Bilgii.net

Asansör Yere Düşerse Ne Olur?

17.02.2019
Asansör Yere Düşerse Ne Olur?

Asansörler insan hayatını son derece kolaylaştıran araçlardan bir tanesidir. Özellikle gökdelenlerde insanlar 50 katı yürüyerek çıkmak yerine asansörleri kullanarak çok kısa sürede istedikleri kata çıkmaktalar. Elbette asansörler bakımları yapılmadığı taktirde tehlikeli bir araca da dönüşebilirler. Asansör halatlı sistem kullanarak yapılmış bir araç. Günümüzde hala ilk günkü kullanım mantığı korunup daha modern asansörler üretilmekte. Peki, asansör yere düşerse ne olur? Asansörün yere düşmesi içinde bulunan insanların hayatlarını tehlike altına atar mı?

Asansör Hangi Durumlarda Yere Düşer?

Asansör bakımları düzenli olarak yapıldığı taktirde son derece güvenli araçlardır. Ancak ne yazık ki ülkemizde bu konu ile ilgili olarak büyük bir vurdumduymazlık var. İnsanın hayatının söz konusu olduğu böyle bir konuda bakımlar görmezden gelinebiliyor. Asansörlerin bakımları, apartmanların bağlı bulundukları belediyelerce ihale yöntemiyle bakım firmalarına verilmekte. İşin diğer tarafı da bakımların zorunlu olduğu halde bu firmaların apartman yöneticilerince bakım için çağırılmamaları. Böyle durumlarda tüm sorumluluk apartman yöneticisinde oluyor.

Asansör yere düşerse ne olur sorusuna cevap aramaya devam ediyoruz. Her asansörün belli bir ağırlık kaldırma limiti var. Asansörlerin kabinleri bu uyarı yer almakta. Limiti geçen ağırlık olursa asansör sahip olduğu sensör vasıtasıyla uyarı vermekte ve çalışmamakta. Ancak hala bazı apartmanlarda eski asansörler kullanılıyor. Bu asansörlerde herhangi bir ağırlık uyarı sistemi olmadığı için asansör üzerinde yazan ağırlık limiti dikkate alınmazsa çok büyük tehlikelere yol açma ihtimali yüksek.

Asansör Yere Düşerken Çakılmadan Evvel Zıplamak İşe Yarar mı?

Bu soru asansöre binen herkesin mutlaka aklından geçmiştir. Ancak sorunun cevabı maalesef “hayır” olacak. Asansör aşağı düşerken içinde bulunan insanların asansörün zemini ile bağlantıları kesilir. Bir başka deyişle insanlar asansörün içinde serbest düşüşe geçerler. Bu yüzden asansör zemine vurduğunda içindeki insan ya da insanların ayaklarıyla kendilerini yukarı atmaları ve zıplamaları gibi bir olasılık bulunmamakta. İnsanların tıpkı yüksek bir yerden düşmeleri gibi asansör içinde de aynı düşüşü yaşayacaklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net