Bilgii.net

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Pratik Çözüm Önerileri

19.10.2018
Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Pratik Çözüm Önerileri

Ayak kokusu günlük yaşamda karşılaştığımız en büyük problemlerden biridir. Her yaştan ve cinsiyetten insanların muzdarip olduğu bir durumdur. Kişinin hem kendini hem de çevresini rahatsız edebileceği gibi kalabalık ortamlarda karşı karşıya kalındığında özgüvenini de oldukça düşürebilir.

Ayak kokusunun ise neden var olduğu pek çoğumuz için bilinmeyen bir gerçektir. Ayak kokusunun en temel sebebi ayağın terlemesidir. Terlemek oldukça doğal bir durumdur fakat ayakta bu durum biraz değişebilmektedir. Ayağımızda yaklaşık 250 bin ter bezi bulunmaktadır ve bu ter bezleri her gün ter üretmektedir. Bu ter bakterilerle birleştiğinde ise koku yaymaktadır. Ayakkabının içi de ayağımız da bakterilerin üremesi için son derece elverişli bir ortamdır. Karanlık ve nemli bir yer olduğu için bakteriler hem ayağımızda hem de ayakkabımızda kolayca yayılarak kokuya neden olan gazların oluşmasına neden olmaktadır. Terlemek doğal bir süreçtir, bazı kişiler genetik olarak daha fazla terlemeye yatkın olabilirler. Fakat her zaman doğal bir durum olmayabilir, kullanılan bazı ilaçlar kişinin daha fazla terlemesine neden olabilir. Ayrıca sinir sistemi hastalıkları, hormonal bozukluklar gibi durumlar da kişinin normalden fazla terlemesine sebep olabilmektedir.

Ayak kokusunun bir diğer sebebi de mantar gibi cilt rahatsızlıklarıdır. Esasen bu yan sebeptir çünkü terlemeyle oluşan nemli ortamda mantar gibi bakteriler kolayca üreyebilmektedir. Bu gibi durumlar sağlığımızı da etkilediği için öncelikle bir doktora gitmeli, sorunun neden kaynaklandığını öğrendikten sonra çözüm yolları aranmalıdır.

Ayak kokusunu önlemek için pek çok önlem vardır. Öncelikle ayak hijyenine oldukça önem gösterilmelidir. Ayaklar her gün ılık su ve sabunla yıkanmalı, yıkandıktan sonra ise hiç kuru yer kalmayacak şekilde iyice kurulanmalıdır. Kurulandıktan sonra eczanelerde rahatlıkla bulunabilecek antibakteriyel kremler veya spreyler kullanılabilir. Bu krem ve spreyler içeriğindeki maddelerden dolayı  bakteri oluşumunu minimuma indirmektedir. Ayak spreyi haricinde ayakkabı spreyleri de kullanılmalı giymeden önce muhakkak ayakkabıya sıkılarak mevcut bakterilerin yok edilmelidir. Bir diğer önemli ayrıntı ise ayakkabınızın hava alan bir ayakkabı olması gerekir. Hava alan bir ayakkabıda ayak daha az terler ve bakteri oluşumu daha az düzeydedir. Suni olmayan deri bir ayakkabı kullanılması sağlık açısından ve koku açısından tavsiye edilir. Sentetik malzemelerden üretilen ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Ayakkabı kadar kullanılan çorap da oldukça önemlidir. Çorabınızın pamuklu bir çorap olmasına dikkat etmelisiniz ve naylon yapıdaki veya sentetik malzemelerden yapılan çoraplardan kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü pamuklu çorapla ayağı fazla terletmez ve çok daha sağlıklıdır. Son dönemde çıkan antibakteriyel çoraplar da denenebilir fakat maliyeti pamuklu çoraptan daha fazla olabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra ayaktaki kötü kokuları engellemek için doğal yöntemler de vardır. Bunlar herkesin evde kolayca yapabileceği düşük maliyetli reçetelerdir.

Sirkeli Su

Sirke harika bir antibakteriyel üründür. Hem temizler hem de bakteri oluşumunu engeller. Kullanımı ise çok basittir. Her gün ayaklarınızı içine birkaç damla sirke damlattığınız suyla yıkayın ve durulamayın. Bir iki hafta boyunca denediğinizde güzel sonuçlar aldığınızı göreceksiniz.

Siyah Çay Banyosu

Siyah çay ayakta zararlı bakterilerin oluşumunu engeller ve ter bezlerinin daha az seviyede ter üretmesini sağlar. Bunun için bir litre suda iki poşet siyah çay demlenmelidir. Demlenen çay ılımaya bırakılmalı ve ılıyan çayda ayaklar yarım saat kadar bekletilmelidir. Ardından sabunsuz bir şekilde durulanmalıdır. Bir hafta boyunca her akşam yaparsanız kokunun kalmadığını ve daha az terlediğinizi göreceksiniz.

Kabartma Tozu

Bir litre suya bir çorba kaşığı karbonatı ekleyip güzelce eritin ve ayaklarınızı bu suda yarım saat kadar bekletin her akşam bir hafta boyunca uyumadan önce yaparsanız ayaklarınızın artık kokmadığını göreceksiniz.

Adaçayı Banyosu

Adaçayı harika bir antibakteriyel bitkidir. Her derde deva olmasının yanında ayaklardaki kokuya ve mantara da çok iyi gelmektedir. Bir litre suya bir tutam adaçayını demleyin ve bu çayı ılıtın. Ilıyan çayda ayaklarınızı bekletin. Böylece hem güzel kokan hem de mikroplardan arınmış ayaklarınız olacaktır.

Limon Suyu

Limonun faydası saymakla bitmez. Ayak kokusu da bunlardan biridir. En kestirme ve kesin çözümlerden biridir. Ayağınızı güzelce yıkadıktan sonra limonlu su ile durulayın ve o şekilde kurutun. Ayak kokusunun birden kesildiğini göreceksiniz. Her yıkamadan sonra yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net