Bilgii.net

Bademcik Nedir, Neden İltihaplanır ve Ne Yapılır?

27.11.2018
Bademcik Nedir, Neden İltihaplanır ve Ne Yapılır?

Tonsillit, bakteriyel veya viral enfeksiyonun neden olduğu bademcik iltihabıdır. Tipik semptomlar boğaz ağrısı, şişmiş bademcikler, yutma güçlüğü, ateş ve boyundaki şişmiş bezlerdir. Tedavi nedeninin bakteriyel mi yoksa viral mı olduğuna bağlı olarak değişecektir. Bazı durumlarda bademciklerin (tonsillektomi) cerrahi olarak çıkarılması önerilebilir.

Bademcikler boğazın arkasında görülebilen iki küçük yuvarlak doku kitlesidir. Lenf nodlarına veya bezlerine benzer bir dokudan oluşur ve bağışıklık sisteminin bir parçasıdır.

Bademciklerin, yaşamın ilk yılında vücudun enfeksiyondan korunmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Daha sonraki yaşamda bağışıklık işlevi için gerekli görünmemektedir. Tonsillektominin kişinin bağışıklığını azalttığına dair kanıt yoktur.

Tonsillit çoğunlukla çocuklarda görülür, ancak nadiren iki yaşından küçük çocuklarda görülür.

Bademcik İltihabı Nedenleri

Bademcik iltihabı vakıalarının çoğuna virüsler neden olmaktadır, bu da bakterilerin neden olduğu vakaların sadece% 15 – 30’udur.

Virüsün birçok farklı türü viral bademcik iltihabına neden olabilir, ancak soğuk virüs en yaygın nedenidir. Çoğu bakteriyel bademcik iltihabı strep boğazının en yaygın nedeni olan Streptococcus pyogenes adlı bir bakteriyle ilişkilidir.

Tonsillit, neden bakteriyelse bulaşıcıdır ve bir kişinin virüsün daha önce maruz kalmasına bağlı olarak neden viral ise bulaşıcı olabilir. Neden Tonsillit Streptococcus pyogenes derece bulaşıcıdır ve Epstein-Barr virüsünün yol açtığı bademcik bir kişinin sahip olduğu ilk zaman bulaşıcıdır. Her iki durumda da yayılmasını önlemek için adımlar atılmalıdır.

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve grip, bademcik iltihabı ve boğaz ile ilişkili olabilir.

Bademcik İltihabı Belirti ve Bulguları

Boğaz ağrısı genellikle soğuk algınlığının ilk belirtisidir ve bir veya iki gün sonra daha iyi olabilir; burun akıntısı ve tıkanıklık gibi diğer soğuk algınlığı semptomları boğaz ağrısını takip edebilir. Bademcik iltihabının başlıca semptomu, 2 günden uzun süren orta ve şiddetli boğaz ağrısının olup bademcik iltihaplanmasını içerir. Diğer bademcik iltihabı belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • Zor veya ağrılı yutma
 • Boyun kenarlarında şişmiş ve hassas bezler (lenf düğümleri)
 • Ağız kokusu
 • Ateş ve titreme
 • Yorgunluk ve baş ağrısı
 • Mide rahatsızlığı veya ağrı
 • Beyaz / sarı iri lekeler ile genişletilmiş ve kırmızı bademcikler
 • Ağız solunumu, gürültülü solunum ve / veya horlama (hava yollarını tıkayan genişletilmiş bademcikler nedeniyle).
 • Tonsillit belirtileri genellikle üç ila dört gün sonra çözülür, ancak tedavi ile bile, iki haftaya kadar sürebilir.

Komplikasyonlar

Streptococcus pyogenes strep boğaz (ve ilgili bakteriyel tonsilit) neden olan, bakteri ve böbrek hastalığı (kalbe zarar görmesine yol açabilir) romatizmal ateş ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle strep boğazından şüpheleniliyorsa tıbbi tavsiye ve tedavi almak önemlidir.

Viral bademcik iltihabının en sık görülen komplikasyonu, enfeksiyonun bademcik içinde derin bir şekilde yerleşmesiyle ortaya çıkar, bu da peritonlar apsesi (bademcik yanında irin toplanması) ile sonuçlanır. Peritonsiller apseler aşırı derecede ağrılıdır ve eğer tedavi edilmezse boyuna yayılabilir, solunum yollarını tıkayabilir ve hayatı tehdit eden bir komplikasyon haline gelebilir. Genellikle gençlerde ve genç erişkinlerde görülürler, ancak daha erken yaşlarda ortaya çıkabilirler.

