Bilgii.net

Arapça Öğretmeni Maaşları Güncel Veriler

25.11.2018
Arapça Öğretmeni Maaşları Güncel Veriler

Arapça Öğretmenliği ve Arapça bilgisi son yıllarda oldukça talep görmeye başladı. Gerek özel sektörde gerekse kamuda Arapça bilen bireylere ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu durumun çeşitli nedenleri olsa da ilk olarak Doğu ile iletişimin artmasından söz edilebilir. Aynı zamanda özel sektörde Doğu ülkeleri ve özellikle Arap ülkeleri ile yapılan ortaklaşa işler ve ticaret bu dile olan ilgili daha da arttırmaktadır. Reklam firmaları Batı dillerinin yanında Arapça bilen çalışanlar aramaktadır. Gerek yapılan ithalat ihracatlar gerekse bilişim sektöründeki hareketlenmeler nedeniyle Arapça bilen bireylere ihtiyaç her geçen gün artış gösteriyor.

Bu dilin bizim için başka bir önemi ise Kur’an dili olmasıdır. Kutsal kitabı daha iyi anlamak ve anlatmak için Arapça eğitimine önem verilir.

Arapça Öğretmeni Yeterlilikleri

Arapça Öğretmenleri kamu ve özel sektörde çalışabilme imkânına sahiptir. Görevleri öğrencilere Arapça öğretmek ve dilin gramer yapılarını açıklamaktır. Bu dilin öğretmenleri kelimelerin farklı anlamları ve telaffuzları hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır.  Arapça öğretmeni olmak isteyenler ise üniversite sınavına girerek bu dilin eğitimini almalıdır. Eğitim sürecinde öğrenciler uygulamalı olarak kendilerini geliştirerek alanında yetkin bireyler olabilirler. Yeni bir dil öğrenmek kitabî bilginin dışında o dilin mensup olduğu kültürü ve günlük kullanım kalıplarını bilmeyi gerektirir. Eğitim sürecinde öğrenciler gerek uygulamalı staj, gerekse kendi çabalarıyla Arapça konusundaki becerilerini güçlendirebilirler.

Arapça öğretmenliği için Arap Dili ve Edebiyatı bölümü tercih edilmelidir. Gerek devlet okullarında gerekse özel okullarda bu dilin eğitimi alınabilir.

Arapça Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Arapça öğretmenleri ağırlıklı olarak imam hatiplerde veya seçmeli ders olarak okutulduğu ve Arapça öğrenimi gerektiren kurumlarda çalışır. Halk eğitimlerde kurs açabilir. Arapça zor bir dil olduğundan öğretim sürecinde öğretmenlerin ve eğitimi alan öğrencilerin büyük çaba sarf etmesi gerekir.

Bu dili öğrenmeye meraklı olanlar eğitim sonrası göreve başladıklarında ne kadar maaş alacaklarını merak etmektedir. Arapça öğretmenleri ise her yıl yeni maaş limitlerini merakla beklemektedir. 2018 yılı öğretmen maaşları en düşük 3290 TL olarak belirlenmiştir. Bu durum meslekte tecrübe kazanan öğretmenlerde değişiklik gösterir. Geçen her yıl öğretmenlere derece olarak geri dönecektir. Uzun yıllar öğretmenlik görevini sürdüren öğretmenlerin maaşı bu tutarın biraz daha üstündedir. Belirtilen tutar aile ödeneğinin dışındadır. Aile ödeneği eklendiğinde maaşta artış gözlenir.

Maaşlara Ek Ücretler

Verilen sabit ve net tutara ek ders ücretleri de dâhil değildir. Çünkü bu maaş miktarı belli saatlerin karşılığıdır. Bir haftada ortalama 30 saat ders görülür ve öğretmenler tüm saatlerde derse girerse ek ücret alırlar. Zorunlu derslerin karşılığı olan 3290 TL’nin üzerine fazladan girdikleri dersler de eklenir ve sonuç olarak yüksek maaşla çalışılır. 30 saat derse giren bir öğretmenin maaşı verilen tutarın ortalama 1000 TL üzerinde olup ek ödenekler buna dâhil değildir.

Arapça Öğrenmek

Arapça öğrenmenin Türkçe dersinden farkı çekimli ve bükümlü bir dil olmasıdır. Yani yeni sözcük türetirken kökteki sessizler aynı kalır ve sesli harfler değişir. Tıpkı İngilizce gibi. Oysa bizim dilimiz sondan eklemeli bir dildir ve mantık olarak ikisi arasında çok fark vardır.

Arap Dili ve Edebiyatı okumak ve öğretmen maaşları hakkında bilgi edinmek isteyenler için 2018 yılı genel maaş bilgileri yukarıdaki gibidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net