Bilgii.net

Badem Yağı Nedir? Badem Yağının Faydaları

23.11.2018
Badem Yağı Nedir? Badem Yağının Faydaları

İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde vücut, saç ve cilt üzerinde olumlu etki gösteren kozmetik ürünlerde çok yaygın şekilde kullanılan önemli proteinler barındıran yağ çeşididir. Kokusuz ve sarımtırak bir renge sahiptir. Cevize benzer bir tadı vardır. keskin bir kokusu ve güzel bir aromaya sahiptir.Kozmetik ürünlerinde sıkça bulunan badem yağı E, B ve A vitamini bakımından cilt için çok faydalı bir yağdır. Deri sağlığını korur. Kalbi sağlığı için günlük yeteri kadar alınması yeterlidir. Kan basıncını düzenleyerek tansiyon ve kolesterol riskini ortadan kaldırır. Düzenli tüketildiğinde enfeksiyon riski azalır ve sindirim sistemine yardımcıdır. Sinir sisteminin düzenlenmesinde etkilidir. Kas ağrılarını hafifletir.

Badem Yağının Cilde Faydaları

Badem yağı içerisindeki proteinler sayesinde cilde derinlemesine etki eder. Cilde nem kazandırır. Sağladığı nem sayesinde kuru ve tahriş olmuş ciltleri onarır. Cildi derinlemesine besler, canlılık kazandırır. Gözaltında ki siyah kalka oluşumunu önler ve deri hücrelerine canlılık takarak yaşlanan hücrelerin onarılmasını sağlar. Ölü hücreleri yok eder, parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar. İnce çizgilerin etkisini azaltarak kırışıklıkları giderir. Güneş yanıklarının giderilmesi ve lekelerinin azalmasına destek olur. Nem kazanımının yüksek olması neden ile el ayak kremi olarak da kullanılır. Dudak çatlaklarının iyileşmesinde tedavi amaçlı kullanılır. Makyaj temizlemede mükemmel sonuç yaratır. Kaş ve kirpik uzamasını destekler. İçerisinde bulunan mineral, vitamin, kalsiyum, çinko ve magnezyum ile pürüzsüz bir cilt yaratır. Düzenli kullanımda esnek bir cilt oluşumunu sağlar. Zararlı UV ışınlarına karşı antioksidanlar sayesinde cildi korur. Düzenli kullanıldığında yaşlılık hissini ortadan kaldırır. Deri dökülmesi denilen cildin pul pul olması hastalığına karşı badem yağı nemlendirme yumuşatma etkisi ile doğal tedavi sağlar. Egzaman ve sedef hastalıklarında yardımcı olma özelliğine sahiptir. Oluşan iz ve yaraların izlerini azaltır. Badem yağı içerisine şeker eklenerek cilde uygulanan peeling gün boyu cildin canlı kalmasını sağlar. Badem yağı, bal ve yoğurt karışımı cilde uygulandığında sivilce oluşumunu azaltır. Kızarıklık izlerini yok eder. Gözenekleri açarak, cildin hava almasını sağlar. Saç derisine uygulandığına yenileme sağlayarak canlı ve sağlıklı saç oluşmasına destek olur. Kırnak kırılmaları sizin için bir sorun ise badem yağını gece uyumadan önce tırnaklarına sürerek sağlıklı ve dayanaklı tırnak uzamasının sağlarsınız.

Badem Yağının Zararları

Her yağda olduğu gibi badem yağının da zararlı etkileri vardır. Tüm yağlar gibi yeteri kadar kullanıldığında yararlıdır. Badem yağı kullanımından sonra tuzlu sudan uzak durmalısınız. Besin olarak tatlı badem yağı tüketilmelidir. Acı badem yağı insan vücudu için bir toksit maddedir. Magnezyum depolamak istiyorsanız tatlı badem yağı kullanmalısınız. Aşırı tüketimi ishal başta olmak üzere, mide bulantısına sebep olabilir. Badem yağına karşı alerjik reaksiyon ile karşılaşan birçok insan bulunmaktadır. Kullanmaya başlamadan önce alerji testi yaptırmalısınız. Hamile anne adayları ve emziren annelerin doktora danışarak kullanmaları önerilir. Ameliyat olma durumunuz var ise bir hafta önceden kullanımı durdurmalısınız. Diyabet hastaların için badem yağının zararlı olduğunu söylenmektedir. Kullanmadan önce doktorunuza gerekti danışmalısınız. Her besinin tüketiminde olduğu gibi badem yağının tüketirken de günlük yeteri kadar alınmalıdır. Fazlası sağlığa zararlı olabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net