Bilgii.net

Apandisit Belirtileri ve Tedavisi – Detaylı İnceleme

12.10.2018
Apandisit Belirtileri ve Tedavisi – Detaylı İnceleme

Apandisit, appendiksin iltihaplanmasıdır. Akut veya kronik olabilir. Apandisit, karın ağrısının en sık nedenidir ve ameliyatla sonuçlanmaktadır. Apandisit her zaman olabilir, ancak en sık 10 ile 30 yaşları arasında görülür. Erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Tedavi edilmeden bırakılırsa apandisit ekinizin patlamasına ve enfeksiyona neden olabilir. Bu ciddi ve bazen ölümcül olabilir.

Apandisit Belirtileri

Hazımsızlık veya diğer gazla ilgili ağrı apandisitin yaygın semptomlarıdır. Bazı durumlarda, gazın sıkıştığını hissedebilir ve gazı atamayacağınızı hissedebilirsiniz. Sadece hafif gazla ilgili rahatsızlık yaşıyorsanız, reçetesiz satılan (OTC) mide ekşimesi ilacı alabilir ve belirtilerinizin kaybolup gitmediğini görebilirsiniz. Popüler OTC seçenekleri şunları içerir;

 • Omeprazol (Prilosec)
 • Lansoprazol (Prevacid)
 • Ranitidin (Zantac)

Semptomlarınız bir günden fazla sürerse veya dayanılmaz bir ağrı veya rahatsızlığa neden oluyorsa, doktorunuza başvurun. Başka sıra dışı semptomlar yaşıyorsanız doktorunuzu da görmelisiniz.

Ayrıca aşağıdaki belirtileri de yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuza görünmelisiniz;

 • Bellybutton etrafında ağrı
 • Sağ alt karın ağrısı
 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Kabızlık
 • Gazı geçememek
 • Karın şişmesi
 • Düşük dereceli ateş
 • Dışkıyı geçtikten sonra daha iyi hissedebileceğiniz bir his

 

Apandisit ağrısı hafif kramp şeklinde başlayabilir. Genellikle zamanla daha istikrarlı ve şiddetli hale gelir. Ayrıca genel bir ağrının daha hedefli hale geldiğini hissedebilirsiniz. Bağırsak alışkanlıklarınızdaki değişiklikleri fark etmeyeceksiniz. Bununla birlikte, apandisit bazen idrara çıkmayı etkileyebilir.

Apandisitiniz olabileceğinden şüpheleniyorsanız, laksatifler almaktan veya lavmandan kaçınmalısınız. Apandisit yaşıyorsanız, bu tedaviler ekinizin patlamasına neden olabilir. Bu diğer belirtilerden herhangi biriyle sağ tarafta hassasiyetiniz varsa, doktorunuza bakın. Apandisit hızla tıbbi acil duruma dönüşebilir. Birçok durumda apandisit nedeni bilinmemektedir. Bir apandisit vakası için birden fazla neden olabilir.

Doktorlar, apendiksin tıkanıklığının apandisite neden olabileceğine inanmaktadır. Tıkanıklık kısmi veya tam olabilir. Tam tıkanıklık acil cerrahi müdahalenin sebebidir. Tıkanıklık genellikle fekal madde birikiminden kaynaklanır. Bunun sonucu da;

 • Genişlemiş lenfoid foliküller
 • Kurt
 • Travma
 • Tümörler, olabilir.

Ek kısmında bir tıkanıklık olduğunda, bakteriler organın içinde çoğalabilir. Bu, irin oluşmasına yol açar. Artan basınç ağrılı olabilir. Yerel kan damarlarını da sıkıştırabilir. Apendikse kan akışının olmaması kangrene neden olabilir.  Ek koparsa, fekal madde karnı doldurabilir. Bu tıbbi bir acil durumdur.

Apandisit Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz fiziksel bir sınav yaparak başlayacaktır. Karnınızın sağ alt çeyreğindeki hassasiyeti ararlar. Hamileyseniz, ağrı daha yüksek olabilir. Perforasyon meydana gelirse, mideniz sert ve şişmiş olabilir.

Apandisit tanısında tek bir test yoktur. İlk olarak, doktorunuz tam kan sayımı (CBC) testini isteyecektir. Bir CBC, bir bakteri enfeksiyonu olup olmadığını belirleyebilir. Bakteriyel enfeksiyon sıklıkla apandisit ile ilişkilidir. Doktorunuz diğer benzer koşulları dışlamak için çeşitli testler de gerçekleştirecektir.

Apandisit Tedavisi

Apandisit tedavisi değişir. Bununla birlikte, çoğu durumda, ameliyat gerekli olacaktır. Ameliyat tipi, davanızın ayrıntılarına bağlı olacaktır. Rüptüre olmayan bir apse var ise, doktorunuz önce antibiyotikleri uygulayabilir. Doktorunuz daha sonra cildinize yerleştirilmiş bir tüp kullanarak apseyi tahliye edecektir. Enfeksiyon için tedavi aldıktan sonra, ekinizi kaldırmak için ameliyat olacaksınız.

Rüptüre apse veya ekiniz varsa, ameliyat hemen gerekli olabilir. Ekleri çıkarmak için cerrahi apendektomi olarak bilinir.

Doktorunuz bu prosedürü açık cerrahi veya laparoskopi ile yapabilir. Laparoskopi daha az invaziv olup iyileşme süresini kısaltır. Bununla birlikte, apse veya peritonitiniz varsa açık cerrahi gerekebilir.

Nadir durumlarda, apandisit ameliyatsız olarak daha iyi olabilir. Bu, karın ağrınızın minimal olması ve tanısal testlerin normal olması durumunda sadece bir seçenektir. Bu senaryoda, tedavi planınız sadece belirtileriniz çözülene kadar antibiyotik ve sıvı bir diyet içerebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net