Teşhis

Tanı, semptomlara ve boğazın fiziksel muayenesine dayanır. Boğazınızı ve bademciklerinizi doğrudan incelemenize ek olarak, eğer grep boğazından şüphelenilirse, GP’niz boğaz bezini alabilir. Boğaz swabı, kültür için bir laboratuara ve semptomlara neden olan bakterilerin tanımlanması için gönderilir.

Doktorunuz, Epstein-Barr virüsünün neden olduğu glandüler ateşin, bademcik iltihabı olan bir genç veya daha küçük bir çocukta, özellikle de ciddi uyuşukluk ve yorgunluğun ek belirtileri, boyundaki şişmiş bezler, koltuk altları ve / veya kasıklarda görülürse, şüphelenebilir.

Bademcik İltihabı Tedavisi

Viral bademcik iltihabının tedavisi öncelikle dinlenme, iyileşme ve semptomların giderilmesini içerir. Bol sıvı tüketmek ve düzenli yemek yapmak da önemlidir (yumuşak yiyecekler ve tatlılar en iyisidir).

Bakteriyel enfeksiyon boğaz kültürü tarafından doğrulanırsa, özellikle romatizmal ateş ve böbrek hastalıkları gibi komplikasyonları önlemek için antibiyotikler reçete edilir. Enfeksiyonun geri dönmesini önlemek ve romatizmal ateş veya böbrek hastalığının gelişmesi olasılığını azaltmak için reçete edilen antibiyotiklerin tümünü izlemeniz önemlidir.

Antibiyotikler viral bademcik iltihabı için reçete edilmeyecektir çünkü antibiyotikler virüslere karşı etkili değildir. Viral tonsillit genellikle tedavi olmaksızın iyileşir. Ağrı giderilmesi ve ateşin azaltılması, tezgah üstü parasetamol ve ibuprofen ile sağlanabilir.

Tuzlu su (yarım çay kaşığı bir bardak ılık suya tuz), sert tatlılar veya boğaz pastillerini soğurabilen, soğuma, anestetik, anti-septik veya anti-enflamatuar maddeler içeren bazı semptomların giderilmesini sağlayabilir.

Deksametazon veya prednizon gibi kortikosteroidler, özellikle yutma ve nefes almayı zorlaştırırken inflamasyonu ve şişmeyi azaltmak için reçete edilebilir.

Cerrahlık

Geliştirilmiş bakım ve etkili antibiyotiklerin varlığı, bademciklerin (tonsillektomi) cerrahi olarak çıkarılmasının günümüzde olduğundan daha az yaygın olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte tonsillektomi, sık sık bademcik iltihabı, antibakteriyel ilaçlara cevap vermeyen veya antibiyotiklere karşı alerjik olan bakteriyel bademcik iltihabına sahip kişilerde önerilebilir.

Bazı kişilerde ameliyat sırasında ve sonrasında kanama da dahil olmak üzere bazı riskler taşır. Boğaz ağrısı ve yeme zorluğu, ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde normaldir. Tam iyileşme genellikle iki ila üç hafta sürer.

Peritonsiller apseler, bir iğne ve şırınga kullanılarak veya bir neşter ile bir kesi yapılarak boşaltılabilir. Tonsillektomi, peritonsillar apse öyküsü olanlarda bir seçenektir.

 

Önleme

Enfeksiyondan korunmak için bademcik iltihabına sahip insanlarla yakın temastan kaçınılması tavsiye edilir. Çocuklar ve diğer aile üyeleri mümkün olduğunca bademcik iltihabından uzak tutulmalıdır. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için hijyen önlemleri de kullanılmalıdır. Bunlar şunları içerir:

 • Düzenli ve tam yıkama ve ellerin kurutulması
 • Öksürük ve hapşırma kapsayacak bir doku kullanma
 • Sık ve ellerin yıkanması ve kurutulması
 • Gıdaları, sıvıları veya yemek kaplarını veya içme teknelerini paylaşmamak
 • Özellikle mutfak ve banyoda yüzeylerin sık sık temizlenmesi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net