs ve enfeksiyonlar yüzünden bademciklerin iltihaplanmasına bademcik şişmesi denir. Bademcik şişmesinin en fazla bilinen belirtisi boğazda şişlik, ağrı ve yutkunma güçlüğüdür. Bunun dışında ateş çıkması gibi faktörlerde bademcik şişmesinin belirtilerindendir. Bademcik şişmesi bulaşıcı bir hastalıktır. Hapşırma ve öksürme sonucunda virüsler havaya yayılır sağlıklı insanlara bulaşır. Bademcikler vücutta lenf bezlerimizde bulunur. Aslında bademciklerde birer lenf bezidir. Lenf bezleri ise vücudu hastalıklardan korur. Kısacası lenf bezleri bağışıklık sisteminin en önemli organlarından birisidir. Lenf bezleri vücuda giren bakteri ve mikroplar ile mücadele ederler. Mücadele ettikçe de lenf bezleri şişerler. Kısaca bademcik şişmesi böyle olur. Bademcik şişmesinin bazı belirtileri vardır. Yutkunmada güçlük çekmek, vücut ateşinde artış, baş ağrısı bu belirtilerin başında gelir. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, vücutta ağrı ve halsizlik bademcik şişmesinin diğer belirtilerindendir. Bademcik şişmesinin belirtileri bunlardır. Bademcik şişmesinin belirtilerinden çok neden olduğu daha fazla merak konusudur.

Bademcik Şişmesi Neden Olur?

Bademcik şişmesinin ana nedeni vücuda giren bakteri ve virüslerdir. Soğuk algınlığı, toplum içerişinde bir ortak alan, cinsel yolla bulaşan virüsler gibi hastalıklar bademcik şişmesine sebep olur. Belki de bunlar içerisinden en dikkat çekeni ortak alan olmuştur. Bademcik şişmesi bulaşıcı bir hastalık olduğu için hapşırma ve öksürme sonucu havaya yayılır. Bu havayı teneffüs eden sağlıklı bireylere bulaşır. Sigara içmek yine bademcik şişmesine sebep olacak bir davranıştır. Eğer sinüzitiniz varsa bu da bademcik şişmesine neden olabilir. Bademcik şişmesi için hastanelerde Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilir. Doktorlar genelde bademcik şişmesini antibiyotik ile tedavi ederler. Fakat bazı durumlarda bademciklerin alınmasını tavsiye edebilirler. Bademcik alınması çok fazla korkulacak bir ameliyat değildir. Genel olarak ülkemizde çok fazla yapılmaktadır. Özellikle bir sene içerisinde beş ya da daha fazla bademcik problemi ile hastaneye gidilmiş ise doktorlar bademcik alınmasında fayda görürler.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik şişmesine doktorların verdiği antibiyotikler dışında evde yapacağınız bazı doğal yöntemler ile de müdahale edebilirisiniz. Tuzlu su ile gargara yapmak boğazınızda oluşan iltihabı ve oluşan balgamı sökmeye yardımcı olur. Ayrıca rahat nefes almanıza yardımcı olur. Aktarlar tarafından satılan günlük sakızı alabilirisiniz. Bu sakızı gün içerisinde 4-5 defa atıp içerisinden sakız çıkana kadar ağzınızda eritiyorsunuz. Böylece acı bir su ortaya çıkıyor. Bu suyu yutuyorsunuz. 15 gün boyunca bu işleme devam etmelisiniz. Bademcikte bulunan iltihap ve şişlik kısa sürede gidecektir. Limon içerisinde bulunan yüksek asit ve antibakteriyel özellik sayesinde bademcik şişmesine karşı doğal bir önlemdir. İçerdiği yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bademcik şişmesinin önlenmesi için limonun özel bir kullanımı yoktur.  Günlük hayatınızda limona biraz daha fazla yer vermek bu hastalığı gidermek için yardımcı olacaktır. Gün içerisinde çay içerken limonlu çay içmeye özen gösterin. Bademcik konusu, basit şekilde görülmemeli ve bu yüzden gereken önem gösterilmelidir. Bu sayede tüm bu tedavi yöntemlerine gerek kalmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net