Bilgii.net

Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

25.11.2018
Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Vücudumuzun her zaman bakıma ihtiyacı vardır. Gerek değişen hava koşullarına hazırlamak için gerekse düzenli olarak bakımlı ve sağlıklı görünmesini sağlamak için bakım yaparız. Fakat çoğunlukla vücudumuzun her bölgesine düzenli özeni göstermeyebilir ihmal edebiliriz.. En çok ihmal edilen bölgelerden biri de ayaklarımızdır. Çoğu kişi ayaklarına yeteri özeni göstermemekte ve ihmal etmektedir.

Bakım yapmak denilince genelde akla pahalı ürünler gelir. Bu nedenle insanlar bakımın yalnızca zaman değil fazlaca para ayrılarak yapıldığını düşündüğü için bakım yapmazlar. Bu tamamen yanlış bir algıdır. Ayak bakımının yalnızca kullanılan kremlerle veya pahalı ürünlerle ilgisi yoktur.

Her şeyden önce kişi sağlıklı ayaklara sahip olmak için elinden geleni yapmalıdır. Sağlıklı ayaklar sağlıklı bir vücut demektir. Ayaklarımızın her daim nefes alması gerektiği için ayak sağlığımızı tehdit etmeyen nefes alan ayakkabılar kullanmalıyız. Aynı şekilde çoraplarımız da pamuklu olmalı. Aksi takdirde ayaklar gereğinden fazla terleme yapar ve bu durum da bakteri oluşumunun önünü açarak hem ayak kokusuna hem de mantara yol açabilir.

Ayağımıza seçtiğimiz ayakkabının, çorabın ve ayağımızın hijyenin dışında bakım için önemli pek çok nokta vardır. Günün bütün yorgunluğunu taşıyan ayaklarımızın da bakıma ve dinlenmeye, özen gösterilmeye ihtiyacı vardır. Peki zahmetsiz ve pratik bir şekilde ayak bakımımızı nasıl yapabiliriz?

Pratik ve Doğal Ayak Bakımı Yöntemleri

Öncelikle ayaklarımızı bakıma hazırlamalıyız. Bunun için işe bakıma hazırlık banyosuyla başlıyoruz.

Ayak Bakım Banyosu

  • 1 litre ılık su
  • 1 yemek kaşığı deniz tuzu
  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
  • 1 damla lavanta yağı
  • 2 yemek kaşığı doğal zeytin yağı veya hindistan cevizi yağı

Yapılışı: tüm malzemeleri bir ayak leğeninde karıştırıyoruz ve ayaklarımızı bu suyun içinde yaklaşık yarım saat kadar bekletip yıkıyoruz.

Ayak bakım banyosundan sonra ayağımızı ölü derilerden arındırmak için bir peeling yapmalıyız.

Ayak Peelingi

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı esmer veya normal toz şeker

Yapılışı: Bu karışım ile ayaklarımıza güzelce peeling yapıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta peelingi fazla bastırmadan yapmaktır. Bu karışım ayaklarımızı tamamen ölü deriden arındıracaktır.

Peelingin ardından ayaklarımızı güzelce yıkıyoruz ve tırnak bakımına geçiyoruz. Tırnaklarımızı tırnaklarımızın çıkış şekline göre kesiyoruz. İsteğe bağlı olarak pedikür makasıyla ayak tırnaklarımızdaki ölü derileri alabiliriz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta pedikür makasının dezenfekte olmasıdır. Kanatmadan ve dikkatli bir şekilde yapılırsa pedikür sağlıklı bir görünüm verir.

Pedikür sonrası ayaklarınızı aktibakteriyel sabunla yıkarsanız çok daha hijyenik bir sonuç elde edersiniz. Nasırlarınız var ise nasırlar için özel üretilmiş ürünleri kullanabilirsiniz. Nemlendirme aşaması ise çoğunlukla atlanmaktadır ve ayaklarımıza ellerimizde olduğu gibi devamlı olarak nemlendirme işlemi uygulamaktayız. Ayak bakımının en önemli adımlarından birisi nemlendirmektir. İyi bir şekilde nemlendirilmiş ayaklarda yıpranma ve topuk çatlaklarına rastlamayız. Bunun için pek çok nemlendirici tercih edilebilir. Ayaklar için özel olarak üretilmiş pek çok nemlendirici mevcut. Bir çoğu da naneli veya mentollü ferah kokuda ürünler. Eğer kendinizi bira daha şımartmak istiyorsanız bu güzel kokulu ayak kremlerinden kullanabilirsiniz. Fakat ayaklarınız çok kuruysa ve çatlamaya çok müsaitse vazelin gibi Hindistan cevizi yağı gibi ürünler önerilmektedir. Bu ürünler ayağınızı hem korur hem de harika nem verir. Nemlendiricinin ardından ayak tırnaklarınızı güçlendirmek ve sararmasını engellemek için limon suyu kullanmanız önerilir. Yarım limonun suyunu kulak çubuğu yardımıyla ayak tırnaklarınıza sürerseniz hem bakterilere karşı hem de sararmaya karşı korumuş olursunuz.

Ayak Bakımının Önemi

Ayak bakımı görüldüğü gibi çok kolay ve keyifli bir iştir ve ihmal edilmemelidir. Tüm bunların yanı sıra ayaklarınızın düzenli sağlık kontrollerini yaptırmalı ve mantara karşı korumalısınız. Mantara karşı en büyük düşman adaçayı ve sirkedir. Ayaklarınıza haftada bir kere de adaçayı banyosu yapmanız önerilmektedir. Adaçayı banyosunu adaçayını demleyerek hazırlayabilir, ayaklarınızı ılıdıktan sonra bu çayda bekletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net