Bilgii.net

Aşılama Yöntemi – Çocuk Sahibi Olmak İstiyorum Diyenler için

16.10.2018
Aşılama Yöntemi – Çocuk Sahibi Olmak İstiyorum Diyenler için

Kadın ve erkekler çocuk sahibi olmak için birçok yöntem denemektedir. Özellikle uzun süre çocuk sahibi olamayan kadınlar çeşitli metotlara başvurmakta ve o şekilde anne olmaya çalışmaktadır.

Aşılama Nedir?

Uzun süre hamile kalamayan kadınlarda uygulanan oldukça basit ve kolay bir yöntemdir. Aşılama, erkek bireyin sperm hücrelerinin alınması ile olur. Alınan sperm hücreleri daha sonra kadının rahmine konulur. Bu işlem son derece gelişmiş enjektör iğneler yardımı ile yapılmaktadır. İşlem sonucu çoğunlukla kadınlarda gebe kalma işlemi amaçlanır. Yüksek oranda olumlu geri dönüş sağlayan işlem birçok kadın ve erkeğin tercih ettiği bir yöntemdir.

Aşılama yapılmadan önce kadın ve erkeğin normal yolları deneyerek kadının hamile kalması istenmektedir. Süreçte, yapılan denemeler sonuç vermezse aşılamaya başvurulacaktır. Özellikle 1 sene boyunca çiftlerin bebek yapmak adına ilişkiye girmeleri istenir. Korunmasız olarak ilişkiye giren çiftler hala bebek sahibi olacak düzeye gelmedilerse aşılama yöntemine başvurulur.

Aşılama yöntemi oldukça hızlı bir yöntemdir. Ağrısız olması da kadın ve erkeği fazlasıyla teşvik eden bir başka özelliktir. Son zamanlarda geliştirilmiş oldukça başarılı olan enjektör iğneler sayesinde erkekten alınan spermler kadının rahmine konularak döllenme sağlanır.

Aşılama Yapılırken Bazı Şartlar Aranmaktadır

Aşılama yöntemi oldukça basit ve hızlı bir yöntem olmasının yanı sıra bazı şartları ve ölçütleri de beraberinde getiren yöntemdir. Kadında yumurta üretiminin aktif olması gerekir. Tabi erkekte de sperm üretimi aktif olmak zorundadır. Zira diğer türlü olduğu zaman gebe kalma işlemi gerçekleşemeyeceği için aşılama da yapılamaz. Ayrıca kısırlık tedavisi gören kişilerde de aşılama yöntemi uygulanamaz.

Aşılama yapılmadan önce gerekli testler doktor tarafından yaptırılmalıdır. Eğer testler sonucunda olumsuz bir durum söz konusu olursa aşılama söz konusu olmaz. Testlerini yaptırmadan aşılama yaptıran kişiler olumsuz bir durumda psikolojik olarak çökerler. Bu yüzden aşılama yaptırmadan önce gerekli testlerin yaptırılması son derece önemlidir.

Aşılama Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Erkeğin sperminin alınarak kadının rahmine koyulması sonucu döllenme gerçekleştirme işlemine aşılama denir. Aşılama yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Spermi alınacak erkek, işlem yapılmadan 2 gün öncesine kadar alkol ve sperme zarar veren bazı ilaçları tüketmemelidir. Çünkü bu tip şeyler spermin kalitesini ve sayısını azaltmakta olup döllenmenin gerçekleşmesine engel olmaktadır.

Ayrıca anne adaylarının da dikkat etmesi gereken önemli noktalar mevcuttur. Onlar da aşılama yapılmadan 2 gün öncesine kadar genital bölgelerine krem gibi şeyler sürmemelidir. Çünkü sürülen kremler aşılama esnasında mikrobik etki yaratabilir ve iltihaba sebep olabilir.

Aşılama Süresi

Aşılama tedavisi yaptıracak olan çiftlerin korkmasını gerektirecek hiçbir durum söz konusu değildir. Çünkü aşılama tekniği son derece basit, hızlı ve kolay bir tekniktir. Ayrıca acısızdır da. Anne adayları aşılama tekniğini yaptırırken hiçbir şekilde sıkıntıya girmezler. İşlem birkaç dakika sürer ve sonrasında anne adayı 15-20 dakika kadar dinlendirilir, ardından günlük yaşantısına devam edebilir.

Aşılama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Aşılama yönteminde kadın ilk önce muayene pozisyonu almaktadır. Ardından enjektör iğnenin sorunsuz bir şekilde rahme girebilmesini sağlayan aletler vajinal bölgeye yerleştirilir. Baba adayından yine enjektör yardımı ile alınan spermler anne adayının rahmine yerleştirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net