Bilgii.net

Arap Sabunu Nedir? Nasıl Yapılır?

23.11.2018
Arap Sabunu Nedir? Nasıl Yapılır?

Üretimin de alkali olarak sodyum yerine potasyum hidroksit kullanılan bir sabun türüdür. Genellik sarı ile açık kahverengi arasında bir renge sahiptir. Macun kıvamında bir yapıya sahiptir. Genel olarak imalatı kolay olan bir sabun değildir. Yapılan karışımlar kıvam için çok önemlidir. Günümüze kadar doğal ve bitkisel olan arap sabunu her türlü temizlik için kullanılabilir. Sıcak su içerisine sles (yüzey aktif madde) eklenir. Su içerisine yağ adisi eklenir. 90 derece de yaklaşık 1.5 saat ısıtılarak kıvamı oluşturulur. Üzerine eklenen malzemeler ile katı kıvam oluşana kadar karıştırılır. Esans ve boya eklenerek karıştırılmaya devam edilir. Kimyasal maddeler eklenerek kıvam verilir ve paketlemeye hazır hale gelir.

Arap Sabunu Nereden Temin Edilir?

Doğal üretim yapan ve organikliği de içerisinde bulunduran temizlik firmaları arap sabunu üretmektedir. Özellikle Hatay bölgesinde üretimi fazladır. Günümüzde birçok çarşı ve aktarlarda bulmak mümkündür. Kimyasal madde içermeyen katkısız ve parfümsüz olarak almanız sağlık açısından daha elverişlidir.

Arap Sabunu Nerelerde Kullanılır?

 

Çamaşır temizliğinde arap sabunu kullanarak iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Çamaşır suyundan daha etkili bir sonuç yaratacak arap sabununun yumuşatıcı etkisi de vardır. Bir bardak arap sabunu eş litre su içerisine eklenerek deterjan haline getirilebilir. Çamaşır temizliğinde olduğu gibi bulaşık temizliğinde de güzel bir sonuç yaratmaktadır. Kirlerin kolay çıkmasına ve bulaşıkların daha parlak olmasını sağlar. Durulama için sıcak su kullanarak daha sağlıklı bir sonuç elde edersiniz. Mutfak eşyaların da (fırın, ocak vb.) kullanarak ışıltılı bir temizliğe ulaşırsınız. Durulamak için kullanacağınız suyun ılık olması gerektiğini unutmayınız. Halı üzerinde oluşan leke ve kir izlerini yok etmek için arap sabunu en iyi çözümlerden biridir. Arap sabunu ile silinen halılarınızı durularken su içerisine elma sirkesi koyarak sağlık açısından alerjik reaksiyon tehlikesini ortada kaldıracaktır. Halıda kullanıldığı gibi koltuk temizliği için arap sabunu kullanabilirsiniz. Yüzey temizliğinde bürün yüzeylere uygulanabilir. Kirli ve yağlı görünümlerde daha etkili olacaktır. Bir yemek kaşığı arap sabunu ile bir yemek kaşığı çamaşır sodasını karıştırdıktan sonra üzerine bir çay bardağı elma sirkesi ekleyerek mükemmel temizlik elde edebilirsiniz. Saç temizliğinde de kullanılan arap sabunu doğallığı sayesinde bir tercih olarak sunulabilir. Gür, parlak ve yumuşak saçlar için doğal yöntem olmuştur. Saç dökülmesini önler, kolay uzamaya yardımcı olur, saç güçlenmesine katkı sağlar. Kuru saçların nem kazanmasını sağlar. Cam yüzeylerin temizliğinde de kullanılır. Sarımsak ve sıvı yağla karıştırıldığı zaman tarım ilacı olarak da kullanılmaktadır. PH değeri düşüp olması nedeniyle köpeklerde şampuan olarak tercih edilebilir. Tüylere parlaklık kazandırır.

Arap Sabunu Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tamamen doğal (katkısız) arap sabunu almaya özen gösteriniz. Göz ve göz çevresi ile temastan uzak tutunuz. Temas ettiğinde yakıcı etki gösterir. Alerjik bir reaksiyon geliştiğinde sabunu kullanmayınız ve doktora başvurunuz. Hastalık geçirmişseniz yada hasta iseniz kullanmadan önce doktora sormalısınız. Çok aşırı miktarda kullanımdan kaçınmalısınız. Tahrişe sebep olabilir. Kuru ve nemden uzak yerlerde muhafaza ediniz

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net