Bilgii.net

Ayak Bakımı Neden Önemlidir?

23.11.2018
Ayak Bakımı Neden Önemlidir?

Ayak bakımı herkesin dikkat etmesi gereken bir konudur. Sağlıklı ve güzel ayaklara sahip olmak ve ayakta oluşabilecek, vücudumuzu etkileyebilecek hastalıkları engellemek amacıyla ayak bakımının yapılması oldukça önemlidir.

Ayaklarımız vücudumuzun bütün yükünü taşımaktadır. Bu sebeple ayaklarımızda oluşabilecek bir ağrı veya hastalık yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyecektir. Ayağımızda oluşan bir rahatsızlık vücudumuzun kalça, bacak, sırt gibi ayaklara sinirlerle bağlı olan bölgelere yayılma gösterebilir.

Ayak Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vücut sağlığı açısından ayaklarımızın sağlığına da dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle ayak sağlığı açısından ayaklarımızın bakımına dikkat etmemiz gerekmektedir. Örneğin mantar ve bakteri oluşumunu engellemek için ayaklarımızı yıkadıktan sonra mutlaka kurulamalıyız.
 • Ayak sağlığımız söz konusu olduğunda ayakkabı seçimi de oldukça önemlidir. Yanlış ayakkabı kullanımı ayak sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Daha çok özel günlerde tercih edilen topuklu ayakkabılar da ayak yapısını etkilemesi sebebiyle günlük yaşamda ve çok uzun süre kullanımlarda tercih edilmemelidir.
 • Ayak sağlığımız açısından çoraplarımızı sık değiştirmeli, pamuklu ve sağlıklı çorapları tercih etmeliyiz.
 • Uzun süre ayakta kalmak ayak sağlığımızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sebeple ayaklarımızı dinlendirerek ayak damarlarının uzun süre baskı altında kalmasını engellemeliyiz.

 • Kilo fazlalığı ayaklarımızın taşıdığı yükü arttıracağından ayak sağlığımız açısından zararlıdır. Bu sebeple beden ve ayak sağlığımız açısından kilonuza dikkat etmenizde fayda vardır.
 • Ayaklarınızdaki ağrıları hafifletmek için ayak masajı yapımı faydalı olacaktır. Ayak masajını bir uzmana yaptırabileceğimiz gibi kendimiz krem veya masaj yağı kullanarak uygulayabiliriz.
 • Pedikürün steril olmayan ortamlarda yapılması ayak sağlığınızı olumsuz etkilemektedir. Ayrıca yanlış uygulanan bir pedikür tırnak batmalarına da sebep olabilmektedir.

Ayak Bakımı İçin Hangi Ürünler Kullanılır?

Ayak bakımı ve sağlığı için kullanabileceğimiz birçok ürün mevcuttur. Bu ürünleri ayakta oluşan probleminizi gidermek veya önlemek amacıyla kullanabilirsiniz. Ayak bakımı için kullanılabilecek bazı ürünler şu şekilde sıralanabilir:

 • Koku Önleyici Ayak Spreyi: Uzun süre ayakkabı içerisinde kalmış ayaklar kötü kokulara sebep olabilmektedir. Özellikle bazı kişiler yapısı itibariyle ayak kokusu şikayeti çekerler. Bunu önlemek için koku önleyici ayak spreyleri kullanılabilir.
 • Nasır Söktürücü Kremler: Ayaklarınızdaki nasırlardan kurtulmak için nasır söktürücü kremler kullanabilirsiniz. Nasırın baskısını azaltmak ve ağrısını dindirmek için bu kremler faydalı olacaktır.
 • Tırnak Mantarı Giderici: Birçok kişinin problemi olan tırnak mantarı ayak tırnağının sertleşmesine ve renk değiştirmesine neden olmaktadır. Tırnak mantarı giderici mantar oluşumunun yayılmasını engeller.
 • Çatlak Topuk Kremleri: Yaşın ilerlemesiyle ayak topuklarında çatlaklar meydana gelebilmektedir. Bu durum ayaklarınızın sağlıklı olmadığının bir göstergesidir. Hasar görmüş ve çatlamış topuklar için üretilen kremler de mevcuttur. Bu tür kremler çatlak olan bölgeye uygulandığında nemlendirici ve rahatlatıcı bir etki sağlamaktadır.
 • Kuru Ayak İçin Kremler: Çok kuru ayaklara sahipseniz bunun için üretilmiş kremler kullanmanız ayaklarınızı nemlenmesini sağlayacaktır.
 • Taban Siğili Giderici: Genellikle ayak tabanlarında meydana gelen siğiller ayağın diğer bölgelerinde de görülebilmektedir. Bunun için ek tedavi yöntemi olarak taban siğili giderici kullanmak faydalı olabilir.
 • Ayak Pudrası: Ayak pudrası, ayak kokularına ve mantarına karşı bir çözüm olabilmektedir. Aynı zamanda ayaktaki terlemeyi gidererek ayakların kuru kalmasını sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net