Bilgii.net

Astıma Ne İyi Gelir? Bitkisel Öneriler

12.10.2018
Astıma Ne İyi Gelir? Bitkisel Öneriler

Bitkisel Öneriler

Kronik bir hastalık olan astım, bronşların aşırı duyarlı olması nedeniyle günlük yaşamınızın her anında karşınıza çıkabilir. Hava kirliliği, deodorantlar, parfümler, sigara ve enfeksiyon gibi daha birçok nedenle karşı karşıya kaldığınızda nefes darlığı yaşarsınız. Bunlar siz kaçınsanız da çevrenizde sürekli karşınıza çıkabilecek olaylar olduğu için en çok aranan tedavi yöntemi bitkiler yardımıyla düzenli olarak uygulanabilendir. Astım tedavisi için günlük belirli dozlarda içebileceğiniz bitki çayları olduğu gibi, evinizdeki hava koşullarınızı iyileştirecek ve bronşlarınızı açacak salon çiçekleri de vardır. İkincisi hem her gün hayatınızda olduğu hem de evinizi renklendirdiği için gayet etkili bir yöntemdir.

Öncelikle yaygın olarak bilinen çayı yapılan bitkilerden ilki zencefildir. Zencefili doğrayıp toz haline getirdikten sonra kullanım süresine dikkat etmeniz gerekir. Çünkü zencefil en fazla 1 ay içinde ilk günkü etkisini yitirmektedir. Küçük küçük doğradığını zencefil tanelerini balla karıştırarak her sabah bir kaşık yemeniz, düzenli kullanımda astıma çok iyi gelecektir. Kaşık kaşık yemek acı geliyorsa, iki kaşık zencefil tozunu demlemeniz ve balla karıştırarak yemeniz de mümkündür. Zencefili taze tutmak zor geliyorsa, nane çayını da deneyebilirsiniz. Her sabah kahvaltıdan önce bir bardak nane çayı içmek bilindiği gibi mentol etkisiyle ferah nefes almanızı sağlayacaktır. Yine soğuk algınlığında kullanıldığı gibi kekik bitkisinin de çay halinde bal ile karıştırılıp içildiğinde akciğerleri temizlediği ve iltihaplanmayı azalttığı söylenmektedir.  Elma suyunun da her gün bir bardak içildiğinde astım gibi solunum hastalıklarına iyi geldiği söylenenler arasındadır. Özellikle çocuklar üzerinde vücuda kattığı vitamin ve mineraller sayesinde solunum yolunu düzenlediği ve astım hastalığına iyi gelindiği belirtiliyor. Keçiboynuzu da yine şifalı bitkiler kategorisinde olduğu için kendi tanesine eş sayıda bardak su ile kaynatıldığında iyi geldiği söylenir. Kaynatılarak elde edilen bu çay 10 dakika demlendiğinde ve limon ile bal ilave edilip yemekten sonra alınmalıdır.

Evinizde veya çalışma ortamınızda bakabileceğiniz bitkilerden birisi kaşık çiçeğidir. Havayı büyük oranda temizlediği bilinen bu bitki hem nefes almanızı kolaylaştıracak hem de ciğerlerinize iyi gelecektir. Ancak bu bitkinin güneş ışığını direk değil, gün ışığı olarak almasına dikkat edin. Evinizde büyütebileceğiniz bir diğer bitki, areka palmiyesidir. Soyu tükenmekten olarak bilinir ancak bu bitki çok çabuk büyüyebildiği için hemen bir tane edinip kısa sürede faydasını görebilirsiniz ama budamasına dikkat edin, çok fazla büyüdüğü için evinizde ona büyük bir köşe ayırmanız gerekebilir. Sarmaşık yapraklı siklamen veya halk arasında bilinen adıyla tavşankulağı da hava kirliliğine neden olan tolüenleri çok sayıda azalttığı ve evde daha temiz hava sağladığı yönünde astım tedavisi için önerilir. Hem bahçenizde hem kış boyu evinizde besleyebileceğiniz türleri vardır.

Ayrıca kalsiyum bakımından zengin sebzelerin de solunum yolunda oluşan iltihapları önleyeceği düşünülmektedir. Bu yüzden günlük beslenme düzeninizin içerisine ıspanak, lahana ve brokoli eklemeniz de astıma iyi gelecektir. Beslenmenize ek olarak bunların yanında, her gün düzenli bir iki bardak kahve içildiğinde veya en az yüzde 70 oranında kakao içeren çikolata tüketildiğinde de içerdikleri teofilin sayesinde astımınızın tedavisine yardımcı olur.

Bütün bunlara ek olarak, astım atakları ve şiddetli krizlerde yardımcı olması için doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka yanınızda taşıyın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net