Bilgii.net

Ayak Yanması Nedir, Ne Yapılması Gerekir?

17.10.2018
Ayak Yanması Nedir, Ne Yapılması Gerekir?

Ayak yanması nedenleri arasında pek çok etken bulunmaktadır. Bütün vücut ağırlığını taşıyan ayaklar bazı sorunlar yaşar. Bunlar arasında en çok görülen ve sıklıkla yaşanan en büyük sorun ayak yanmasıdır. Ayak altı yanması olarak bilinen ayak yanması bazen şiddetli olabileceği gibi, bazen çok hafif olabilir. Her yaşta, her cinsiyette görülen ayak yanması bazı nedenlere ve etkenlere bağlı olarak gelişir. Peki ayak yanması nedir?

Ayak Yanması Nedir?

Ayaklardaki yanma bazen basma bozukluklarından, kanda hemoglobin yüksekliğinden, emileoideoz birikiminden, şeker hastalığından ( diyabetik ayak), vitamin eksiklerinden, tarsal tünel sendromundan, lomber disk hermesi ( bel fıtığı), siyatik sinir hastalarından, yoğun alkol alımı nedeniyle B12 eksikliğinden ortaya çıkan bir hastalıktır.

Ayak Yanması Sebepleri

 • Şeker belirtisi, şeker hastalığı ya da gizli şeker hastalığı ayak yanmasının sebebi olabilir. Bunun yanında şeker hastalığı yanmanın yanında karıncalanmayı da getirir. Şeker hastalığına bağlı olarak ayak yanması çoğunlukla geceleri açığa çıkmaktadır.
 • Nörolojik sebep, ayaklara giden sinirlerin sıkışması da yanma hissine sebep olur. Aynı zamanda sinir sıkışması ile birlikte keçelenme ve karıncalanma da görülmektedir. Geçmişte geçirilen kırık vakıaları sonucu tam bir iyileşme gerçekleştirilmezse ayağa giden sinirler etkilenebilir.
 • Ortopedik sebepler, çukur ayak gibi ortopedik sorunlar söz konusu ise ayak tabanlarında yanma bunlara bağlı olabilir. Eczanelerde kullanılan uygun tabanlıklar kullanılarak ayağa binen yükteki dengesizlikler azaltılabilir.
 • Metabolizma hızı, metabolizma hızıyla ilgili hastalıklar da ayak yanmasında etkili olabilir.
 • B12 Eksikliği, ayaklarda yanma hissine sebep olabilir. Hayvansal gıdaların yeterince tüketilmemesi B12 eksikliğinde neden olabilir. B12 vitaminin çeşitli nedenlerden dolayı emiliminin bozulması da kanda yetersiz B12 olmasına neden olabilir.
 • Kan değerleri, kandaki hemoglobin miktarının ya da kan miktarının fazla olması da ayak tabanlarında yanmaya sebep olabilir.
 • Ayak mantarı, ayakları çok terleyen ve gün içinde ayakkabıya uzun zaman mağdur kalan kişiler ayak yanması durumunda, ayak mantarı olabileceğine dair şüphe etmelidirler. Ve kısa sürede doktora görünmeleri gerekmektedir.
 • Aşırı kilo, bir yerde yere basma bozukluğu olarak düşünülebilir. Basma bozukluğundan dolayı bir yere fazla yük binmesinden dolayı ayak yanması yapabilir.

Ayak Yanması Nasıl Geçer?

Ayak yanmasının nedenleri ve altında yatan sebep mutlaka bir doktoru muayene olarak belirlenmelidir. Bezen sadece uzun süre ayakta durmak ya da aşırı yürümek sebep olabilir. Eğer ayak yanması uzun süre devam ederse ve kronik hale gelirse mutlaka ciddiye alınıp, ilgili doktora gidilmelidir. Ayak yanmasını geçirmek için vitamin eksikliği giderilmeli, kan değerlerine bakılmalı, ayağa uygun ayakkabı ve çorap seçilmelidir. Dengeli ve düzenli beslenmek ise ilk çözümüdür.

Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir?

 • Elma sirkesi, vücut PH dengesini düzenler aynı zamanda ayak yanması hissini azaltır.
 • Epsom Tuzu, ayakta yanma hissini azaltarak ayaklarınızın ferahlamasına yardımcı olur.
 • Zerdeçal, vücutta kan akışını arttırmaya yardımcı olur. Böylelikle ayakta yanma hissini azaltmaktadır.
 • Zencefil, yanma hissini azaltarak rahatlamaya yardımcı olan bir bitkidir.
 • Acı kabak olarak literatüre giren Ayurveda’da geleneksel olarak ayaklarda yanma hissini azaltır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net