Bilgii.net

Avize Nasıl Temizlenir? Uzman Öneriler

23.11.2018
Avize Nasıl Temizlenir? Uzman Öneriler

Evlerinizde veya iş yerlerinizde bulunan ve temizlenmesi zor olan eşyalardan bir tanesi avizelerdir. Avize nasıl temizlenir? Avizeleri istediğiniz zaman sürekli olarak temizleyemezsiniz, çünkü tavana bağlıdır ve indiremezsiniz. Avizenin türüne göre hangi sıklıkla temizleyebileceğiniz değişkenlik gösterir. Bazı avizeler sade olup temizlemesi kolaydır ve bunların temizliği için tek yapmanız gereken aslında, bir merdivene çıkıp avizeyi temizlemek. Başka bir şey yapmanıza gerek yok. Diğer yandan bazı avizeler öyle avizelerdir ki kâse şeklinde veya içi ve dışı olan avizeler olduğundan, sürekli temizlik yapmanız zordur. Bu tür avizelerde, avizenin dışını düzenli olarak temizleyebilirsiniz ve ayda bir veya birkaç ayda bir avizenin içini temizleyebilirsiniz. Bazı sökülebilir avizeler bulunuyor, fakat çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Sökülebilir Avizelerde Temizlik

Sökebileceğiniz avizelerde, yani dışı çıkabilen, ampule bağlı olmayan avizelerde, dış kısmını çıkarıp temizleyip tekrar takabilirsiniz, fakat sökülemeyen avizelerde ise uzun bir merdiven alıp birkaç ayda bir içini havada temizlemeniz gerekiyor. Bazı avizeler ise kapalı olduğundan, içini zaten hiç temizleyemiyorsunuz ama dışını düzenli olarak temizleyebilirsiniz. Avizeleri temizlerken ışığın açık olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Avize temizliği bu anlamda hem kolay hem de zor olabiliyor. Bu yüzden avize temizliği yapmadan önce, avizenin ne tür avize olduğuna, nasıl bir yapısının olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı avizeler o kadar dekoratif ve detaylıdır ki normal temizliği bile zor yapabiliyorsunuz. Avizenin ille temizlenmesi gerekir mi, evet, bazı kendini çok fazla belli eden avizeleri tabii ki temizlemeniz gerekir.

Diğer yandan içini temizlemek zor olursa, düzenli olarak dış kısmını temizlemeniz yeterli olacaktır. Vakit bulduğunuzda iç kısmını temizleyebilirsiniz. Avize nasıl temizlenir diye araştırabilir veya temizlik şirketlerine sorabilirsiniz. Sonuçta onların uzmanlık alanları temizlik olduğundan, neyin nasıl temizlenmesi gerektiğini çok iyi biliyorlar. Bunun yanı sıra avizelerde bulunan leke ve kirleri en güzel şekilde temizlemek için, kir, pas veya yağ sökücüler kullanabilirsiniz veya onlar yoksa limon veya karbonat gibi gıda ürünleri kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra aynı zamanda elma ve portakal gibi meyvelerde kullanabilirsiniz. Limon ve portakal veya benzeri meyveler, eşyalarınızda bulunan zorlu lekelerin çıkmasına yardımcı olacaktır. Karbonat ve benzeri maddeler ise eşyalarınızın parlaması için yardımcı olacaktır.

Detaylı Avize Temizliği

Gözle görebileceğiniz her şeyin temizlenmesi çok önemlidir. Gözle görebileceğiniz her şeyi düzenli olarak temizlemeniz gerekiyor. Bu yüzden evlerde ve iş yerlerinde her ne olursa olsun, temizlik malzemeleri hiçbir zaman eksik olmamalıdır. Zaten düzenli bir şekilde haftalık temizliğinizi yapıyorsanız, evinizde veya iş yerinizde mutlaka temizlik malzemeleri olacaktır. Eksik malzemeler varsa alınmış olacaktır. Avize temizliği için kir, pas veya yağ çözücüler kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra normal temizlik deterjanları da kullanabilirsiniz. Çok fazla deterjanın yoğun olmaması için su ile karıştırmanız önemlidir. Bazı avizelerin yapılmış olduğu malzemeler hassas olacağından, kullanacağınız temizlik malzemelerine dikkat etmeniz gerekir. Avizeleriniz parladıkça daha fazla temizlemek isteyeceksiniz, çünkü parladıkça ışık odayı daha güzel gösterecektir.

Avize nasıl temizlenir diye araştırıp soruşturabilirsiniz veya ne kadar sürede bir temizlenmeli diye bakabilirsiniz. Elbette avizeler için de her şeyde olduğu gibi düzenli temizlik önemli, fakat eğer olmayacak gibi ise veya avizenin şekli ve düzeni zor ise, birkaç ayda bir baştan aşağı temizliğini yapıp düzenli olarak örneğin dış temizliğini yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net