Bilgii.net

Araba Tutması Neden Olur, Ne İyi Gelir?

23.11.2018
Araba Tutması Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Araba tutması tıbbi olarak hareket hastalığı çok sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Birçok kişi bu rahatsızlığın psikolojik olduğunu düşünse de aslında iç kulağın bozuk olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık olmaktadır. Genellikle arabada, otobüs ve uçaklarda ve deniz taşıtlarında, sıklıkla yaşadığımız ve taşıtların hareketleri doğrultusunda yaşanılan bir problemdir. Problemin yaşanması ile birlikte kişiler kendilerini kötü hisseder ve dengeleri bozulur.

Taşıt tutmasının/Hareket Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuzda hareketler beynimiz tarafından algılanırken üç ayrı sinirden mesaj alarak bunu gerçekleştirir. Bunlardan birisi iç kulakta ki sinirler, ikincisi gözde ki sinirler ve son olarak proprioseptör adı veriler sinirlerden gelen mesajlar olamaktadır. Normal koşulda bu 3 sinir birbirleri ile uyumlu biçimde hareket ederler ve doğal olarak sorun yaşamazlar ancak taşıtlar da genel olarak yolcular oturduklarından ve hareket etmediklerinden dolayı bu işleyiş sekteye uğrar. Şöyle ki yukarıda saydığımız araçlardan her hangi birinde olduğunuz zaman gözünüz proprioseptör adı verilen sinir sisteminiz bir hareketin içerisinde olduğunuzu bilir ancak iç kulak sinirleriniz bunu algılamazlar ve buda araç tutması olarak bilinen durumun yaşanmasına neden olur.

Taşıt Tutmasının/Hareket Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

-Bulantı,kusma ve baş dönmesi en sık görülen belirtilerdir.

-Kişiler de panikleme, terleme ve huzursuzluk halini en çok görülen bir diğer belirtilerdir.

Taşıt Tutmasına Ne İyi Gelir?

Bu rahatsızlığı yaşayan insanların da bildiği gibi bu rahatsızlık yalnızca araçlar da sorun olan bir durumdur ve genel olarak da tehlikeli bir rahatsızlık değildir. Zaten oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır ve rahatsızlığın oluşmasına neden olan araçtan inildiğinde neden olan durumlar da sona ermektedir. Ancak buna rağmen birçok kişi bu hastalıktan şikayet etmekte ve kurtulmak istemektedir. Bu durumu yaşamak isteyenlerin yapabileceği şeyler şu şekildedir.

-Bu durum özellikle otomobiller de yolun tersi yönüne doğru oturan hastalar da görülmektedir. Bu nedenle seyahat esnasında yola doğru bakacak biçimde oturun ve 3 sinir sisteminizin de hareketliliği algılamasını sağlayın.

-Arabada, arka koltuk da değil yerine ön koltukta ve aracın gittiği yöne bakarak oturun.

-Gemi yolculuklarında güverte de olun ve temiz havayı soluyun

-Uçak yolculukların da pencere tarafında oturun ve dışarıyı seyredin.

– Yine uçakta hareketin en az algılandığı kanat üstünü tercih edin.

– Yolculuk bitene kadar hareketini kaçırmanıza neden olacak aktivitelerden uzak durun. Bu aktiviteler telefon ile oynamak, bilgisayar ve tablete bakma ve kitap okumaktır.

-Sizin ile aynı sorunu yaşayan insanlar ile konuşmak veya onları gözlemlemek sizi daha fazla gerecektir.

-Yolculuk öncesinde veya yolculuk sırasında ağır yiyecekler tüketmekten kaçının.

-Doktor kontrolünde rahatsızlığınız için alabileceğiniz bir ilaç var ise onu alın ancak bunu yalnızca doktora danışarak yapın kulaktan dolma bilgi ve öneriler ile yapmayın.

Sonuç olarak taşıt tutmasının her hangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak bazı alınabilecek önlemler veya ilaçlar ile bu durumun önüne geçilebilmektedir. Bunun dışında ülkemiz uygulanan yaygın bir yöntem olmamak ile birlikte bazı tıbbi yöntemler vardır ancak gerekli önlemler alındığı takdir de zaten sorun olan bir durum değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net