Bilgii.net

Ayakkabı Bakımı En İyi Şekilde Nasıl Yapılır?

23.11.2018
Ayakkabı Bakımı En İyi Şekilde Nasıl Yapılır?

Günlük olarak giydiğimiz giysi veya aksesuarlardan bir tanesi ayakkabıdır. Dışarıya giderken nereye gidersek gidelim mutlaka bir çift ayakkabı giyeriz. Hatta herkesin evinde mutlaka bir değil, iki veya üç çiftten fazla çift ayakkabı bulunur. Akşam yemeği için ayrı bir ayakkabı, iş yerine giderken ayrı bir ayakkabı, gezmeye giderken ayrı bir ayakkabı ve daha nice ayakkabı çeşitleri bulunur. Ayakkabı giymek ve çeşitli ayakkabıları evde bulundurmak hoş, peki, ayakkabı bakımı nasıl yapılır, hiç düşündünüz? Her gün ayakkabı giyiyorsunuz ama bir süre sona eskiyecek. Ayakkabını kısa sürede eskimemesi için ne yapmak gerekiyor? Öncelikle en önemli işlerden bir tanesi, evinize girdikten sonra ayakkabıyı çıkardığınızda ayakkabınızı gerek balkonda veya antrede açıkta havalanması için tutmak.

Ayakkabılarınızı havalandırmak, ayakkabı bakımının en önemli işlemidir, çünkü günlük olarak saatlerce ayakkabı giyiyorsunuz ve ayakkabınızın içi nem doluyor. Ayakkabılarınız nemli bir şekilde ayakkabı dolabına koyarsanız, ayakkabınız nemli kalır ve ayakkabı gitgide yıpranmaya başlar. Bu sebeple ayakkabılarınız çıkardıktan sonra hem kuruması hem de havalanması için ayakkabılarınızı anında dolaba koymayın. Ayakkabı bakımı için yapmanız gereken bir başka işlem ise, ayakkabının türüne göre, düzenli olarak ayakkabılarınızı temizlemeniz gerekir. Ayakkabılarınızı temizlemediğiniz sürece, bir süre sonra toz ve kir birikecektir ve giyilmeyecek hale gelecektir. Bu sebeple ayakkabılarınız düzenli olarak temizlemeniz çok önemlidir. Bunun yanı sıra ayakkabı dolaplarının nemli olmamasına ve dolabın su borularına yakın olmaması için dikkat edin.

Ayakkabı Bakımında Önemli Detaylar

Eğer ayakkabı dolabı su almaya başlarsa ve ayakkabılarınıza kadar ulaşırsa veya nem ayakkabılarınız ile temas ederse, ayakkabılarınız zamanla küflenip giyilmeyecek hale gelir. Bazı ayakkabılarınızı temizleme şansınız olur ama bazı ayakkabılarınız direkt olarak çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple ayakkabı dolabınızın nerede olduğuna dikkat edin. Ayakkabı bakımı nasıl yapılır? Ayakkabının ne tür bir ayakkabı olduğuna göre; spor ayakkabısı, abiye ayakkabısı, terlik, yaz ayakkabısı, resmi ayakkabı veya birçok farklı ayakkabı türleri olabilir. Kumaştan, ketenden, deriden veya farklı malzemelerden tasarlanmış olabilir. Ayakkabıya göre düzenli aralıklarda bakımı için kullanmanız gereken cilalar ve bakım ürünleri bulunur. Bunu düzenli olarak uygulamanız gerekir ki, ayakkabınızı alırken, eğer profesyonel bir ayakkabıcıysa mutlaka temizlik ve bakım ürünlerini de beraber verecektir.

Ayakkabı Bakımının İncelikleri

Ayakkabı bakımı aslında sandığınız kadar zor değil. Ayakkabılarınızı giyerken, eve geldiğinizde ayakkabınızı çıkardığınızda ve düzenli bakımını yaparsanız, bütün bakımlarını yapmış oluyorsunuz. Böylece ekstra bir bakıma ihtiyaç duyulmuyor. Ayakkabılarınız birkaç yıllıktır ve topuklarda veya belirli yerlerinin bakımdan geçmesi gerekebilir. Bu durumda bir defaya mahsus ayakkabı tamircilerine götürdüğünüzde, ayakkabılarını yine yeni gibi oluyor ve birkaç yıl daha giyilebilecek duruma geliyor. Dışarıya çıktığımızda ayakkabılar hep lazım olacağından, mutlaka dış görünüş olarak ayakkabılarınıza bakım yapmanız gerekir. Sürekli olarak yapamıyorsanız bile hatırladığınızda haftada bir veya 15 güne ayakkabılarınıza bakım yapabilirsiniz. En önemlisi bunu alışkanlık haline getirmenizdir. Sonuçta her şekilde ayakkabınız size lazım olacak. Ayakkabı bir aksesuar veya yardımcı giysi ürünü olsa bile, sürekli olarak kullandığınız bir aksesuardır.

 

 

İnternet üzerinden ayakkabı bakımı nasıl yapılır diye yazın, burada bahsettiğimiz noktalara dikkat edilmesi gerektiğini anlayacaksınız ve sürekli olarak aynı ayakkabıyı giymektense, günlük veya birkaç güne bir ayakkabınızı değiştirmek de hem ayakkabılar için hem de ayaklarınız için daha iyi olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net