Bilgii.net

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

23.11.2018
Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Özellikle kadınların daha çok dikkat ettiği ayakkabılar kadınların dünyasında topuklu, çizmeli, renkli ve bir çok şekilde karşımıza çıkabilmektedir. Fakat görsel olarak bizleri tatmin eden ayakkabılar sağlığımız açısından zararlı olabilmektedir. Bu sebeple ayakkabı seçerken sağlığımızı etkileyebileceğini de göz önünde bulundurarak aynı zamanda şık olabilecek ayakkabılar tercih edebiliriz.

Ayakkabıların Yapısı

 • Ayaklarımızın yapısı ayakkabı seçiminde önemli rol oynamaktadır. Eklem genişliği veya dolgunluğu ayakkabı seçiminde dikkat etmemiz gerekenlerin başında yer almaktadır.
 • Özellikle kış aylarında ayaklarınız dış tehditlere karşı koruyup korumadığına dikkat etmelisiniz.
 • Ayakkabı alırken içini mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayakkabının içerisinde ayağınızı rahatsız edebilecek kırışıklıkların bulunmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Ayakkabı yapımında kullanılan malzeme de ayakkabı seçiminde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Ayakkabı tabanının ortopedik yapıda olması, ayak topuğunun yerleşmesi ve ayağı kavraması gerekmektedir. Ayrıca ayakkabının iç yapısının naylon olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu tarz ayakkabılar zamanla ayağınızda kötü kokulara oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Bazı insanlarda iki ayak ölçüsü birbirinden farklı olabilir bu sebeple ayakkabı alırken iki ayağınıza birden denemeniz daha faydalı olacaktır.
 • Tabanı düz ayakkabılar tercih ediyorsanız eğer mutlaka koruyucu tabanlık kullanmalısınız.
 • Ayakkabı topuğu yüksekliğinin 2-4 cm arasında olması gerekmektedir. Sivri burunlu, dar ve topuklu ayakkabılar sağlığınız açısından tercih edilmemelidir.

Yanlış Ayakkabı Seçimi Ortaya Çıkabilecek Durumlar Nelerdir?

Yanlış ayakkabı kullanmak ayak sağlığınız açısından çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunlardan bazılarını doğru seçimi yapmanıza teşvik olması açısından şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yüksek topuklu ayakkabıların uzun süre kullanılması parmak diplerinde eklem ağrılarına neden olmaktadır. Ayrıca dengede durmayı zorlaştırması sebebiyle ayak burkulmalarına da neden olabilmektedir. Yüksek topuklu ayakkabı kullanımı duruş bozukluğu, diz ve bacak ağrıları, topuk tümseği, aşil tendon kısalığı gibi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.
 • Sanılanın aksine babet ayakkabılarda ayak sağlığımız için doğru seçimler değildir. Babet ayakkabılar ayağa binen yükü topuklara kaydırarak topukta baskıya sebep olmaktadır. Ayrıca uzun süreli kullanımlarda bilek ve kalçada ağrı oluşmasına da sebep olabilmektedir.
 • Parmak önü dar ayakkabılar çekiç parmak deformitesine sebep olmaktadır. Bu hastalık küçük ayak parmakların eklem hizasından bükülmesi sonucu ortaya çıkan şekil bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca burnu dar olan ayakkabılar kullanmak baş parmaklara uyguladığı baskı nedeniyle tırnak batmasına da sebebiyet vermektedir.
 • Yanlış ayakkabı seçimi mortön nöroması adı verilen 3 ve 4. parmaklar arasında sinir sıkışmasına sebep olan hastalığa yol açmaktadır. Tarak kemiklerinin sıkışması sonucu meydana gelen bu hastalık ayağın ön kısmında ağrı, uyuşma ve yanmalara sebep olabilmektedir.
 • Tarak kemiği ve başparmak arasında aşırı zorlanma sonucu başparmak kireçlenmesi meydana gelebilmektedir. Bu durum başparmakta ağrılara ve hareket kısıtlılığına neden olmaktadır.
 • Yanlış ayakkabı seçimi ayak parmağının aşağı doğru bükülmesi ile meydana gelen çekiç parmak hastalığına neden olabilmektedir. Parmakların üst kısmında nasır oluşmasına da sebep olan bu durum aynı zamanda ağrı ve hareketin kısıtlanmasına da yol açmaktadır.
 • Topuk dikeni de yanlış ayakkabı sonucu oluşan ayak topuğunda diken şeklinde kemiklerin çıkmasına neden olan bir hastalıktır.
 • Uzun süre ayakta kalan insanlarda görülebilen stres kırığı hastalığı yanlış ayakkabı seçiminden de kaynaklanabilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net