Bilgii.net

Arjantin Asgari Ücret

13.02.2019
Arjantin Asgari Ücret

Asgari ücret bir ülkede kanunlar tarafından belirlenmiş olan ve işverenin çalışanına verebileceği en düşük maaş oranıdır. Bu maaş ülkenin ekonomik durumuna göre ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Asgari ücret karşılaştırmalarında her ülkenin kendi para birimi yerine dolar bazında bir karşılaştırma yapılır. Arjantin asgari ücret sıralamasında vatandaşına verdiği asgari maaşla orta sıralarda yer alan bir ülkedir.

Arjantin’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Arjantin asgari ücret olarak vatandaşlara çok da düşük bir ücret ödemiyor. Bu ücret yıllık olarak dolar bazında 9094 dolar civarında. Ülkemizle karşılaştırıldığında Arjantin’deki ücretlerin daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. Ülkemizde asgari ücretle çalışan bir kişinin son zamlardan sonra aldığı maaş yine dolar bazında 5016 dolara tekabül etmekte. Ancak ülkemizdeki vergi kesintileri aradaki farkında daha fazla olmasına sebep oluyor.

Arjantin’de Asgari Ücretli Çalışan Sayısı

2018 verilerine göre 44 milyonluk nüfusu olan Arjantin’de 6,7 milyon kişi asgari ücret üzerinden maaş almakta. Yine ülkemizle karşılaştırıldığında ülkemizin yarısı kadar bir nüfusa sahip olan ülkede bu ücretle çalışanların sayısı ülkemizdeki sayıdan oldukça düşük. Kişi başına vergi ve kesintilerden sonra düşen para ülkemizdekinden fazla. Bu durumda ülkemizdeki vergi sisteminin de çok fazla vatandaştan yana olduğunu söylemek pek mümkün değil. Çalışan sayısının yüzde 40’lık bir kesimi ülkemizde asgari ücretle çalışmakta.

Asgari Ücret Nasıl Hesaplanıyor?

Arjantin asgari ücret hesaplamasının diğer ülkelerdekilerden pek bir farkı yok. Burada önemli olan nokta ülkedeki açlık ve fakirlik sınırlarının belirlenerek düzenlemenin bu iki kriterin yanına enflasyon oranının da eklenerek hesaplanması. Ancak ekonomisi kötü olan ülkelerde bu üç faktör asgari ücret belirlenirken görmezden gelinebiliyor. Böyle durumlarda da halkın tepkisi ile karşılaşmak mümkün. 2001 yılında Arjantin’de meydana gelen kriz sonrasında halk süpermarketleri yağmalamış ve ordu bu olaylara müdahale etmek zorunda kalmıştı. Bu olaylardan sonra Arjantin asgari ücret ile ilgili olarak bir düzenlemeye gitmiş. Ancak genel anlamda hala Arjantin halkının aldıkları ücretlerden memnun olduklarını söylemek zor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net