Bilgii.net

B Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Yer Alır?

23.11.2018
B Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Yer Alır?

B vitamini suda çözünen vitamin gruplarından biridir. Bu nedenle B12 vitamini haricindeki B vitaminleri vücutta depolanmazlar. B vitamini grubunun hücre metabolizması açısından önemi oldukça büyüktür. Vücutta koenzim olarak görev yaparlar. Sinir ve sindirim sisteminde oldukça etkilidirler. Sindirimde özellikle emilimi destekler. Büyüme ve gelişmede önemli rol oynar. Hafıza ve konsantrasyon açısından oldukça önemlidir. Ayrıca besini enerjiye çevirmekte rol oynamaktadır.

Farklı çeşitlerde B vitamini bulunmaktadır.

B1 Vitamini:

Tiamin de denilen bu vitamin türü sinir sistemi sağlığını korumaktadır. Karbonhidratlardan enerji üretimini sağlar. Dolaşım sistemini güçlendirir kalp kaslarını korur. Eksikliğinde yorgunluk, depresyon ve aşırı sinirlilik gözlemlenmektedir.

B1 vitamininin bulunduğu besinler: bezelye, nohut, fındık, ceviz, yumurta, süt, koyun eti, sığır eti, susam, bira mayası, mercimek, kepekli tahıllar.

B2 Vitamini:

Riboflavin de denilen B2 vitamini vücutta kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlamaktadır. Antioksidan özelliği vardır. vücudun enerji üretimini sağlar. Ayrıca vücutta şekerin dengelenmesine de yardımcı olur. Yaşlanmayı geciktirici özelliği vardır. baş ağrılarına da iyi gelmektedir. B2 vitamini eksikliğinde dudak ve dil yaraları, görme duyusunda zayıflık ve sinir sistemi bozukluklarına neden olabilmektedir.

B2 vitamininin bulunduğu besinler: karaciğer, kırmızı et, böbrek, ıspanak, fındık, mercimek, havuç, mantar, kuşkonmaz ve muz.

B3 Vitamini:

Niyasin adı verilmektedir. Sinir sitemini düzenlemektedir ve korumaktadır. Ayrıca kolesterolün düşmesinde etkin rol oynar. Kan şekerini düzenler, yağ ve karbonhidratların yakılmasında etkilidir. B3 vitamini eksikliğinde halsizlik, iştahsızlık, depresyon ve aşırı yorgunluk görülmektedir.

B3 vitamininin bulunduğu besinler: Sakatat çeşitleri, kırmızı et, somon ve ton balığı, kuşkonmaz, brokoli, havuç, hurma, mantar, domates.

B5 Vitamini:

Pantotenik asit denmektedir. Karbonhidratları enerjiye çevirir ve metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle kabızlığa iyi gelmektedir. Stresin azalmasında etkin rol oynar, yara ve yanıkları tedavi edici görevi vardır. cilt ve saç sağlığını korur. B5 vitamini eksikliğinde sivilcelenme, yorgunluk, baş ağrısı ve stres görülmektedir.

B5 vitamininin bulunduğu besinler: Ekmek, karaciğer, yumurta, mercimek ve bezelye.

B6 Vitamini:

Piridoksin ve pridoksamin adı verilmektedir. Kan şekeri seviyesini düzenlemektedir. Sinir sisteminin iyi çalışmasında rol oynar. Kırmızı kan hücresi üretmektedir ve cildi gençleştirmektedir. Kalbe iyi gelmektedir ve metabolizmayı çalıştırmaktadır. B6 vitamini eksikliğinde uykusuzluk, sinirlilik , anemi ve cilt problemleri görülmektedir.

B6 vitamininin bulunduğu besinler: fındık, kestane, balık, hindi eti, kırmızı et, muz, nohut, pirinç ve patates.

B9 Vitamini:

Folik asit adı verilmektedir. Gebelik döneminde anne adayını ve bebeği desteklemek amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle bebeğin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Kanser hücreleriyle mücadele eder. B9 vitamini eksikliğinde hamile bayanlar için düşük yapma veya erken doğum riski ya da bebekte omurilik rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Ayrıca iştahsızlık, kilo kaybı, uykusuzluk ve dilde şişlik gibi belirtileri de vardır.

B9 vitamininin bulunduğu besinler: mercimek, yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, barbunya, brokoli, narenciye, domates ve yumurta.

B12 Vitamini:

Kobalamin de denilmektedir. Hafızayı güçlendirir, alzheimerdan korur, anemiye karşı koruyucu bir etkisi vardır. doğurganlığı arttırır, hücre oluşumunu destekler ve sinir sistemi rahatsızlıklarını önler. B12 vitamini eksikliğinin yorgunluk, kilo kaybı, hafızada zayıflık ve el ve ayaklarda uyuşmalar gibi yan etkileri vardır.

B12 vitamininin bulunduğu besinler: yumurta, süt, yoğurt, sakatat, karides, tavuk, ve soya sütü.

B grubu vitamini oldukça önemli bir vitamin grubu olup, eksikliği ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle bahsettiğimiz belirtileri kendinizde gözlemlediğinizde doktorunuza gitmenizde fayda vardır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net