Bilgii.net

Ayakkabı Dolabındaki Kokular Nasıl Gider?

27.11.2018
Ayakkabı Dolabındaki Kokular Nasıl Gider?

Evinizde duyabileceğiniz en kötü kokulardan bir tanesi, ayakkabı dolaplarından çıkan kokulardır. Ayakkabı dolaplarını açtığınızda öyle kokular yayılır ki bazen sadece etrafa parfüm veya deodorant sıkarak geçerken, bazen ise pencereleri bile açmak zorunda kalıyorsunuz. Ayakkabılar havalanmadığı sürece kokmaları çok normal bir durum, çünkü özellikle deri ayakkabılar, kullanıldıkça ve nem aldıkça kokmaya başlıyor. Ayakkabı dolabındaki koku nasıl gider? Birçok kişinin sorduğu ve yana yakıla cevabını aradığı sorudur, çünkü birçok kişi farklı yöntemler dener, fakat ona rağmen koku gitmediği için sorun ve şikâyetler devam eder. Ayakkabı kokusunu gidermek için yapabileceğiniz en basit şeylerden bir tanesi, ayakkabılarınızı dolaba koymadan önce çıkardıktan sonra, havalandırmaktır.

Ayakkabılığa Parfüm Sıkmak

Bunun dışında kullanabileceğiniz bir başka kolay yöntem ise, ayakkabı dolabına parfüm veya deodorant sıkarak, kapakları açık bir şekilde bir süre havalandırabilirsiniz ve sonra ayakkabılarınız tekrar yerleştirebilirsiniz. Daha başka bir yöntem ve biraz zahmetli, fakat evinizde bulunan malzemelerle yapabileceğiniz bir şey ise, oda kokusudur. Bunun için size gerekli olan malzemeler; küçük boy kavanoz, kavanozun içine dolacak kadar karbonat, limon yağı, karton parçası, makas ve raptiye. Öncelikle kavanozun içine karbonatı koyup sonra birkaç damla limon yağı damlatıyorsunuz. Sonra, kavanozun kapağını kartonun üzerine koyup kapak boyutunda yuvarlaklar çiziyorsunuz. Son aşamada ise kavanozun da kapağını, kenarları kalacak şekilde kesiyorsunuz ve yuvarlak kestiğiniz kartonları içine yerleştiriyorsunuz.

Kartona Delik Açmak

Kartonun çeşitli yerlerinden delik açmayı unutmayın. Böylece bir oda kokusu tasarlamış olacaksınız ve bu kavanozu kokudan rahatsız olduğunu yerlere koyabilirsiniz. İki tane yapıp ayakkabı dolabının için yerleştirebilirsiniz veya dolabınız ne kadar genişse ona göre kavanozları hazırlayabilirsiniz. Bunu sadece orta veya küçük boy kavanozlarla mı yapabilirim diye soracak olursanız, hayır, aynı işlemi farklı boyutlarda kavanozlarla yapabilirsiniz. Ayakkabı dolabındaki koku nasıl gider sorusunun en basit cevabı budur. Özellikle bütün malzemeleri de evde bulabileceğiniz için, her şey çok kolay olmaktadır. Alışveriş veya araştırma zahmetine girmenize gerek kalmıyor. Tabii ki bu arada karbonatın üzerine damlatacağınız yağı, limon yağı olması gerekmiyor, lavanta yağı veya sevdiğiniz bir kokuyu damlatabilirsiniz.

Kötü Kokuların Yok Edilmesi

Sonuçta burada önemli olan kötü kokuların yok edilmesidir. Hiçbir şey yapmazsanız bile, ayakkabı kokusunu gidermek için ayakkabılarınızın havalandırılması gerekir. Ayakkabınızı her çıkardığınızda anında dolaba koymayın. Balkonda veya antrede bir süre havalanabilir ve sonrasında yatmadan önce veya birkaç saat sonra ayakkabı dolabına yerleştirebilirsiniz. Ayakkabı ve ayakkabı dolabının verdiği koku, gerçekten çoğu zaman dayanılmaz bir hale gelmektedir. Bazen öyle kokular oluyor ki antreden geçemez hale geliyorsunuz veya en az birkaç saat veya gün boyu pencereyi açık tutmanız gerekiyor. Bu kokular aslında tamamen ter, nem ve ayakların ayakkabı ile kurduğu temastan dolayı çıkıyor. Bu sebeple eğer kokuların olmasını istemiyorsanız, aynı zamanda ayaklarınızda düzenli olarak temizlemeniz ve yıkamanız gerekir.

Ayakkabı ve ayakkabı dolaplarından çıkan kokular inanılmaz oluyor. Özellikle sürekli kapalı olan bir dolapsa, zaten açtığınız anda dolabın havasız kaldığını anlayabilirsiniz. Ayakkabı ve ayakkabı dolabı her zaman azım olan bir şeydir, sonuçta dışarı çıkıyorsunuz veya dışarıda farklı işleriniz oluyor ve sürekli farklı ayakkabılar giymek zorunda kalıyorsunuz. Ayakkabı dolabındaki koku nasıl gider sorunuz için, yukarıda bahsettiğimiz yöntemi kullanabilir veya havalandırma ya da parfüm ve deodorantlar kullanarak giderebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net