Bilgii.net

Arkeolog Maaşları Güncel Veriler

25.11.2018
Arkeolog Maaşları Güncel Veriler

Macera ve eğlence seven kişilerin yoğun ilgi gösterdiği meslek grubu gerçekten de son derece ilginç ve güzel mesleklerden biri olmaktadır. Özellikle eski medeniyetlere ilgi duyan ve araştırmayı seven kişiler için son derece uygun olmaktadır. Arkeoloji bölümünden mezun olarak arkeolog mesleğini yapmaya hak kazanan kişilerin çalışabileceği birkaç kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar şu şekilde olmaktadır.

-Kültür ve Turizm Başkanlığı

-Müzeler ve diğer sanat ve tarih birimleri

-Karayolları Başkanlığı

-Çeşitli turizm acenteleri

-İnşaat sektörü

-Belediyeler

-Üniversiteler

Arkeolog mesleğini yürüten kişilerin çalışabileceği kurumlar yukarıda görüldüğü gibi göz ardı edilmeyecek düzeydedir.

Arkeologlar Ne İş Yapar?

Arkeoloji bölümüne bağlı olarak çalışan arkeologların genel olarak yalnızca kazı çalışmaları yaptığı sanılmaktadır. Ancak arkeologların yaptığı ve yapabileceği birçok meslek bulunmaktadır. Kazı çalışmalarında görev yapmayan arkeologlar müzeler de görev alabilir, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak memur olabilirler. Yani çoğu arkeolog masa başında çalışan görevliler olmaktadır. Masa başında veya müzede çalışan arkeologlar genel olarak tarihi eserlerin korunması, saklanması ve kayıtlarının en iyi biçimde tutulmasını sağlamaktadır. Bunun dışında kazı çalışmaları yapan arkeologların ise görev ve yetkileri şu şekildedir.

-Çalışma alanları genel olarak toprak ve su olmaktadır ve buralarda kazı çalışmaları yürütürler.

-Yapılan araştırma ve kazı çalışmaları sonucu elde edilen eserlerin muhafazasını sağlamak.

-Elde edilen tarihi eser ve kalıntılara dair doğru ve düzenli kayıtları oluşturmak ve takibini sağlamak.

-Kazı yapılacak bölgeler de denetimler yapmak ve o bölgeler de düzeni sağlamak.

Arkeologlar mesleklerini yürütürken birçok meslek grubu ile iletişim halinde olmaktadırlar. Bu meslek grupları tarihçi, mimar, topoğraf, heykeltıraş, eski çağ tarihçisi, epigraf ve fotoğrafçı ve benzeri olmaktadır.

Arkeolog Nasıl Olunur?

Bu mesleğe sahip olmak isteyen kişilerin mutlaka meraklı, araştırmacı ve ilgili olması gerekmektedir. Bu konular da kendine güvenen ve yapabileceğine inanan adayların yapması gereken üniversitelere giriş sınavında eşit ağırlık bölümünde başarı göstermek ve üniversitenin Arkeoloji bölümüne gitmeleri gerekmektedir. Eskiden üniversitelere girişte Arkeoloji sözel bölümden öğrenci alırken yapılan değişiklikler ile artık eşik ağırlık alanında öğrenci almaktadır. Üniversite de lisans eğitimini tamamlayan öğrencilerin iş hayatına atılma zamanları geldiğinde öncelerine çok daha zor bir koşul çıkmaktadır. Bu koşul kamu personel seçme sınavıdır ve ülkemizde çok fazla değer görmeyen arkeolog mesleği için kamu kurumlarınca açılan kadrolar oldukça sınırlı olduğundan arkeolog adaylarının işi zor olmaktadır. Sınavdan yeterli puanı hatta daha fazlasını alan adaylar açılan kadrolara tercih yaparak kamuya bağlı arkeolog olarak göreve başlamaktadır.

Arkeolog Maaşları Ne Kadar Olmaktadır?

Bu mesleği yapan kişiler için maaşlar genel olarak devlete bağlı olarak yani memur olanların maaşı güncel olarak ortalama 3.000 TL olmaktadır. Bu ücret kişilerin göreve başlama tarihleri ve kıdemleri göz önüne alınarak ufak tefek farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Bu farklılıklar aşırı bir fark değildir ve çok küçük rakamsal farklılıklar olmaktadır. Ancak bazı çalışanlar rütbesi gereği çok daha yüksek maaşlar alabilmektedirler. Bu çalışanlardan biri de kazılara başkanlık yapan arkeolog görevlilerinin maaşları 5.000 TL kadar çıkabilmektedir. Tabi bu seviyeye ulaşmak meslekte uzun ve tecrübeli yıllar gerektirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net